دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : طراحی و سنتز دو کاتالیزور نانو بر پایه MCM-41و کاربرد آن به­عنوان یک روش نوین سبز در سنتز پیریمیدین با استفاده از مشتقات مختلف چالکون به‌عنوان ماده اولیه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی و سنتز دو کاتالیزور نانو بر پایه MCM-41و کاربرد آن به­عنوان یک روش نوین سبز در سنتز پیریمیدین با استفاده از مشتقات مختلف چالکون به‌عنوان ماده اولیه

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۱        ویژگی آروماتیکی پیریمیدین

پیریمیدین یک ترکیب مسطح می باشد که از قاعده هوکل[۱] تبعیت می کند یعنی تعداد الکترون‌های پای آن زوج می باشد و به همین جهت آروماتیک است ((Kubota et al., 2013.

۱-۲       خواص شیمیایی و آمفوتری[۲] پیریمیدین

هتروسیکل­های شش عضوی دارای نیتروژن در حلقه، جزء سیستم­های دارای فقر الکترونی π محسوب می­شوند (Albert, 1968). وجود گروه­های الکترونگاتیو یا نیتروژن اضافی این کمبود را تشدید می­کند. پیریمیدین نسبت به پیریدین دارای چگالی ابر الکترونی کمتری می­باشد. بنابراین جایگزینی الکترون دوستی در آن مشکل  ولی جایگزینی هسته دوستی به راحتی انجام می­شود.

در دسترس بودن جفت الکترون تنها در مقایسه با پیریدین کمتر است. در پیریمیدین نسبت به پیریدین، N-آلکیل دارشدن و N-اکسیدشدن مشکل­تر می­باشد. مقدار pKa برای پیریمیدین پروتون­دار شده ۲۳/۱ برابر پیریدین پروتون­دار نشده است. موقعیت­های ۲،۴ و ۶ در حلقه پیریمیدین مانند پیریدین و نیترو- و دی نیترو بنزن دچار کمبود الکترون هستند. در کربن شماره ۵ مربوط به پیریمیدین چون کمبود الکترون بیشتر می­باشد بنابراین جانشینی الکترون دوستی مانند نیترو ­دارشدن و هالوژن­دار شدن در این موقعیت نسبتاً آسان است (Taylor et al., 1997).

پیریمیدین­ها حتی در شهاب سنگ­ها هم یافت می­شوند، اما دانشمندان هنوز هم منشاء آن را نمی­دانند. پیریمیدین در معرض نور UV  به اوراسیل تجزیه شیمیایی می­شود (Nuevo et al., 2009). پیریمیدین دارای pKa 10/1 می­باشد. همچنین دارای خصلت آمفوتری است یعنی هم به عنوان یک اسید و هم به عنوان یک باز عمل می­کند (Valentin et al., 2006 )

۱-۳      خواص فیزیکی پیریمیدین ها

فقر الکترونی در حلقه پیریمیدین به جهت حضور دو عنصر الکترون کشنده نیتروژن قابل مقایسه با ۳،۱-دی‌نیترو بنزن است. این نیتروژن‌ها سبب کاهش دانسیته الکترونی بیشتر روی C2 ، C4 و C6 می‌گردند در نتیجه این کربن‌های پیریمیدین می‌توانند تحت حمله هسته دوست قرار گیرند در حالیکه واکنش‌های الکترون دوستی می‌تواند روی C5 یا اتم‌های نیتروژن انجام گیرد. حمله الکترون دوستی روی پیریمیدین می‌تواند تحت شرایط معمول انجام گیرد اگر حداقل یک گروه الکترون‌دهنده روی حلقه پیریمیدین موجود باشد. در این حالت، هالوژن دارشدن، نیترو دارشدن، نیتروز دارشدن، جفت‌شدن دی‌آزو، سولفون دارشدن و فرمیل دار شدن و واکنش‌هایی از این دسته در موقعیت ۵ حلقه پیریمیدین انجام‌پذیر است.

از نظر میزان پایداری، پیریمیدین‌ها در مقابل حرارت بسیار پایدارند که مربوط به ساختار آروماتیکی و ساختارهای آمید مانند آنهاست. در مورد خاصیت بازی پیریمیدین می توان گفت، پیریمیدین باز ضعیفی است که گروههای الکترون‌دهنده خاصیت بازی آن را افزایش می‌دهند.

طیف‌های UV پیریمیدین‌ها به ساختار توتومری حلقه و استخلافات روی حلقه بسیار وابسته است، پیریمیدین‌های بدون استخلاف بوسیله دو پیک در ۲۴۳ و ۲۹۸ نانومتر که در سیکلوهگزان اندازه‌گیری شده‌اند، شناخته می‌شوند.

Huckel -[1]

-Amphoteric2

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 کاتالیزورهای نانو

ساختار پیریمیدین

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی و سنتز دو کاتالیزور نانو بر پایه MCM-41و کاربرد آن به­عنوان یک روش نوین سبز در سنتز پیریمیدین با استفاده از مشتقات مختلف چالکون به‌عنوان ماده اولیه  با فرمت ورد