دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

عنوان پایان نامه :

 ساخت و مشخصه یابی فوتوکاتالیست های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی بنزوتیوفن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

نانو :

پسوند نانو به معنای یک میلیاردم (۹-۱۰) است. بنابراین فناوری ها و علوم نانو در حوزه هایی کار می کنند که ابعاد آنها در محدوده ی نانومتر می باشد.

 

۱-۱-۱٫ علم نانو :

علم نانو مطالعه ی پدیده ها و دستکاری مواد در مقیاس اتمی و مولکولی می باشد که در این مقیاس کوچک، خصوصیات مواد با ویژگی هایشان در مقیاس بزرگ متفاوت است.

 

۱-۱-۲٫ فناوری نانو :

فناوری نانو[۱] عبارت است از طراحی، شناسایی، تولید و کاربرد ساختارها، طرح ها و سامانه ها با بهره گرفتن از کنترل شکل و اندازه مواد در مقیاس نانو. به عبارتی فناوری نانو توانایی تولید مواد، ابزارها و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطح مولکولی و اتمی و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می شود ]۸۰[. فناوری نانو حوزه ایی جدید و مهم در علوم مختلف بوده و آخرین پیشرفت ها در این حوزه سبب تولید مواد و تجهیزاتی با خصوصیات کاملاً جدید شده است ]۳۵[. در واقع فناوری نانو یک رشته جدید نیست بلکه رویکردی است جدید در تمامی رشته ها که نوید بخش تغییر در جهت گیری توسعه فن آوری در گستره وسیعی از کاربردها می باشد. نقش این فناوری در آینده، بی شک تداعی کننده یک انقلاب نوین در دنیای صنعتی امروز می باشد ]۵۳[. کاهش اندازه ذره از مقیاس میکرومتر به نانومتر تغییرات اساسی در خواص مواد ایجاد کرده، به طوری که
نانو مواد کلوئیدی[۲] در مقایسه با مواد میکرومتر مشابه، ویژگی های متفاوتی را در کاربردهایی نظیر خواص مغناطیسی، نوری، الکتریکی و کاتالیستی از خود نشان می دهند، از این رو در سال های اخیر توجه زیادی به سوسپانسیون های کلوئیدی زئولیت با اندازه ذرات کوچکتر از ۲۰۰ نانومتر شده است ]۲۳[.

۱-۲٫ مواد نانو ساختار :

موادی با ساختار بسیار ریز که در آنها اندازه ی فازها یا دانه ها در حد نانومتر است، تحت نام مواد نانو ساختار[۳] شناسایی می شوند. در حال حاضر در یک تعریف کلی به هر ماده ای که دارای دانه ها، لایه ها و یا رشته هایی در مقیاس نانومتر باشد، نانو ساختار می گویند. به دلیل اندازه بسیار کوچک اجزای تشکیل دهنده ی ساختار و نسبت سطح به حجم زیاد، این مواد توجه و علاقه زیادی به سوی خود جلب نموده اند زیرا خواص منحصر به فرد مکانیکی، نوری، الکترونیکی و مغناطیسی از خود نشان می دهند. از جمله  مواد نانو ساختار می توان به موارد زیر اشاره نمود :
۱- ذرات و پودرهایی با قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر شامل نانو پودرهای فلزی و سرامیکی.

۲- فیبرهایی با قطر کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر نظیر نانو میله ها[۴]، نانو لوله ها[۵] و نانو فیبرها[۶].

۳- لایه هایی با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر.
۴- دانه های کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر نظیر مواد نانوکریستالی[۷].

۵- نانو کامپوزیت ها که شامل نانو کامپوزیت های زمینه فلزی، سرامیکی، پلیمری و مجموعه ای از موارد بالا را در بر می گیرند.

 

۱-۳٫ کاتالیزور :

واژه کاتالیزور در سال ۱۸۳۶ برای اولین بار توسط برزیلوس[۸] به کار برده شد. کاتالیزور ماده ایی است که معمولاً سرعت یک واکنش شیمیایی را تغییر می دهد. البته ذکر این نکته ضروری است که واکنش هایی را که از نظر ترمودینامیکی قابل انجام نیستند به کمک کاتالیزور نیز نمی توان انجام داد. استوالد[۹] اولین کسی بود که اظهار داشت کاتالیزور سرعت یک واکنش را تغییر می دهد اما بر موقعیت تعادل واکنش اثری ندارد، با توجه به این مسأله کاتالیزور باید سرعت رفت و برگشت یک واکنش را به یک اندازه تغییر دهد. در شکل (۱-۱)، مشاهده
می شود که انرژی فعال سازی با بهره گرفتن از کاتالیزور کاهش یافته است. کاتالیزورها بر دو نوع هستند :

کاتالیزور همگن که در آن تمام واکنش در یک فاز انجام می شود و کاتالیزور ناهمگن که در آن واکنش در سطح مشترک بین دو فاز انجام می گیرد به این نوع کاتالیزور، کاتالیزور مجاورتی یا سطحی نیز می گویند ]۶۰[.

[۱] Nano Technology

[۲] Colloidal

[۳]  Nano Structured Materials

[۴]  Nano-Rods

[۵]  Nano-Tubes

[۶]  Nano-Fibers

[۷]  Nanocrystal Materials

[۸]  Berzelius

[۹]  Ostwald

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

ساخت و مشخصه یابی فوتوکاتالیست های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی بنزوتیوفن

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 ساخت و مشخصه یابی فوتوکاتالیست های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی بنزوتیوفن