دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : سنتز مشتقاتی از ۲-((۳- ایندولیل)(فنیل متیل)) ایندان دیون ها

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 سنتز مشتقاتی از ۲-((۳- ایندولیل)(فنیل متیل)) ایندان دیون ها

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۲- واکنش های چند جزئی[۱]

استفاده از واکنش های چند جزئی  (MCR)اهمیت روز افزونی در سنتز ترکیبات آلی یافته اند زیرا استراتژی چند جزئی دارای مزیت های بسیاری نسبت به واکنش های خطی است. از این جهت این روش کاربرد بسیاری در شیمی ترکیبی و شیمی دارویی دارد. معمولا استراتژی MCR مزایایی نظیر زمان کمتر، بازده بیشتر واکنش، پیش گیری از ایجاد تراکم های ناخواسته چند مولکول، ایجاد یک حد واسط فعال دارد. این روش دارای برتری‎های قابل توجهی هم چون انعطاف پذیری و امکان تشکیل پیوند مؤثر نیز می باشد. آسان شدن فرآیند خالص سازی، صرفه جویی در مصرف حلال، مواد، واکنش گر، خصوصیت همگرایی، سادگی اجرا، تنوع ساختاری و فراوانی محصولات از مزیت های دیگر این روش است. برای اولین بار MCR در سال ۱۸۵۰ با عنوان سنتز استرکر برای ساختن α- آمینو اسیدها به کار رفته است ]۱۶-۱۰[.

این روش به طور موفقیت آمیزی در سنتز هانتش ۴،۱- دی هیدرو پیریدین ها در سال ۱۸۸۲ ]۱۷[، سنتز بایجنلی ۴،۳- دی هیدرو پیریمیدین-۲- اون ها در سال ۱۸۹۱ ]۱۸[، سنتز مانیخ ترکیبات ß- آمینو کربونیل در سال ۱۹۱۲ ]۱۹[، سنتز رابینسون ترپینون های آلکالوئید در سال ۱۹۱۷ ]۲۰[، سنتز پاسرینی α- آسیلوکسی کربوکسامید در سال ۱۹۲۱ ]۲۱[، سنتز بوچرر- برگز هیدانتوئین ها در سال ۱۹۳۴ ]۲۲[ و … استفاده شد.

 

۱-۳- تهیه و سنتز ایندان دیون ها و مشتقات آن

۱-۳-۱- تهیه طبیعی

مواد ضد انعقادی به طور طبیعی در بدن زالوها و حشراتی مانند پشه که از خون دیگر موجودات تغذیه می‎کنند، وجود دارد. پژوهشگران با آزمایش های مکرر آثار درمانی زالو را تجربه کرده اند. در قانون بوعلی سینا فصلی درباره زالو و علائم زالوهای سمی و زالوهای مفید آمده است.

پروفسور می یر[۲]، اسمیت[۳]و هورنر[۴] معتقدند که با انداختن دو عدد زالو پشت گوش ها می توان امراض صعب العلاج  مغز، گرفتگی عروق مغز، آلزایمر و صرع را معالجه کرد.

ماده ضد انعقادی که در بزاق زالو موجود است به نام «هیرودین»[۵] موجب رقیق شدن خون، باز شدن عروق بسته و به موجب آن افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی موضعی می شود (شکل ۱-۶).

شکل۱-۶- ساختار هیرودین

۱-۳-۲- روش های سنتز آزمایشگاهی

۱-۳-۲-۱- تهیه ۳،۱- ایندان دیون ها از طریق کربوکسیل زدایی نمک سدیم ۲- اتوکسی کربونیل

ایندان دیون می تواند با کربوکسیل زدایی نمک سدیم ۲- اتوکسی کربونیل- ۱،۳- ایندان دیون تولید شود، که خود آن از تراکم کلایزن اتیل استات و دی متیل فتالات به دست می آید(شمای ۱-۱)]۹[.

[۱]. Multi- Component

[۲]. Mier

[۳].Smith

[۴].Horner

[۵].Hirudin

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

۱-۱- کاربرد و اهمیت ایندان دیون

ایندان دیون ترکیبات با اهمیت بوده و دارای خواص و کاربردهای شیمیایی و زیستی فراوان هستند. این ترکیبات علاوه بر اثرات ضدانعقادی[۱]، دارای فعالیت شدید متابولیکی[۲]، اثرات ضد انگلی[۳]، مرگ موش[۴]، مسکن[۵]، ضدباکتری[۶] و ضد التهاب ریوی می باشند ]۶–۱[.

مشتقات ایندان دیون دارای خواص درمانی فراوان هستند. بعضی از آن ها نیز، می توانند به عنوان مواد مفیدی در زمینه نوری به کار آیند. علاوه بر این،۱،۳- ایندان دیون ها در مرحله اول شناسایی در پزشکی قانونی استفاده می شوند و هم چنین به طور گسترده در صنعت کاغذ سازی به کار می رود.

بعضی از خصوصیات دارویی مشتقات ایندان دیون روی حیوانات آزمایشگاهی امتحان شده است که می‎توان به اثر ضد سرفه آن در موش ها اشاره کرد. متأسفانه بسیاری از این مولکول ها تأثیرات جراحت زایی دارند. این حقیقت تأثیر منفی روی کاربرد دارویی مشتقات ایندان دیون ها دارد.

۲،۱- ایندان دیون ها برای انگشت نگاری فلورسنت از مواد سلولزی مثل انواع کاغذ کاربرد دارند. این مواد با آمینو اسیدها واکنش می دهند تا فلورسنت انگشت نگاری را برجسته کنند.

گروهی از این داروها به نام داروهای ضد انعقاد می توانند برای درمان ترومبوز و گرفتگی های عضلانی استفاده شوند. برخی از داروهای ضد انعقاد در تجهیزات پزشکی مانند لوله های آزمایش، کیسه های انتقال خون و تجهیزات دیالیز کلیوی کاربرد دارند.

به عنوان مثال، آنیزیدیون[۷] (۱) به عنوان رقیق کننده خون عمل می کند و از تشکیل لخته‎های خونی جلوگیری به عمل می آورد.

  1. Anticoagulants
  2. Intense Metabolic Activity
  3. Anti Parasitic
  4. Rodenticidal
  5. Analgesic
  6. Anti Bacterial
  7. Anisidione(miradon)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : سنتز مشتقاتی از ۲-((۳- ایندولیل)(فنیل متیل)) ایندان دیون ها  با فرمت ورد