دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : بررسی اثر گونه­ ی سوم و محاسبه ضریب دوم ویریال گاز F2با استفاده از سطح نظریQCISD(T)/aug-cc-pVTZ

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی اثر گونه­ ی سوم و محاسبه ضریب دوم ویریال گاز F2با استفاده از سطح نظریQCISD(T)/aug-cc-pVTZ

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۲-۴-۱) سیستم‌های پوسته باز و بسته

در هر یک از محاسبات گوسین یک ترکیب سه تایی وجود دارد که مشخص می‌کند اسپین الکترون چگونه عمل می‌کند. این امر با استفاده از مدل لایه‌ای باز یا مدل لایه‌ای بسته نمایش داده می‌شود. دو راه نیز به محاسبات محدود و نامحدود برمی‌گردد. برای مولکول‌هایی با لایه پر، که جفت الکترون‌هایی با اسپین مخالف دارند، مدل اسپین محدود یک مدل مناسب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. به‌عبارت دیگر محاسبات لایه پر، اوربیتا‌ل‌های اشغال‌شده‌ای را استفاده می‌کنند که شامل دو الکترون با اسپین مخالف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند.

سیستم‌های لایه‌ای باز به‌عنوان مثال سیستم‌هایی که شامل تعداد نامساوی از الکترون‌های اسپین بالا و اسپین پایین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند، معمولاً به‌وسیله مدل اسپین نامحدود نمایش داده می‌شوند.

محاسبات لایه‌ای پر، هر جفت الکترون را داخل یک اوربیتال قرار می‌‌دهد درحالی‌که محاسبات لایه‌ای باز، اوربیتال‌های مجزایی برای الکترون‌های اسپین بالا و اسپین پایین در‌نظر می‌گیرد.

محاسبات نامحدود برای سیستم‌هایی که الکترون‌های جفت‌نشده دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌هایی از این سیستم‌ها عبارتند از:

مولکول‌هایی که الکترون‌های فرد دارند مانند تعدادی از یون‌ها.

حالات برانگیخته.

سیستم‌هایی که ساختار الکترونی غیر‌عادی دارند به‌عنوان مثال، سیستم‌هایی که دو یا تعداد بیشتر الکترون‌های بیرونی جفت‌نشده دارند.

 

۱-۳) نظریه هارتری– فاک

شکل کامل تابع موج تنها در مورد اتم هیدروژن معلوم شده است. برای اتم­های با اعداد اتمی بالاتر بهترین راه پیدا کردن یک تابع موج خوب، این است که ابتدا با استفاده از روش هارتری– فاک یک تابع موج تقریبی محاسبه شود. روش هارتری– فاک یک روش اساسی برای استفاده از اوربیتال‌های اتمی و مولکولی در سیستم­های چند الکترونی است. در روش هارتری- فاک ابتدا یک تابع موج حاصل­ضربی به شکل زیر تخمین می­زنیم:

 (۱۰-۱)

که در آن هریک از siها حاصل‌ضرب یک تابع بهنجار برحسب r و یک هماهنگ کروی[۱] می­باشد. یک حدس معقول برای  می­تواند حاصل¬ضربی از اوربیتال­های شبه‌هیدروژنی با اعداد اتمی مؤثر باشد. برای تابع معادله‌ی (۱-۱۰) چگالی احتمال الکترون i برابر با  است.

چنان‌چه تنها الکترون ۱ در‌نظر گرفته شود طوری‌که گویی بقیه الکترون­ها (۲، ۳، … و n) جمعاً به‌صورت ابری متشکل از بارهای الکتریکی با توزیع ایستا عمل می­کنند و الکترون شماره ۱ از درون آن در حال گذر است، به این ترتیب در واقع از برهم­کنش­های لحظه­ای بین الکترون ۱ و سایر الکترون­ها میانگین گرفته شده است. با محاسبه‌ی انرژی پتانسیل مؤثر V(r1) و با حل معادله‌ی شرودینگر تک الکترونی برای الکترون ۱، یک اوربیتال اصلاح‌شده به‌دست می­آید.

چنان‌چه الکترون ۲ در حال حرکت درون یک ابر الکترونی که ناشی از سایر الکترون­ها است در‌نظر گرفته و محاسبات مانند الکترون ۱ دنبال شود و این فرایند برای سایر الکترون­ها تکرار شود تا این­که یک مجموعه اصلاح‌شده اوربیتال برای n الکترون به­دست آید و مجدداً به الکترون ۱ برگشته و همان فرایند تکرار شود و این محاسبات برای تعیین اوربیتال­های اصلاح‌شده تا جایی ادامه یابد که از یک تکرار به تکرار بعدی هیچ تغییر محسوسی در توابع خاصی به‌وجود نیاید، آخرین مجموعه اوربیتال­ها به تابع موج میدان خود سازگار هارتری ختم می­شود. این روش در سال ۱۹۲۸ توسط هارتری ارائه و به روش میدان خود سازگار[۲] هارتری معروف شد. یک عیب مهم روش هارتری- فاک ، توصیف ضعیف همبستگی الکترونی می­باشد [۱۴]. از معایب روش هارتری– فاک نادیده گرفتن همبستگی الکترون است، یعنی در این روش، حرکت و موقعیت یک الکترون در سیستم مستقل از الکترون دیگر در‌نظر گرفته می­شود. دو روش متداول برای حل این مشکل در دسترس است: ۱- روش برهم­کنش پیکری­بندی ۲- نظریه اختلال مولر– پلست.

 

[۱] Spherical Harmonic

[۲] Self-Consistent Field (SCF)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی اثر گونه­ ی سوم و محاسبه ضریب دوم ویریال گاز F2با استفاده از سطح نظریQCISD(T)/aug-cc-pVTZ

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی اثر گونه­ ی سوم و محاسبه ضریب دوم ویریال گاز F2با استفاده از سطح نظریQCISD(T)/aug-cc-pVTZ