دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : سنتز مشتقات پیرانوپیرانها

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 سنتز مشتقات پیرانوپیرانها

قسمتی از متن پایان نامه :

مقدمه

پیران‌ها دسته مهمی از هتروسیکل های حلقوی با فعالیت های  بیولوژیکی مختلف شامل ضد سرطان، ضد سل، ضد HIV، ضد قارچ، ضد میکروب، ضد التهاب و ضد ویروس هستند. بنابراین سنتز مشتقات پیران‌ها در شیمی آلی از اهمیت زیادی برخوردار است ]۱-۱۰[.

در این پروژه سنتز مشتقات پیرانو پیران­ها از واکنش ۴-هیدروکسی کومارین با آلدهیدهای آروماتیک مختلف در حضور کاتالیزگر سدیم دی فنیل آمین-۴-سولفونات بررسی شده است.

١-٢-کومارین

از جوش خوردن بنزن با کاتیون پیریلیوم و پیرون ها ترکیباتی حاصل می‌شوند که ساختار اصلی سیستم حلقوی گروهی از ترکیبات مهم آلی را تشکیل می‌دهند. این ساختارهای حلقوی کاتیون بنزوپیریلیوم (۱)، کومارین (۲) و کرومون (۳) هستند.

 

 

شکل ١-١-ساختار برخی هتروسیکل های حاوی هسته‌ی پیران

 

مشتقات کومارین طبقه مهمی از ترکیبات آلی را تشکیل می‌دهند. این ترکیبات دارای خواص دارویی نظیر ضد سرطان، ضد HIV، ضد انعقاد خون، ضد تشنج هستند. علاوه براین کومارین ها در صنایع عطرسازی، لوازم آرایشی و صنایع مرتبط با آنها و همچنین در زمینه‌های بیولوژیکی، لیزر و صنایع غذایی به کار برده می‌شوند. در عطرسازی به عنوان تثبیت کننده و در روغن طبیعی برای افزایش بو به کارمی روند. همچنین آنها به طور وسیعی در مطبوع کردن بوی محصولات صنعتی و یا مخفی کردن بوی نامطبوع مثل بوی یدوفرم و بوی فنولی به کار می‌روند. افزودن کومارین به حمام آب فلزکاری، موجب تسهیل ته نشین شدن فلزها و بنابراین کاهش تخلخل و افزایش درخشندگی فلز می‌شود. ۶-متیل کومارین در چاشنی‌های مصنوعی و همچنین به عنوان تعدیل کننده در عطرها به کارمی رود ]۱۱-۱۸[.

یک سم طبیعی درشبدر، مشتقی از ۴-هیدروکسی کومارین است. از این خاصیت در داروسازی و برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی استفاده می‌شود. در میان خواص مختلف بیولوژیکی کومارین ها، فعالیت‌های ضد تومور و جلوگیری از تکثیر مورد توجه است. در این راستا، مشخص شده است که برخی از مشتقات ۴-هیدروکسی کومارین با یک گروه آریل در موقعیت ٣-هسته، باعث جلوگیری از رشد سلول می‌شود. بعلاوه گزارش شده است که ساده‌ترین مشتق ۴-هیدروکسی کومارین سبب بهم ریختگی اسکلت سلول انتخابی در سلول‌های ملانوم می‌شود. در این زمینه، یک سری جدید از این مشتقات سنتز و بررسی شده اند .

شکل ١-٢-ساختار ۴-هیدروکسی کومارین

کومارین در گیاهان علوفه ای تیره نخود اهمیت زیادی دارد زیرا به دنبال تغییراتی که با باکتری‌ها پیدا می‌کند به دی کومارول تبدیل می‌شود که ماده‌ای ضد انعقاد بوده و عامل خونریزی دام‌ها است ]۲۰ [.

کومارین­های دارای اسکلت هتروسیکل ، یکی از مهمترین گروه رنگ‌های فلوئورسانسی و درخشان کننده‌ها هستند. کاربرد تعدادی از کومارین­ها در مواد الکترواپتیک مانند رنگ لیزر، مواد آتش گیر آلی و مواد حساس فوتو الکترونیک بررسی شده است ]۲۱[.

برخی از ترکیبات دارویی کومارین ها در شکل ۱-۳ نشان داده شده است:

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

٢-١- هدف تحقیق

کومارین ها ترکیباتی با خواص دارویی متعدد هستند. از آنها به طور گسترده در فعالیت‌های دارویی مانند ضد سرطان، ضد انعقاد خون، ضد تشنج استفاده می‌شود. ۴-هیدروکسی کومارین از خانواده مواد ضد ویتامین K و ضد انعقادی است. مواد دارویی که معمولاً از آنها ساخته می‌شود، از طریق افزایش یک استخلاف بزرگ در موقعیت ۳ (کربن حلقه بین گروه‌های هیدروکسیل وکربونیل) بدست می‌آیند. این استخلاف بزرگ برای فعالیت‌های ضد انعقادی نیاز است ]۴۷-۴۸ [.

در بیشتر گزارش‌های ارائه شده از واکنش ۴-هیدروکسی کومارین با آلدهیدها محصول اصلی بیس کومارین  است که برخی از این روش‌ها در فصل اول اشاره شده است. در این تحقیق سنتز مشتقات پیرانو پیرانها بصورت تک مرحله ای از واکنش ۴-هیدروکسی کومارین و آلدهیدهای آروماتیک در حضور کاتالیزگر سدیم دی فنیل آمین-۴-سولفونات بررسی شده است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  سنتز مشتقات پیرانوپیرانها با فرمت ورد

دسته‌بندی نشده