دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : سنتز ترکیبات سه جزیی اسپیرو کینولین تحت شرایط کاتالیز شده توسط هگزا متیلن تترا آمین و پارا تولوئن سولفونیک اسید در آب

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 سنتز ترکیبات سه جزیی اسپیرو کینولین تحت شرایط کاتالیز شده توسط هگزا متیلن تترا آمین و پارا تولوئن سولفونیک اسید در آب

قسمتی از متن پایان نامه :

  • مقدمه

     شیمی هتروسیکل در حال حاضر تبدیل به رشته­ی جداگانه­ای در شیمی شده است، که دارای تاریخ طولانی و چشم­ انداز روشنی در آینده می­باشد. اولین ترکیبات شناخته شده توسط انسان منشأ هتروسیکلی داشته­اند. بسیاری از داروهای درمانی در طبیعت به صورت ترکیبات هتروسیکلی می­باشند. امروزه شیمی هتروسیکل با ارائه معرف­ها و روش­های سنتزی، در سنتز داروها، علف­کش­ها و مواد شوینده فعالیت دارد. شیمی هتروسیکل علاوه برآن در رشته­های مرتبط مانند بیوشیمی، پلیمر و مهندسی مواد نقش مهمی ایفا می­کند.

  • روش­های سنتز ایندولنین­ها

ایندولین­ها در فارماکولوژی از ترکیبات مهمی بشمار می­آیند که از نظر بیولوژیکی فعال بوده و مؤثر بر سیستم اعصاب مرکزی می­باشند.

 

نظریه عمومی مکانیسم فیشر

 

حلقوی شدن آریل هیدرازون­ها به مشتقات ایندول در حضور اسید، توسط فیشر۱ در سال ۱۸۸۳ کشف شد که  امروزه هم روش عمومی سنتز اغلب ایندول­ها و ایندولنین­ها است. مکانیسم عمومی پذیرفته شده برای سنتز فیشر ایندول توسط رابینسون پیشنهاد شد ۲،۳  و توسط آلن و ویلسون۴ ، کارلین و فیشر۵ آربوزو و کیتایف ۶  و ساوارو۷ کامل گردید.

 

مطابق مکانیسم رابینسون، واکنش از طریق مراحل اصلی زیر انجام می شود(۱-۱)

۱- توتومری هیدرازون (I) به ان هیدرازون (II)

۲- تشکیل پیوند کربن-کربن (III←II)

۳- حلقوی شدن همراه با حذف آمونیاک و تشکیل ساختمان ایندول

( شکل ۱-۱)

مهم­ترین مرحله این واکنش تشکیل پیوند کربن- کربن (II)←(III) می­باشد که از حمله الکتروفیلی درون مولکولی جزء انامین ایجاد می­شود ۸-۱۱ مطالعات بیشتر نشان داده است که در سنتز فیشر در صورتی که از اسیدهای قوی مانند HCL،    H2SO4  و  PPA(پلی فسفریک اسید ) استفاده شود ۱۲ مخلوطی از ایندول(۲) و ایندولنین (۳) حاصل می شود که ایندول محصول ارجح است و در صورتی که از اسیدهای ضعیف مانند اسید استیک استفاده شود، تنها ایندولنین محصول واکنش خواهد بود.

(شکل  ۱-۲)

   به عنوان مثال در حضور EtOH-HCl و در دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد، ایندولنین زیر با راندمان ۲۶% سنتز می شود ۱۳ (شکل  ۱-۳).

(شکل ۱-۳)

مطالعات بعدی نشان داد که برای بالاتر بودن درصد ایندولنین (۳) بهره گیری از اسید استیک به عنوان یک اسید ضعیف و حجیم به خوبی جواب می­دهد (شکل ۱-۴).

(شکل ۱-۴)

۱-۳)آلکیلاسیون ایندول ها

ایندول­های ۲،۳- دی استخلافی در موقعیت ۳ با آلکیل هالید ها وارد واکنش شده و ایندولنین (۸) را تولید می­کنند ۱۴

(شکل ۱-۵).

(شکل ۱-۵)

آلکیلاسیون ایندول ها توسط  فرنز۱۵  و در سال ۱۹۶۷، کسناتی و همکارانش ۱۶ در سال ۱۹۶۹ مورد مطالعه قرار گرفت .

۳-آلیل-۳- (پروپ – ۲-اینیل ) -۳-(۳-متیل بوت – ۲ – اتیل )- H3-ایندولنین ها را با آلکیلاسیون ۲،۳-دی آلکیل ایندول با آلیل برومید و دی متیل آلیل برومید باعث تشکیل H3-ایندولنین های (۱۰،۱۱) مورد انتظار می شود ۱۷ (شکل های ۱-۶ و ۱-۷).

(شکل۱-۶)

(شکل۱-۷)

جکسون و اسمیت۱۸ در سال ۱۹۶۸ با استخلاف آلکتروفیلی در ایندول های ۳- استخلافه توانستند ایندولنین را بسازند. آنها پیشنهاد کردند که استخلاف الکتروفیلی در موقعیت  ۲ بطور مستقیم اتفاق نمی افتد ، بلکه ابتدا الکتروفیل در موقعیت ۳ واکنش داده و سپس نوآرایی وگنر – مروین انجام شده و ایندول های زیر را تولید می­کند (شکل ۱-۸

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف

هدف از این کار پژوهشی ابتدا سنتز پیش ماده ۵,۵,۴-تری متیل ۵,۴-دی هیدرو پیرولو ]۱,۲,۳ -hi [ ایندول-۱,۲-دی اون  ومطالعه واکنش پذیری آن تحت شرایط کاتالیز شده و استفاده از آن در سنتز تک­ظرفی سه جزئی مشتقاتی از ترکیبات اسپیرو­­­ با استفاده از بتا دی کتون ها، در حضور کاتالیزور هگزامتیلن تترآمین (HMTA) و حلال آب، همچنین استفاده از آن پیش ماده در سنتز تک ظرفی سه جزئی اسپیرو با استفاده از بتا دی کتون ها ، در حضور کاتالیزور پارا تولوئن سولفونیک اسید (P-TSA) و حلال آب می باشد.

 همچنین سنتز پیش ماده ۵و۶ -دی هیدرو H1-پیرولو]۳، ۲، ۱-[ij کینولین-۱و۲(H4)-دی اون ومطالعه واکنش پذیری آن تحت شرایط کاتالیز شده و استفاده از آن در سنتز تک­ظرفی سه جزئی مشتقاتی از ترکیبات اسپیرو با استفاده از بتا دی کتون ها ، در حضور کاتالیزور پاراتولوئن سولفونیک اسید (p-TSA) و حلال آب می­باشد

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  سنتز ترکیبات سه جزیی اسپیرو کینولین تحت شرایط کاتالیز شده توسط هگزا متیلن تترا آمین و پارا تولوئن سولفونیک اسید در آب با فرمت ورد