دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۱-۱ تیره نعنا Labiatae

در تیره نعنا طبق بررسی­های جدیدی که به عمل آمده است، ۴۰۰۰ گونه گیاه وجود دارد که اغلب در ۲۰۰ جنس جای داده شده­اند. این گیاهان به وضعی در کره زمین پراکندگی دارند که در غالب نواحی یافت می­گردند، ولی بیشینه انتشار آنها در منطقه مدیترانه است.

گیاهانی عموماً علفی یکساله یا پایا و دارای ساقه­های راست یا خزنده­اند. در بعضی ازآنها ظاهر بوته مانند و ساقه­های متعدد و چوبی شده دارند. در بین آنها به ندرت نمونه­های پیچیده یا درختچه مانند ممکن است یافت گردد.

گیاهان تیره نعنا عموماً برگ­های متقابل، گاهی ساقه آغوش و بندرت فراهم دارند. برگ­های آنها عموماً ساده و برگ­های مرکب در آنها دیده نمی­شود. گل­های آنها کامل، نامنظم، نر- ماده و مجتمع به صورت دسته­هایی واقع در محور ساقه دیده می­شود.

در انواع چند ساله این گیاهان ساقه­های مسن ظاهر مدور دارند، و این نیز بر اثر پیدایش لایه­های زاینده­ای در ناحیه پوست ساقه­های جوان که باعث ایجاد بافت­های جدید موجب ریزش و از بین رفتن لایه­های بیرونی از خارج می­گردد و با این عمل، ظاهر چهار گوش ساقه از بین می­­­­­­­­رود.(۹)

عده زیادی ازگیاهان تیره نعنا سریعا تحت تاثیر شرایط متفاوت محیط زندگی قرار می­گیرند و به سرعت تغییراتی از نظر سازش و تطبیق با محیط حاصل می­کنند. تا مقاومت آنها در مقابل تعرق زیاد شود، به طوری که برگهای آنها پوشیده از کرک می­شود یا کناره پهنک برگهای آنها به سمت پایین خمیدگی حاصل می­کند و یا روزنه­ها به حالت فرو رفته در بشره باقی می­ماند.  و یا ممکن است هیپودرم درآنها به صورت کاملاً کلانشیمی در­آید و یا برگهایی نسبتا ضخیم و چرمی پیدا کنند. و یا حتی سطح آن ممکن است کاهش حاصل نماید به حدی که به کلی از بین برود.(۹)

 

۲-۱-۲ اختصاصات تشریحی گیاهان تیره نعنا

۱-انواع علفی آن­ها، عموما دارای دسته­های کلانشیم در زوایای ساقه، زیر بشره­اند. وجود این باعث می­گردد که ساقه این گیاهان ظاهری ۴ گوش پیدا کند.

۲-دسته چوب – آبکش پسین در آنها معمولاً به وضع غیر ممتد و جدا از هم دیده می­شود.

۳-بشره ساقه و برگ این گیاهان غالباًَ مستور از تارهای ترشحی و غیر ترشحی به اشکال مختلف است.

۴-تارهای ترشحی اسانس در آنها دارای پایه یک دو سلولی، منتهی به یک برجستگی ۴تا ۸ سلولی و حتی بیشتر است.  اسانس ترشح شده نیز، معمولاً خارج از جدار سلولزی در زیر کوتیکول جمع می­گردد و این خود باعث می­شود که بشره در همان ناحیه، کمی متورم جلوه نماید.

۵-میوه گیاهان تیره نعنا ۴ فندقه و محتوای دانه­های بدون آلبومین است و از مشخصات آن این است که معمولاً محصور در کاسه گل باقی می­ماند، بعضی از این گیاهان نیز ندرتاً ممکن است میوه­ای به صورت شفت داشته باشند.(۹)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.