دانلود پایان نامه ارشد شیمی : بررسی واکنش تک ظرفی اسپایرو دی هیدروفوران حاصل از ۱و۳- سیکلوهگزان دی اون با سیانوژن برومید و آلدهیدهای مختلف در حضور سدیم متوکسید و یا اتوکسید

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی واکنش تک ظرفی اسپایرو دی هیدروفوران حاصل از ۱و۳- سیکلوهگزان دی اون با سیانوژن برومید و آلدهیدهای مختلف در حضور سدیم متوکسید و یا اتوکسید

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱-۱-   ویژگی­های زانتن­ها

زانتن یک ترکیب پلی آروماتیک حلقوی می­باشد که دارای ساختار اتری است. دو حلقه بنزن به تتراهیدروپیران، که یک حلقه اتری شش عضوی است و دارای پنج کربن و یک اکسیژن می­باشد، متصل شده­اند. نام آیوپاک آن ۹-H-زانتن و نام­های دیگر آن، دی­بنزو[a,e] پیران و نیز ۱۰-H-9-اکساآنتراسن می­باشد.

زانتن یک ترکیب آلی هتروسیکل زرد رنگ است که دارای فرمول شیمیایی C13H10O و ساختار زیر می­باشد (شکل ۱-۳۱).

 

 

(۶۵)

شکل (۱-۳۱)

 

زانتن در دی اتیل اتر محلول است. نقطه ذوب آن °C 102-101 و نقطه جوش آن °C 312-310 است. از زانتن به عنوان قارچ کش استفاده می­شود و یک حدواسط ارزشمند در سنتز ترکیبات آلی می­باشد.

 

۱-۱-۲-   کاربرد زانتن­ها

زانتن­ها و بنزوزانتن­ها طبقه مهمی از ترکیبات هتروسیکل هستند که در مولکول­های فعال بیولوژیکی فراوانی وجود دارند. این ترکیبات دارای طیف وسیعی از خواص دارویی مانند ضد باکتری [۳۲]، ضد التهاب [۳۳] و ضد ویروس [۳۴] می­باند. همچنین این ترکیبات می­توانند در مواد فلورسانس حساس به pH، برای شناسایی مولکول­های زیستی [۳۵] و نیز به علت خواص طیف سنجی آنها در تکنولوژی لیزر [۳۶, ۳۷] به کار روند.

به طور ویژه ساختار زانتن دی اون در محصولات طبیعی متعدد وجود دارد [۳۸] و جزئی از رنگ­ها [۳۹] می­باشد. کاربردهای این ترکیبات برای مقاصد مختلفی نظیر فیبرهای نوری می­باشد که اغلب بسته به استفاده از حلال­های سورفکتانت [۴۰, ۴۱]، پلیمرها [۴۲, ۴۳] یا حلال­های آلی است [۴۰, ۴۴].

مشتقات زانتن یک طبقه از رنگ­ها را تشکیل می­دهند که شامل فلوئوروسین­ها، آئوزین­ها و رودامین­ها می­باشند [۴۵]. تعداد زیادی از رنگ­های زانتنی می­توانند از واکنش تراکمی مشتقات فتالیک انیدرید با مشتقات رزوسینول و یا ۳-آمینوفنول تهیه شوند. فلوئورسین یک ترکیب آلی سنتز شده است که به صورت پودر قرمز-نارنجی تیره مشاهده می­شود و قابل حل در آب و الکل می­باشد. اولین بار فلوئورسین توسط آدولف وان بایر در سال ۱۸۷۱ کشف شد. وی موفق شد از واکنش یک مولکول فتالیک انیدرید و دومول رزوسینول در حضور سولفوریک اسید غلیظ طی یک واکنش فریدل-کرافتس، فلوئورسین را سنتز کند (طرح ۱-۱۵).

 

(۶۸)                                        (۶۷)                          (۶۶)

طرح (۱-۱۵)

 

روش دیگر برای تهیه فلوئورسین، استفاده از متان سولفونیک اسید به عنوان کاتالیست می­باشد. استفاده از این روش در شرایط ملایم واکنش، راندمان بالایی داشته است [۴۶].

فلوئورسین به عنوان یک ردیاب فلوئورسانس برای محیط­های سلولی خاص و اهداف بیولوژیکی عمل می­کند. کاربردهای فراوان این ترکیب به دلیل جذب بالای آن در ناحیه مرئی، درجه پایین سمیت آن و برهمکنش قوی آن با مولکول­های زیستی می­باشد.

آئوزین یکی دیگر از رنگ­های زانتن است که حاصل واکنش برومین و فلوئورسین می­باشد و به رنگ قرمز درخشان مشاهده می­شود. از این ترکیب می­توان برای لکه دار کردن سیتوپلاسم، کلاژن و فیبرهای عضلانی استفاده کرد. همچنین سلول­های قرمز خون را به شدت به صورت قرمز رنگ، لکه­دار می­کند.

ساختارهایی که توسط آئوزین لکه­دار می­شوند، آئوزینوفیلیک نامیده می­شوند. عملا دو ترکیب مرتبط به هم به طور متداول به عنوان آئوزین وجود دارند [۴۷]: آئوزین Y و آئوزین .B

آئوزین Y (69)، یک مشتق تترا برومو از فلوئورسین می­باشد که به صورت زرد کمرنگ مشاهده می­شود (شکل ۱-۳۲). دیگر ترکیب آئوزین، آئوزین B (70) است که مشتق دی برومو دی نیترو از فلوئورسین می­باشد و به صورت آبی کمرنگ مشاهده می­شود (شکل ۱-۳۳).

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی واکنش تک ظرفی اسپایرو دی هیدروفوران حاصل از ۱و۳- سیکلوهگزان دی اون با سیانوژن برومید و آلدهیدهای مختلف در حضور سدیم متوکسید و یا اتوکسید

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی واکنش تک ظرفی اسپایرو دی هیدروفوران حاصل از ۱و۳- سیکلوهگزان دی اون با سیانوژن برومید و آلدهیدهای مختلف در حضور سدیم متوکسید و یا اتوکسید