دانلود پایان نامه ارشد شیمی : سنتز و مطالعه بر روی گرانروی محلول،حل پذیری، گرماتابی و بلورینگی

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 سنتز و مطالعه بر روی گرانروی محلول،حل پذیری، گرماتابی و بلورینگی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

کاربردهای اختصاصی

امروزه سنتز آرامیدهایی با خواص ویژه مورد توجه قرار گرفته است. فعالیت نوری از جمله این ویژگیها می‌باشد. پلیمرهای فعال نوری از طریق پلیمریزاسیون مونومرهای فعال نوری و پلیمریزاسیون نامتقارن مونومرهای غیرفعال نوری تهیه می‌شوند. پلی‌آمیدهای فعال نوری دسته ای از پلیمرهای فعال نوری می‌باشند که پژوهشات وسیعی روی سنتز آنها انجام گرفته است. از جمله کاربردهای پلیمرهای فعال نوری می‌توان به فراهم آوردن واسطه های کایرال برای سنتز نامتقارن، فازهای ساکن کایرال برای تفکیک انانتیومرها در تکنیک کروماتوگرافی، کریستال های کایرال در مواد فروالکتریک، وابزارهای نوری غیر خطی اشاره کرد [۳۶-۶۴-۱] .

لومینسانس یکی دیگر از ویژگی هایی است که در سنتز پلی‌آمیدها مورد توجه قرار گرفته است. پلی‌آمیدهای آروماتیک ساطع کننده نور، پدیده های الکترولومینسانس یا فتولومینسانس را به ترتیب، به مجرد قرار گرفتن در معرض یک جریان الکتریکی و یا جذب فوتونهای بازتابشی، ایجاد می‌کنند. خواص مکانیکی برجسته این پلیمرها باعث کاربرد آنها به عنوان دیودهای آلی ساطع کننده نور می‌شود. بعضی از مواد لومینسانس، ویژگی الکتروکرومیسم را نیز نشان می‌دهند که پدیده ایست که در آن خواص نوری مواد وقتی کاهیده یا اکسید می‌شوند به طور برگشت پذیر تغییر می‌کند که از این مواد در آینه ها، صفحات نمایشگر، پنجره ها استفاده می‌شود.[۲۰-۱]  در جدول ۱-۵ به ساختار چند مونومر که منجر به بروز این خواص میشوند اشاره شده است.

پلی‌آمیدها در تکنولوژی غشاها نیز کاربرد دارند. اسمزمعکوس یک تکنیک تصفیه آب است که مقدار مواد محلول در آب را کاهش می‌دهد  .[۲۲]این تکنولوژی به غشاهای نیمه تراوای پلیمر حاوی لایه مانع متراکم، در جاییکه جداسازی رخ می‌دهد، مربوط می‌باشد. غشاها به گونه طراحی شده اند که فقط آب از بین لایه متراکم عبور می‌کند و بقیه مواد محلول در آب مثل یونهای نمک، نمی توانند از آن بگذرند. مهمترین کاربرد این تکنیک تهیه آب نوشیدنی از آب شور دریا و تهیه آب با کیفیت بالا برای فرایندهای خاص صنعتی و استفاده در زمینه های پزشکی، بیوشیمی و غیره می‌باشد. پلی‌آمیدهای آروماتیک سالها در غشاهای اسمز معکوس استفاده شده اند و معمولا لایه ای فعال را تشکیل می‌دهند که عدم پذیرش بالایی را در برابر نمک ها  نشان می‌دهند و این در حالیست که نفوذپذیری بالایی در برابر آب دارند. این غشاها در نمک زدایی آبهای شور، تصفیه فاضلاب و دیالیز نیز کاربرد دارند. پلی‌آمیدهای آروماتیک به خاطر گزینش پذیری بالا در جداسازی گازها و مخلوط بخارها، از جمله مواد موثر برای ساخت غشاهای نفوذ گزین میباشند. با اینحال انرژی چسبندگی بالا همراه چگالی فشردگی بالای زنجیره های پلیمرهایی مثل PPPT و PMPI منجر به نفوذ پذیری گازی بسیار پایین و فرایندپذیری سخت آنها می‌شود. بنابراین کاهش انرژی چسبندگی از طریق کاهش اثربخشی پیوندهای هیدروژنی بین زنجیری و در نتیجه افزایش حجم آزاد، پلیمرهایی با فرایندپذیری عالی و گازتراوایی زیاد را ایجاد می‌کند. همچنین از پلی‌آمیدهای آروماتیک در تهیه غشاهای تبادل یونی هم استفاده می‌شود که در زمینه های مختلف علمی و تخصصی از قبیل سنتز شیمیایی، تبدیل انرژی، ذخیره سازی در باتری های الکتریکی و پیل های سوختی کاربرد دارند .[۴] به طور معمول آرامیدها می‌توانند به فیبرهایی با عملکرد بالا تبدل بشوند و به صورت کامپوزیت هایی با مقاومت مکانیکی و گرمایی بالا، مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله کاربردهای آنها در این زمینه می‌توان به پوشش نانوکامپوزیت ها، لعاب و فیبرهای پراستحکام اشاره کرد  .[۷]

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

سنتز و مطالعه بر روی گرانروی محلول،حل پذیری، گرماتابی و بلورینگی

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 سنتز و مطالعه بر روی گرانروی محلول،حل پذیری، گرماتابی و بلورینگی