دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱۲-۱- حسگرهای الکتروشیمیایی

توسعه یک حسگر حساس و خوب برای اندازه‌گیری آلاینده‌های سمی و مضر یک موضوع مهم برای شیمیدان‌های تجزیه‌ای بوده است و تلاش‌های متعددی در این راستا در سالهای گذشته انجام شده است. حسگرهای الکتروشیمیایی بزرگترین و قدیمی ترین گروه از حسگرهای شیمیایی می‌‌باشند. بر اساس کارهای منتشر شده حسگرهای الکتروشیمیایی به مراتب رایج‌تر هستند و ما بعد کارها با حسگرهای نوری توسعه یافت. این موضوع را می‌توان از حجم مطالعات به کار رفته در این زمینه نتیجه گرفت ]۱۳[. تعداد زیادی از این حسگرها، امروزه به صورت تجارتی ساخته و به بازار عرضه می‌شوند و تعداد دیگری هنوز در مراحل توسعه و گسترش و اصلاح هستند پاسخ ایجاد شده در این حسگرها از برهمکنش بین شیمی و الکتریسته ناشی می‌شود. این نوع حسگرها را بر اساس نوع اندازه‌گیری در آنها، به سه دسته تقسیم می‌شوند: حسگرهای پتانسیومتری (اندازه گیری ولتاژ سل)، حسگرهای آمپرومتری (اندازه گیری جریان سل)، حسگرهای هدایت سنجی (اندازه گیری هدایت) ]۱۳[.

 

۱-۱۲-۲- حسگرهای نوری

در طی دو دهه گذشته، حسگرهای شیمیایی بر پایه روشهای نوری به سرعت رشد نموده و در بسیاری از زمینه‌ها مانند کنترل فرایندهای صنعتی ]۱۷[، تهیه زیست حسگرها ]۱۷، ۱۸ [و نیز آنالیزهای محیطی و کلینیکی کاربرد وسیعی پیدا نموده‌اند ]۱۹،۲۰[.

 

۱-۱۲-۳- حسگرهای شیمیایی نوری

حسگرهای شیمیایی نوری جدیدترین گروه از خانواده حسگرهای شیمیایی هستند ]۲۱[. در حسگرهای شیمیایی نوری بطور معمول از یک غشای پلیمر یا مواد متخلخل حاوی ترکیبات فعال که نسبت به گونه مورد اندازه‌گیری پاسخ نوری و گزینش پذیری مطلوبی داشته باشد، به عنوان لایه حسگر (لایه سنجش( استفاده می‌شود و تغییر در خصوصیات نوری ترکیب فعال غشاء (لایه حسگر) است که از طریق بر هم کنش با آنالیت سیگنال نوری را ایجاد می‌کند ]۲۲[.

 

۱-۱۲-۴- حسگرهای نوری یونی

حسگرهای نوری یونی جزء حسگرهای شیمیایی نوری می‌باشند. این دسته از حسگرها به دلیل وجود وسایل نوری مختلفی از قبیل هادی موج۱، فیبر نوری ۲و … گسترش زیادی یافته‌اند ]۲۳[ و برای اندازه‌گیری گونه‌های مختلف کاتیونی و آنیونی در محیط‌های آبی استفاده می‌شوند ]۲۴[.

 

 

۱-۱۲-۵- اپتود- اپترود

حسگرهای نوری اغلب اپتود (Optode)3 نامیده می‌شوند. اپتودها یک نوع ویژه از حسگرهای شیمیایی هستند که  اندازه‌گیری‌های طیف‌بینی مرتبط با واکنش‌های شیمیایی انجام می‌شوند ]۱۳،۲۱[. اصطلاح اپتود یا اپترود (Optrode)4 نیز برای شرح و توصیف حسگرهای نوری بکار گرفته می‌شود. واژه اپترود ترکیبی از دو واژه نوری ( Optical) و Electrode می‌باشد ]۲۵،۲۶[. کاربرد حسگرهای نوری همانند الکترودهاست، درحالیکه اصولا عملکرد متفاوتی از الکترودها دارند. پیشرفت حسگرهای شیمیایی نوری (اپتود) به عنوان جایگزین مناسب و یک پیشنهاد مداوم نسبت به انواع دیگر حسگرها از توجه نظر زیادی برخوردارند ]۱۵[.

در بسیاری از سیستم‌های اپتود عنصر حسگر یک واکنشگر می‌باشد که خواص نوری در پاسخ نسبت به یک آنالیت را تغییر می‌دهد. این واکنشگر خیلی اوقات یک رنگ شناساگر می‌باشد که در داخل یک بافت پلیمری مناسب نفوذ (حسگر توده ای) یا روی سطح آن (حسگر سطحی) تثبیت می‌شود. اساس عملکرد این حسگرها بر روش‌های نوری متنوع استوار است. در حسگرهای نوری ( اپتودها) خواص نوری با جذب، قابلیت انعکاس، فلورسنس و ضریب شکست نور اندازه‌گیری می‌شود به همین دلیل تنوع زیادی در حسگرهای نوری وجود دارد. در طول دهه گذشته حسگرهای نوری شیمیایی مبنی بر فیلم‌های پلیمر آلی نازک یا ضخیم بررسی شده است ]۲۴، ۱۶[. اپتودهای مختلف در آنالیز مقادیر کم فلزهای سنگین در فرآیندهای کنترلی و آنالیزهای محیطی و طبی به کار می‌رود ]۲۷٫[

حسگرهای نوری (اپتود) به علت مزایای آنها در مقایسه با الکترود‌های انتخابی یون در دهه گذشته توجه نظر کسب کرده‌اند. در میان این مزایا می‌توان به سهولت در ساخت، مقرون به صرفه بودن، حساسیت و انتخاب پذیری خوب، محدوده غلظت دینامیکی بالا و همچنین حد تشخیص پایین اشاره نمود. به علاوه در اپتودها برخلاف الکترودهای انتخابی یون تداخل الکتریکی وجود ندارد و آنها به الکترود مرجع خارجی نیاز ندارند ]۲۷[. علی رغم این مزایا نور محیط به عنوان یک مزاحمت بالقوه در عملکرد این گونه حسگرها محسوب می‌شود و به دلیل اینکه واکنشگر و آنالیت هر دو در فاز جداگانه‌ای قرار دارند مدت زمانی صرف انتقال جرم می‌شود که زمان پاسخ طولانی‌تری را در پی خواهد داشت ]۲۵[. حسگرهای نوری از نظر ساختاری کوچک می‌باشند و به طور ایده آل برای مینیاتوری (تولید در اندازه های کوچک) مناسب هستند. در حالی که در زمان یکسان نسبت به تداخل الکتریکی مقاومت می‌کنند و به دلیل سادگی در اندازه‌گیری‌های فتومتری به کار برده می‌شوند بسیاری از حسگرهای شیمیایی نوری در عوامل کمپلکس دهنده رنگی یا واکنشگرهای اکسایش کاهش تثبیت شده در غشا پلیمری مناسب به کار برده می‌شوند. یک ضعف رایج همه این غشاها نشت واکنشگر در محلول آبی در تماس با غشا است ]۲۱[.

۱– Waveguide

۲-Fiber optic

۳-Optode

۴-Optrode

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری