دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

۱-۶-۱-۲-  فولاد[۱]

منظور از فولاد، آلیاژهای آهن و کربنی هستند که تا ۲ درصد کربن دارند. خواص مکانیکی فولاد، از خواص چدن بالاتر است. فولاد را می‌توان آب داد، نورد[۲] و آهنگری کرد. فولاد بسیار نیرومند و شکل پذیر است و به آسانی قابل تراش‌کاری است.

فولاد نرم[۳] که کمتر از ۲۵/۰ درصد کربن دارد، شکل‌پذیری خیلی خوبی داشته و قابل جوشکاری و آهنگری است و می‌توان روی آن نورد گرم و سرد انجام داد. این فولاد، موارد استعمال فراوانی در کلیه‌ی رشته‌های صنعتی به ویژه در مهندسی مکانیک دارد.

فولادها بسته به موارد مصرف‌شان، به دو دسته”فولادهای ساختمانی” و “فولادهای ابزار” تقسیم-‌بندی می‌‌شوند. فولادهایی که کم تر از ۶/۰ درصد کربن دارند، فولادهای ساختمانی‌اند که نسبتاً نرم و شکل‌پذیر هستند ]۲٫[

فولادهایی که بیش از ۶/۰ درصد کربن دارند، فولادهای ابزار نامیده می‌شوند. این فولادها، هم مقاوم‌تر و هم سخت‌ترند. فولادهای ابزار کربن دار، به دو دسته ی فولادهای معمولی و مرغوب تقسیم می-‌شوند. فولادها به دلیل کمبود عناصر آلیاژی مقاوم به خوردگی نسبت به محیط‌های خورنده مقاوم نیستند.

 

۱-۶-۱-۲-۱- فولادهای زنگ نزن

فولادهای زنگ نزن، گروهی از فولادهای پر آلیاژ بر پایه‌ی سیستم‌های Fe‐Cr, Fe‐Cr‐C و Fe‐Cr‐Ni ‌‌‌می‌باشند. برای زنگ نزدن، این فولادها باید حداقل حاوی ۵/۱۰% وزنی کروم باشند.

افزودن کروم به فولاد و تاثیر آشکار آن بر مقاومت به خوردگی، در سال ۱۸۲۱ در ساخت قاشق و چنگال مشخص شد. آزمایش‌های ابتدایی با آلیاژ، نشان داد که با افزایش مقدار کروم، شکل‌پذیری فولاد کاهش می‌یابد (به دلیل مقدار کربن بالای این آلیاژهای اولیه) و تا اوایل قرن بیستم، به همین دلیل این آلیاژها چندان استفاده نشدند. مزیت فولادهای مقاوم به خوردگی در فاصله سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۵ مجدداً نمود پیدا کرد و توسعه یافت. مثال بارز برای این موضوع، تولید آلیاژهای کروم‌دار با عیار کمتر کربن در سال ۱۸۹۷ به وسیله “گلداشمیت[۴]” در آلمان بود. پس از آن مقالاتی در این باره به چاپ رسید و تولید این فولادها مورد توجه قرار گرفت. مساله‌ی دیگری که تولید گسترده فولادهای زنگ نزن را مهیا ساخت، توسعه کوره ذوب قوس الکتریکی[۵] مستقیم در سال ۱۸۹۹ بود. این فولادها مقاومت خوبی در محیط‌های خورنده دارند.

فولادهای زنگ نزن به پنج گروه تقسیم می‌شوند: مارتنزیتی[۶]، فریتی[۷]، آستنیتی[۸]، آستنیتی- فریتی یا دو فازی و رسوب‌سختی. فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی (Fe‐Cr‐C‐ (Ni‐Mo)) حاوی ۵/۱۱ تا %۱۸ کروم و در حدود ۱۵/۰ تا %۲/۱ کربن است و در مقایسه با دیگر فولادهای زنگ نزن مولیبدن هم در ترکیب آن می‌تواند استفاده شود. بیشترین کاربرد این فولادها در تیغه‌های چاقو، ابزار جراحی و محورها و… است]۱S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

فولادهای زنگ نزن فریتی (Fe‐Cr‐Mo) دارای ۵/۱۰ تا %۳۰ کروم و %۸/۰ کربن است. این فولاد به دلیل افزایش مقاومت به خوردگی در مقابل تنش‌های کلریدی در سیستم‌های اگزوز خودرو و قسمت‌های داخلی خودرو استفاده می‌شود. این گروه زمانی انتخاب می‌شوند که چقرمگی[۹] ضرورت اولیه نباشد و مقاومت به خوردگی در مقابل تنش‌های کلریدی مورد نیاز باشد. در فولادهای زنگ نزن آستنیتی (Fe‐Cr‐Ni‐Mo) کربن در حد پایین و کمتر از %۱۸/۰ نگه داشته می‌شود و کروم در محدوده ۱۶ تا %۲۸ متغیر و میزان نیکل ۵/۳ تا %۳۲ است .این آلیاژ با عملیات حرارتی سخت نمی‌شود و خواص کلیدی مانند مقاومت به خوردگی، انعطاف‌پذیری و چقرمگی در این فولادها بسیار عالی است. کاربرد این فولادها در تجهیزات مواد غذایی، تجهیزات محصولات شیمیایی، کاربردهای خانگی و ساختمانی است ]۱S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

[۱] Steel

[۲] Rolling

[۳] mild steel

[۴] GoldSmith

[۵] Electrical melting arc fumace

۳ Martenzetic

۴ Ferritic

۵ Astenitic

[۹] Inclination

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا