دانلود پایان نامه ارشد شیمی : اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۲-۲-اهمیت اندازه‌گیری

اندازه‌گیری داروها نقش مهمی در کنترل کیفیت دارو ایفا کرده و تاثیر زیادی بر سلامت عمومی ایجاد می‌کند. بنابراین انتخاب یک روش ساده، حساس و سریع جهت اندازه‌گیری این ترکیبات از اهمیت زیادی برخوردار است.

ایزوپرنالین به شکل تزریق ۳-۱ میلی‌لیتری حاوی mcg/mL[1] 20 ایزوپرنالین هیدروکلراید به بدن وارد می‌شود. بسیاری از عوارض جانبی این داروها در طول درمان که بدن سازگاری حاصل می کند از بین می‌روند. با وجود این، تپش قلب و درد سینه نشانه تحریک زیاد قلب است که باید فوراً برطرف شود.

ایزوپرنالین انتقال‌دهنده‌ی مهمی در درمان اختلال‌های عصبی مثل بیماری پارکینسون است. همچنین این دارو به شکل گسترده‌ای در درمان حساسیت‌های اورژانسی، آسم، کندکاری قلبی و آب آوردن چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد [۶]. مقایسه‌ی اثرات قلبی- عروقی ایزوپرنالین با عوارض ترکیبات دارویی مشابه (آدرنالین و نورآدرنالین) نشان می‌دهد این ترکیب به‌خوبی تنش در هر نوع نظام عضلانی را کاهش می‌دهد.

با این وجود، استفاده بیش از حد از ایزوپرنالین به بی نظمی و نقص قلبی منجر می‌شود. در موادری حتی باعث ایست قلبی میگردد. این امر سبب شده که شناسایی و اندازه‌گیری این ترکیب در نمونه‌های گرفته شده از بیماران (ادرار یا خون) مورد توجه و مهم می باشد [۷].

استحصال یک گونه‌ی شیمیایی از نمونه‌های طبیعی یا آزمایشگاهی به منظور آنالیز یا کاربرد دارویی، خوراکی و صنعتی آنها مستلزم حذف سایر گونه‌های شیمیائی همراه در داخل نمونه است. به بیان دیگر همواره لازم است که گونه‌ی شیمیایی مورد نیاز خالص‌سازی شده سپس برای اهداف نامبرده مورد استفاده قرار گیرد. کلیه‌ی اعمال و فرایندهای فیزیکی یا شیمیایی که در این راستا به‌کار می‌روند، به نام روش‌های جداسازی نامیده می‌شوند.

استخراج مایع- مایع به طور گسترده‌ای به عنوان یک تکنیک پیش تیمار برای جداسازی و پیش تغلیظ آنالیت در نمونه‌های آبی برای ترکیبات آلی و معدنی استفاده می‌شود. با این وجود این تکنیک دارای چندین نقطه ضعف از جمله تشکیل امولوسیون، استفاده از حجم زیاد حلال، گرانی روش و دشواری در اجرای روش می‌باشد. تلاش­های مستمر برای استفاده از روش استخراج مایع- مایع که نیاز به حجم کم استخراج­کننده و تعداد مراحل کمتر داشته باشد منجر به ایجاد سه روش زیر شد:

 

[۱] Microgram Per Milliliter

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی