دانلود پایان نامه ارشد : سنتز نانو ذرات طلا با استفاده از پوست درخت بید واندازه گیری سیستئین به روش طیف سنجی و رنگ سنجی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 سنتز نانو ذرات طلا با استفاده از پوست درخت بید واندازه گیری سیستئین به روش طیف سنجی و رنگ سنجی

قسمتی از متن پایان نامه :

پ) اهمیت یافتن نیروهای واندروالس:‏

نیروهای واندروالس در اثر دوقطبی های لحظه ای درشت مولکولها پدید آمده و به دلیلی ضعیف بودن این ‏نیرو غالباً از آن چشمپوشی می شود. اما چندی پیش دانشمندان دریافتند تقریباً روی همه چیز در کره ‏زمین با آب پوشانده شده این امر را مرتبط با نیروی واندر والس دانستند. از دیدگاه نانو لایه آب به قدری ‏نازک است که می تواند حتی روی سطوح قائم قرار بگیرد بدون اینکه نیروی وزن آنرا سرازیر کند(جی.کوآ[۱] ،۲۰۰۴ )

 

 

  • اثر اندازه ذرات بر خواص آنها

برای هر نوع اندرکنش، دانستن این که چگونه خواص نمونه با اندازه­اش تغییر می­کند، اهمیت دارد. بعلاوه ‏بایستی یادآوری شود که با کاهش اندازه ذرات از وضوح مفهوم فاز کاسته میشود، چون یافتن مرزی میان ‏فازهای همگن و ناهمگن و حالات آمورف و بلوری مشکل است. امروزه با وجود تمام پیشرفت های علم نانو، هنوز پاسخ ‏کلی به این سوال که ارتباط اندازه ذرات مثلاً یک فلز با خواص آن چیست، مقدور نمی باشد.
‏الف- فعالیت شیمیایی

نانوذرات فلزی با اندازه کمتر از ۱۰ نانومتر، سیستم­هایی پر انرژی و فعالیت شدید شیمیایی ارائه می کنند. ‏ذرات با اندازه حدود ۱ نانومتر تقریباً هیچ نیازی به انرژی فعالسازی برای واردشدن به فرایند تجمع، که ‏منجر به تشکیل نانوذرات فلزی می شود، یا واکنش با ترکیبات شیمیایی دیگر برای تولید موادی با خواص ‏جدید، ندارند.
‏ب- دمای ذوب و استحاله

در نانوذرات تعداد قابل توجهی از اتم ها در سطح واقع  شدند و نسبت آنها با کاهش اندازه ذره، افزایش ‏‏می یابد. به همان نسبت سهم اتم های سطح در انرژی سیستم افزایش می یابد. این امر پیامدهای ‏ترمودینامیکی ‏معینی همچون وابستگی نقطه ذوب (‏Tm‏) نانوذرات به اندازه، دارد. اندازه، فعالیت ذرات را ‏تعیین می کند، به ‏علاوه آثاری همچون تغییر دمای استحاله پلی مورفی، افزایش حلالیت و جابجایی تعادل ‏شیمیایی را سبب ‏می شود.‏

مطالعات نظری و تجربی روی ترمودینامیک ذرات کوچک تصدیق می کند که اندازه ذره یک متغیر ‏موثر ‏است، که همراه سایر متغیرها، حالت سیستم و فعالیت آن را تعیین می کند. اندازه ذره می تواند به عنوان ‏‏متناظر دما در نظرگرفته شود. این بدان معنی است که ذرات با اندازه نانو قادرند به واکنش های نامعمول ‏برای ‏مواد توده وارد شوند. به علاوه مشخص شده که تغییر اندازه نانوبلورهای فلزی، گذار فلز- غیرفلز را ‏کنترل ‏می کند.
‏پ- پارامتر شبکه و طول پیوند

فعالیت ذرات به فواصل بین اتمی هم بستگی دارد. برآوردهای نظری در موارد متعدد نشان داد که ‏متوسط ‏فواصل بین اتمی با کاهش اندازه ذره، افزایش یا کاهش می یابد. البته این امر پیچیدگی های خاصی دارد. ‏مثلاً مدلهای زیادی وجود دارند که طبق آنها کاهش طول پیوند امری اجتناب ناپذیر است. در سوی دیگر ‏نیز آزمایشات و مدلهای متفاوتی وجود دارند که به عکس این روند عقیده دارند. اما آخرین بررسی ها ‏نشان می دهد که اتمهای درون نانو ذرات تمایل دارند تا فاصله ای بیش از فاصله فاصل تعادلی حالت بالک ‏اختیار کنند اما اتمهای سطح برای کاهش انرژی خود که از پیوند های کم ناشی می شود، با هم پیوند ‏های جدیدی ایجاد می کنند که فاصله آنها را کاهش می دهد. در نتیجه اندر کنش این دو مکانیزم تعیید ‏می کند که اندازه میانگین اتمهای نانوذره کاهش یا افزایش یافته است(جی.کوآ[۲] ،۲۰۰۴).

  • انواع نانو ساختار(جی.کوآ[۳] ،۲۰۰۴ ; جی ای.اوزاین[۴] ، ۲۰۰۵).

الف) نانو ذرات[۵] : یک نانوذره، ذره ای است که ابعاد آن در حدود ۱تا ۱۰۰ نانومتر باشد که از دهها تا هزاران اتم تشکیل شده است. نانوذرات علاوه­ بر نوع فلزی،عایقها و نیمه هادی­ها،نانوذرات ترکیبی نظیر ساختارها­ی هسته لایه را نیز در بر می­گیرد.

[۱]G.Coa

[۲]G.Coa

[۳]G.Coa

[۴]G A.Ozine

[۵] Nanoparticles

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 اهمیت و کاربرد نانو فناوری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : سنتز نانو ذرات طلا با استفاده از پوست درخت بید واندازه گیری سیستئین به روش طیف سنجی و رنگ سنجی  با فرمت ورد