دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : شبیه سازی دینامیک ملکولی استخلافات پورفیرین

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 شبیه سازی دینامیک ملکولی استخلافات پورفیرین

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۲- خواص پورفیرین­ها

پورفیرین­ها آروماتیک هستد و به دلیل آروماتیسیته از قانون هوکل پیروی می­کنند. دارای ۴n+2=π الکترون هستند که در ماکروسیکل مستقر شده است. بنابر این ماکروسیل­ها، سیستم های فوق العاده مزدوج هستند در نتیجه ی این امر، باند­های جذبی قوی در ناحیه­ی مرئی دارند و شدیدا رنگی می­باشند. اندازه­گیری گرمای سوختن و طیف بینی NMR پورفیرین­ها، آروماتیک بودن آن­ها را نشان می­دهد[۴]. نام پورفیرین از کلمه ی یونانی purple به معنای بنفش آمده است. ماکروسیل آن ٢۶الکترون پای دارد.

امروزه داده­های بلور­شناسی نشان می­دهند که مولکول پورفیرین به طور کامل سخت و انعطاف­ناپذیر نیست، بلکه یک سیستم انعطاف پذیر با سد انرژی پایین برای تغییر شکل­های خارج­صفحه­ای[۱]­ است و شکل هندسی آن به طور قابل توجهی تحت تاثیر برهم کنش­های بلوری بین مولکولی می­باشد به طوری که ساختار پورفیرین کاملا مسطح[۲] بوده و ساختار تترافنیل پورفیرین کاملا چین­خورده[۳] می­باشد [۵].

با جایگزینی گروه­های مختلف در موقعیت­های مختلف β پیرولی یا مزو، از مولکول پورفین به پورفیرین می­رسیم. از طرفی ویژگی الکترونی استخلاف­ها از جمله الکترون کشندگی یا الکترون دهندگی سبب تغییر خواص پورفیرین­ها می­شود [۶]. ترکیبات پورفیرینی که دارای دو هیدروژن بر روی نیتروژن­ها هستند، باز آزاد[۴] نامیده می­شوند (شکل ١-۲ الف). افزایش یک پروتون، منجر به تشکیل مونواسید[۵] یا مونوکاتیون (شکل ١-۲ ب) می­شود و افزایش یک پروتون دیگر، تشکیل دی­اسید[۶] یا دی­کاتیون (شکل ١-۲ ج) را می­دهد که در آن پورفیرین دارای بار ٢+ است. پورفیرین­ها می­توانند با از دست دادن دو هیدروژن خود در حالت باز آزاد، به صورت دی آنیون درآیند که در فرم دی­آنیون قادرند با یون­های فلزی ٢+ و ٣+ کمپلکس­های فلزی پورفیرین­ها را تشکیل دهند.

[۱]. out-of-plane deformations

[۲]. planar

[۳]. ruffled

[۴]. porphyrin free base

[۵]. monoacid

[۶]. diacid or dication

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

شبیه سازی دینامیک ملکولی استخلافات پورفیرین

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 شبیه سازی دینامیک ملکولی استخلافات پورفیرین