دانلود پایان نامه ارشد رشته شیمی : اصلاح الکترود خمیرکربن با نانو ذرات SiO2 و کاربرد آن به عنوان زیست حسگر الکتروشیمیایی در بررسی برهم­کنش ساختار DNA­-i-motif با تاموکسیفن و اندازه­گیری الکتروشیمیایی آن

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اصلاح الکترود خمیرکربن با نانو ذرات SiO2 و کاربرد آن به عنوان زیست حسگر الکتروشیمیایی در بررسی برهم­کنش ساختار DNA­-i-motif با تاموکسیفن و اندازه­گیری الکتروشیمیایی آن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

الکترودهای اصلاح شده شیمیایی

اصلاح سطح الکترودها به منظور فراهم کردن برخی کنترل­ها روی چگونگی برهم کنش سطح الکترود با محیط پیرامون، یکی از پرکاربردترین بخش تحقیقاتی در الکتروشیمی طی چند دهه گذشته است [۴۸]. ویژگی­ها و عملکرد مختلف این الکترودها عبارتند از: الکتروکاتالیز واکنش­ها [۵۰ ،۴۹]، آشکارسازی تغییرات در اثر انجام واکنش­های الکتروشیمیایی، جلوگیری از پدیده­ی خوردگی، مفید برای توصیف فرایندهای انتقال الکترون و جرم در پلیمرها و دیگر مواد و آگاهی از این­که چگونه واکنش­ها و فرایندها در ساختارهای سطحی اتفاق می­افتد [۵۱].

یک الکترود اصلاح شده شیمیایی بر اثر پوشاندن سنجیده سطح یک الکترود با لایه نازکی از یک ماده شیمیایی انتخابی به منظور تغییر و تعدیل برخی از ویژگیهای آن الکترود از قبیل خواص شیمیایی، نوری، الکترونیکی و انتقال بار بدست می­آید [۵۲]. هر الکترود اصلاح شده­ی شیمیایی از دو قسمت بستر یا الکترود زمینه و اصلاحگر تشکیل می­شود.

الکترود زمینه­ای که به­کار گرفته می­شود خود باید چندین ویژگی منحصر به ­فردی داشته باشد تا برای مدت­های طولانی، بتوان از آن، استفاده کرد:

الف- باید هدایت الکتریکی بالایی داشته باشد.

ب- در برابر خوردگی و صدمات شیمیایی ناشی از محلول الکترولیت، مقاومت خوبی داشته باشد.

ج- در پتانسیل­های خیلی مثبت و تحت دماهای بالا و شرایط اسیدی شدید، برای زمانی­که الکترود به عنوان آند به­کار گرفته می­شود، پایدار باشد.

د- همچنین از پایداری مکانیکی بالایی برخوردار باشد.

 

انواع الکترودهای زمینه­ای که به­کار گرفته می­شوند، عبارتند از: مواد کربنی، شامل: خمیر کربن، گرافیت، کربن شیشه­ای، نانو لوله­های کربنی و الکترودهای شبکه­ چاپی که بطور گسترده­ای در تحقیقات مبتنی بر نوکلئیک اسیدها و تشخیص الکتروشیمیایی آنها به علت مزایای متعدد این نوع الکترودها مورد استفاده قرار گرفته­اند [۵۵-۵۳]. همچنین، فلزات متعدد یا اکسیدهای فلزی، نظیر: طلا [۵۶]، پلاتین [۵۷]، نقره [۵۸]، نیم­رساناها در این زمینه نیز بکار رفته­اند.

لایه­های اصلاح­گر مورد استفاده برای اصلاح شیمیایی الکترودها می­تواند از مواد مختلفی، از قبیل: سورفاکتانت­ها، گونه­های معدنی جذب سطحی شده، نانوذرات فلزی یا شبه ­فلزی، نانو لوله­های کربنی، ترکیبات آلی- فلزی و مواد بیولوژیکی تشکیل شده باشد [۵۹]. اصلاح شیمیایی سطح الکترودها، یک مسیر قدرتمند برای تنظیم عملکرد آنها فراهم می­کند. این اصلاح سطح، زمینه­های تحقیقاتی جدیدی در الکتروشیمی تجزیه­ای باز می­کند که موجب افزایش گزینش پذیری، پیش تغلیظ ترکیبات خاص، بهبود خواص الکتروکاتالیزی و یا کاهش تداخل در نمونه­های پیچیده، مثل نمونه­های زیستی می­شود [۶۰]. مساحت سطحی زیاد، عاملی کلیدی در کارکرد نانوذرات به عنوان کاتالیزوها در ساختارهای الکترودهای اصلاح شده­ی شیمیایی می­باشد [۶۱]. به عنوان مثال، با استفاده از این خاصیت می­توان کارآیی کاتالیزورهای شیمیایی را به نحو مؤثری بهبود بخشید و یا در تولید چندسازه­ها[۱] با استفاده از این ذرات، پیوندهای شیمیایی مستحکم­تری بین ماده زمینه و ذرات برقرار نموده و استحکام آنها را به شدت افزایش داد. علاوه براین، افزایش سطح ذرات، فشار سطحی را کاهش داده و منجر به تغییر فاصله بین ذرات یا فاصله بین اتم­های ذرات می­شود. تغییر در فاصله بین اتم­های ذرات و نسبت سطح به حجم بالا در نانوذرات، تأثیر متقابلی در خواص ماده دارد. حسگرها و زیست حسگرها، نیز از انواع دیگر الکترودهای اصلاح شده به روش شیمیایی می­باشند که به منظور اندازه گیری گونه­های شیمیایی یا زیستی ارزشمند با کمترین تداخل، به صورت انتخابی در حضور سایر گونه­ها طراحی و ساخته می­شوند.

[۱] Nanocomposites

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

اصلاح الکترود خمیرکربن با نانو ذرات SiO2 و کاربرد آن به عنوان زیست حسگر الکتروشیمیایی در بررسی برهم­کنش ساختار DNA­-i-motif با تاموکسیفن و اندازه­گیری الکتروشیمیایی آن

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 اصلاح الکترود خمیرکربن با نانو ذرات SiO2 و کاربرد آن به عنوان زیست حسگر الکتروشیمیایی در بررسی برهم­کنش ساختار DNA­-i-motif با تاموکسیفن و اندازه­گیری الکتروشیمیایی آن