دانلود پایان نامه ارشد شیمی : طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱-۶-۱   رنگدانه و خواص فیزیکی آن ها

رنگدانه ها در صنایع رنگ نقش مهمی را از قبیل ایجاد رنگ ، پوشانندگی و حفاظت ، استحکام مکانیکی و غیره ایفا میکنند . علت اصلی استفاده از رنگدانه ها ایجاد رنگ یا فام مورد نظر می باشد که معمولا جهت بدست آوردن رنگ مناسب از مخلوطی از رنگدانه سفید TiO2 و رنگدانه های دیگر استفاده می کنند که به آن خمیر رنگی گفته می شود .

اگر مقدار اندکی رنگدانه جهت رساندن رنگ سفید به رنگی با سایه دلخواه مورد نظر باشد اصطلاحا میگویند این رنگدانه قدرت رنگ دهندگی بالایی دارد و بر عکس . این خاصیت فیزیکی رنگدانه ها با کاهش اندازه ذرات آن افزایش می یابد ولی قدرت پوشش آن بستگی ندارد وبنابر این قدرت رنگ دهندگی هر رنگدانه را از روی فرمول زیر نسبت به یک رنگدانه ی استاندارد محاسبه می کنند .

T ×  M × T = M

که M  و M  به ترتیب جرم رنگدانه استاندارد و نمونه است و T و T نیز به ترتیب قدرت رنگ دهندگی آن ها می باشد .

قدرت پوشش یک رنگدانه متر مربع از سطحی است که توسط یک کیلوگرم از رنگدانه که در رنگ کاملا پخش شده باشد پوشانیده گردد. این خاصیت فیزیکی رنگدانه به ضریب شکست آن و اندازه ذرات رنگدانه بستگی دارد .

هر چه تفاوت ضریب شکست رنگدانه و محیطی که در آن پخش می شود بیشتر باشد رنگدانه دارای قابلیت پوشانندگی بیشتری است . حداقل اندازه ذرات رنگدانه برای ایجاد حداکثر قدرت پوشش ، تقریبا  نصف اندازه طول موج نوری است که بر آن ها می تابد که در حدود ۰٫۲ تا ۰٫۴ میکرون است و در پایین تر از این محدوده رنگدانه قابلیت شکست نور را از دست میدهد و در بالاتر از آن تعداد ذرات در واحد حجمی کمتر و در نتیجه قدرت پوشش کم می شود .

 

 

۲-۶-۱   رزین یا پلیمر

دومین جز رنگ ، رزین یا پلیمر است که برای اتصال ذرات رنگدانه به هم و نگهداری آن ها روی سطح بکار می رود. روان بودن رنگ اجازه ی نفوذ رنگ در شکاف ها و مناطق پیچیده را می دهد و این امر با حل کردن رزین و رنگدانه در یک رقیق کننده امکان پذیر است .

 

۳-۶-۱   حلال

حلال ها ، مایعی هستند که با رنگدانه مخلوط شده و کاربرد آن را آسان می کند و در چسبیدن آن کمک می کند. امروزه متداولترین حلال های رنگدانه ها را آب یا روغن تشکیل میدهند . از این رو رنگدانه ها را به دو دسته رنگهای روغنی و رنگ های آلی تقسیم می کنند.

 

۴-۶-۱   مواد افزودنی

چهارمین جزء تشکیل دهنده ی رنگ ، مواد افزودنی است که به طور مثال عبارتند از : رنگدانه یار ، خشک کن ها ، مواد ضد رویه ، نرم کننده ها ، مواد ضد خوردگی ها ، مواد پخش کننده ها و افزایش دهنده ی کرانروی و … .

 

 

  • رنگدانه و رنگینه ، پیگمان

تعریف رنگدانه  در قسمت های قبلی توضیح داده شد ، هم اکنون  به تعریف رنگینه می پردازیم. معمولا مواد رنگی را به دو دسته رنگدانه ها و رنگینه ها طبقه بندی می کنند.

تفاوت رنگدانه با رنگینه در این است که رنگینه بایستی توسط ماده مورد رنگرزی جذب شود در حالی که رنگدانه فقط سطح جسم را رنگی می کند.

رنگدانه ها در آب نامحلول هستند اما می توان آن ها را مانند رنگدانه های مورد مصرف در نقاشی ، توسط حلال مناسبی به صورت سوسپانسیون در آورد .

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio