دانلود پایان نامه ارشد:بررسی و اولویت بندی روشهای تبلیغاتی موثر در جذب گردشگران خارجی به ایران

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : بررسی و اولویت بندی روشهای تبلیغاتی موثر در جذب گردشگران خارجی به ایران


(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
۱ـ۱ بیان مسأله:
با رشد بیش از پیش شهرنشینی و زندگی ماشینی، برای گریز از زندگی مدرن و یافتن زمان فراغت انسان بر آن شد تا سفر را به عنوان امری واقع تجربه کند. در این میان پیشرفت چشمگیر صنعت حمل و نقل و ارتباطات امر سفر را در چارچوب وسیله ی نقلیه ی ایمن و شبکه ی راه های وسیع و گسترده آسان نمود.
بدین ترتیب صنعتی شدن جوامع همراه با افزایش درآمد مردم از یک سو و مهیا شدن اوقات فراغت برای تجدید نیرو وگسترش نوآوری های تکنولوژیکی از سوی دیگر زمینه را برای سفر به نقاط دور و نزدیک با هدف استفاده مطلوب از زمان فراغت، کنجکاوی در مورد طبیعت،شناخت فرهنگ و تاریخ ملت ها فراهم آورد. در نتیجه گردشگری به طور گسترده بر بستری از فن آوری های ارتباطی  شکل گرفت.
صنعت گردشگری در پنجاه سال گذشته رشد روزافزون و مستمری داشته است. اکنون نیز شتابان به سمت آینده در حرکت است.این جابجایی عظیم گردشگران بر روی کره ی زمین یکی از منابع مهم درآمدی جهان به حساب می آید همچنین به عنوان گسترده ترین صنعت خدماتی جهان حائز جایگاه ویژه ای است؛ این صنعت با تأسیس امکانات و زیرساختهای ویژه فرصت های شغلی بیشماری را برای کشور میزبان بوجود می آورد.
بدین ترتیب گردشگری که در ابتدا بعنوان یک پدیده ی فرهنگی- اجتماعی مطرح شده بود کم کم بعنوان عاملی مهم در رشد و توسعه ی اقتصادی شناخته شد. صلح، امنیت، دموکراسی، آزادی   وپیشرفت های فرهنگی  اجتماعی نیز از دیگر پیامدهای مثبت این صنعت عظیم به شمار می آیند.
وجود این همه آثار و منافع موجب شد تا گردشگری مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته، با برنامه ریزی و سرمایه گذاری های کلان سود سرشاری را نصیب خود نمایند و برای کسب عواید بیشتر در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار گیرند. اسپانیا، آمریکا، فرانسه، چین وایتالیا از کشورهای صاحب نام در این صنعت هستند.
((جهانگردی پدیده ای است چند بعدی که عوامل مختلفی چون شرایط عمومی کشور، ثبات اقتصادی و اجتماعی، امنیت داخلی، تقویت و گسترش زمینه های مختلف خدماتی از قبیل سیستم حمل و نقل، توسعه ی هتل ها، مراکز تفریحی و… در موفقیت آن سهم بسزایی دارند.)) (رستمی،۱۳۸۸)
اما در کنار این عوامل، بازاریابی و تبلیغات از شاخص های اصلی و مهم در رشد و گسترش گردشگری هستند.تبلیغات یکی از شیوه های مهم و مؤثر در اطلاع رسانی می باشد و میلیون ها نفر را به خود جذب کرده است. در تحولات عمومی جهان، در همه ی امور جاری فعالیت های بشری و در تمام تار و پود زندگی انسان رخنه کرده است. نه تنها معرفی کالاها و خدمات بلکه رقابت های تجاری نیز بدون تبلیغات مؤثر و گسترده میسر نیست.
در واقع تبلیغات ابزار مهمی برای ارتباط با بازار و جامعه و نفوذ در دل و فکر مخاطبان به منظور تأثیرگذاری و تغییردر تصمیم و رفتار آنان است. تبلیغ وسیله ای است برای تأثیر و تغییر. تغییری که تبلیغ ایجاد می کند، تغییر در نگرش، بینش، دانش، روش و رفتارهای انواع مخاطبان است. (روستا، ۱۳۸۸) ارقام سرسام آوری که در این زمینه هزینه می شود، به واقع اعجاب انگیز است و نشانه ی اهمیت اقتصادی این امر می باشد.
ضرورت وجود تبلیغات در صنعت گردشگری نیز همچون دیگر صنایع به خوبی احساس می شود. تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم به عنوان بخش عمده ای از فرایند ارتباطات جهانی نقش اساسی در ایجاد شناخت و گسترش جهانگردی در میان ملت ها ایفا خواهد کرد.
تبلیغات با بهره گرفتن از ابزار مناسب انگیزه ی انسان برای سفرو تغییر در محیط زندگی را فراهم می آورد. تبلیغات زمینه ی شناخت و اطلاع رسانی کمی و کیفی گردشگران از مقاصد گردشگری، جاذبه ها و خصوصیات ملل مختلف، خدمات موجود و ترغیب به مسافرت را برای گردشگران فراهم می سازد.(رستمی،۱۳۸۸ )
رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تبلیغات محیطی، اینترنت، شبکه های ماهواره ای و… از جمله رسانه ها و ابزار مهم تبلیغاتی محسوب می شوند اما در این میان ظهور و گسترش شبکه های تلویزیونی ـ ماهواره ای و اطلاع رسانی جهانی همچون اینترنت تأثیر شگرفی بر گردشگری گذاشته است این تکنولوژی ها  مردم را قادر ساختند تا به شکلی مستقیم، بی واسطه و سریع با آداب و رسوم، سنت ها، شرایط اجتماعی و  خدمات موجود در کشورهای دیگر آشنا شوند.
ایران به علت برخورداری از شرایط متنوع آب و هوایی، تاریخ و تمدن کهن، آثار باستانی، چشم اندازهای زیبا، هنر اصیل و صدها امتیاز فرهنگی و… طبق اعلام سازمان یونسکو جزء یکی از ده کشور اول جهان از نظر ظرفیت های گردشگری به شمار می رود. با این حال کشور ما هنوز نتوانسته جایگاه مناسبی را در صنعت گردشگری بین المللی از آن خود کند براستی چه عواملی موجب شده تا ایران نتواند آنگونه که شایسته است در عرصه ی توریسم بین المللی بدرخشد؟
نتایج حاصل از تجارب کشورهای صاحب نام در این صنعت نشان می دهد که یکی از عوامل اساسی رکود گردشگری در ایران عدم اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب در عرصه ی بین المللی است. فقدان تبلیغات مناسب موجب شده تا کشور ایران علیرغم دارا بودن توانمندی های بسیار برای جهانیان ناشناخته بماند. از این روی دغدغه ی پژوهشگر بر این است تا به بررسی تأثیر تبلیغات در جذب گردشگران خارجی به ایران بپردازد و شیوه ها و ابزار مناسب در این زمینه را شناسایی نماید. امید است نتایج حاصل از این پژوهش موجب ایجاد تحول، رشد و شکوفایی صنعت گردشگری و در نتیجه توسعه ی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور عزیزمان ایران گردد.
 
۱-۲ اهمیت موضوع:
صنعت گردشگری در هزاره ی سوم یکی از بزرگ ترین فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دنیا به شمار می رود. این صنعت در شش دهه ی گذشته رشدی مداوم و متنوع را تجربه کرده تا به یکی از پردرآمدترین و بزرگ ترین بخش های اقتصادی در حال رشد در جهان تبدیل شده است همچنین به عنوان صنعت بدون دودتوجه بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده است. گردشگری بین المللی بخشی از صنعت گردشگری است که مربوط به تجارت ها، خدمات و درآمدهای حاصل از گردشگرانی است که از کشورهای دیگر خارج از محل اقامت خود بازدید می کنند. خاستگاه اصلی گردشگری، کشورهای صنعتی پیشرفته می باشد به طوری که بیشترین تعداد گردشگران بین المللی و درآمد ایجاد شده مربوط به هفت کشور بزرگ صنعتی دنیا می باشد.
«برطبق آمار سازمان جهانی گردشگری[۱] کل گردشگران دنیا در سال ۱۹۵۰ میلادی بیست و پنج میلیون نفر و در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود یک میلیاردو دویست میلیون نفر برآورد شده است همچنین درآمدهای حاصل از گردشگری در سال ۱۹۸۰ بالغ بر صد و پنج میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی به یکهزار و دویست وپنجاه  میلیارد دلار آمریکا رسیده است.
گردشگری امروزه یکی از عمده ترین دسته ه ای تجارت بین المللی می باشد. مجموع درآمد حاصل از صادرات گردشگری بین المللی با احتساب مسافران گذری در سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۴/۱ تریلیون دلار آمریکا بوده است ؛ یعنی حدود سه میلیارد دلار آمریکا در هر روز. صادرات گردشگری ۳۰ درصد از صادرات خدمات تجاری و ۶ درصد از کل صادرات کالاها و خدمات را به خود اختصاص داده است. در بعد جهانی صنعت گردشگری بعد از صنایع سوخت، مواد شیمیایی و محصولات خودروسازی رتبه ی چهارم رابه خود اختصاص داده است.») گزارش هایلایت ۲۰۱۳ سازمان جهانی گردشگری (این اعداد و ارقام نشان دهنده ی اهمیت فراوان اقتصادی و اجتماعی بزرگ ترین  جابجایی بشری است.در حقیقت گردشگری کلید توسعه ی اقتصادی در قلمرو ملی وبین المللی است. کسب ارز خارجی،افزایش تولید ناخالص ملی، ایجادفرصت های شغلی بسیاروکمک به سرعت گردش پول از عواید اقتصادی این صنعت می باشد هچنین زمانی که سود فعالیت های دیگر بخش های اقتصادی در حال کاهش باشد،گردشگری جایگزین مناسبی برای آنها و راهبردی برای توسعه است.
این پدیده در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته نیز که غالباً متکی به اقتصاد تک محصولی هستند از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که روند توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشورها را تسهیل نموده، موجبات اشتغالزایی و افزایش درآمد مردم، کاهش فقر و افزایش رفاه اجتماعی را برای مردم فراهم می آورد. این صنعت از لحاظ فرهنگی نیز حائز اهمیت است. گردشگری آسان ترین و مؤثرترین راه برای گفتگوی فرهنگ ها است و نیز بعنوان عاملی مهم برای ایجاد تفاهم میان ملت ها و گسترش صلح و امنیت بین المللی به شمار می رود. افزایش سطح دانش، فرهنگ و آگاهی مردم کشور میزبان نیز از دیگر آثار مثبت گردشگری است.
درآمد سرشار حاصل از آن به همراه عواید بی شماردیگر این صنعت بسیاری از کشورهای جهان را برآن داشته تا باتوجه به توانمندی های بالقوه و بالفعل خود سعی نمایند از این فعالیت بین المللی بهره ی هرچه بیشتری ببرند و در صحنه ی ژئوپولیتیک سرمایه بایکدیگربه جدال مسالمت آمیز بپردازند لذا با  سرمایه گذاری های کلان، برنامه ریزی های بلندمدت، برقراری روابط با همه ی کشورها و  ایجاد زیرساخت ها ی مناسب سعی می کنند تا جریان سرمایه را به سوی خود هدایت نمایند و مقام بالاتری در این ماراتن همگانی بدست آورند.
اما در این میان  ایران  علیرغم استعداد والایی که در زمینه ی جاذبه های گردشگری دارد، سهم بسیار ناچیزی از درآمد گردشگری جهانی را به خود اختصاص داده است.
توجه به صنعت گردشگری برای کشوری چون ایران از چند نقطه نظر حائز اهمیت است:
۱- ایران از جمله کشورهایی است که با اقتصاد تک محصولی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام اتکاء شدیدی داشته و دارد.  این شرایط باعث شده تا با تغییر قیمت نفت جهانی  سایر متغیرهای کلان اقتصادی نیز دچار نوسانات شدیدی بشود اما برای رهایی از وابستگی و تنوع بخشی به اقتصاد ملی گردشگری می تواند یک فعالیت اقتصادی جایگزین و پرسود باشد.
۲- این ثروت خدادادی (نفت) همچون دیگر منابع کم کم روبه پایان است چندی دیگر برنامه سازان اقتصادی کشورهای تک محصولی ادامه ی روند فعلی اقتصاد منهای نفت را به صورت تحمیلی خواهند پذیرفت .کشور ما ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست بنابراین باید بدنبال منابع مالی دیگری برای رسیدن به توسعه اقتصادی باشیم.
۳- باتوجه به جوان بودن جمعیت کشور ما و نرخ بالای بیکاری (بخصوص قشر تحصیلکرده) اقتصاد ایران به شدت نیازمند ایجاد فرصت های جدید شغلی است که صنعت گردشگری این امکان را به خوبی فراهم می کند.
۴- صنعت و کشاورزی به عنوان دو عامل مهم تأمین کننده ی اقتصاد کشورها همیشه مورد توجه قرار دارند و کشورهای صنعتی همواره از این دو بازوی اقتصادی بهره های فراوان برده اند اما هرکدام از این صنایع محاسن و معایبی را به دنبال دارد. در دنیای رقابتی آینده کشوری موفقتر خواهد بود که بتواند از صنعتی با کمترین درجه ی معایب و بالاترین درجه ی محاسن برای رشد همه جانبه ی کشور خود استفاده کند. گردشگری به عنوان صنعتی با معایب کمتر و محسنات بیشمار، توجه بسیاری از کشورها را برای توسعه ی اقتصادی به خود جلب کرده است.
۵-کشور ایران بعنوان سرچشمه ی تمدن و غنای فرهنگی در این صنعت نقش کمرنگی را در سطح جهان داراست که متأسفانه با ایجاد تصویر غلط در ذهن جهانیان چهره واقعی کشور ایران با این همه غنای فرهنگی مخدوش شده است. در اینجا با توسل به صنعت گردشگری و جذب گردشگر می توان میراث فرهنگی، اجتماعی و هنری کشور را  به جهانیان معرفی کرد.
۶- گسترش این صنعت در ایران می تواند بار مالی عظیمی که بر دوش دولت می باشد را کاسته و برای مردم مناطق توریستی ایجاد درآمد کرده  موجب رشد و فعالیت واحدهای خدماتی مانند مراکز اقامتی، رستوران ها، مراکز تفریحی شده  و در نتیجه ی دریافت عوارض یا مالیات هاو  عواید مراکزی مانند موزه ها، تفریحگاه ها و سایر محل ها منجر به افزایش درآمد عمومی دولت می گردد.
برای دستیابی به اهداف توسعه  توجه به گردشگری ضروری است.  دو عامل بازاریابی و تبلیغات نیز در رشد گردشگری نقش کلیدی و اساسی رادارا هستند. ارتباط میان تبلیغات و گردشگری ارتباطی ناگسستنی و پیچیده است تبلیغات موجب گسترش و ارتقاء سطح کمی و کیفی گردشگری می شود.
پر واضح است که ایران نیز برای اینکه از عواید سرشار گردشگری بی نصیب نماند باید به تبلیغ فراملی توانمندی های بالقوه و بالفعل خود بپردازد.
جاذبه های تاریخی و فرهنگی، طبیعت متنوع، امکانات رفاهی، تسهیلات حمل و نقل، غذاها و رستوران ها مهم ترین زمینه های این نوع تبلیغات هستند.
امروزه با گسترش روزافزون ارتباطات رسانه ای می توان از رسانه ها بخصوص رسانه های نوین در ابعاد گسترده برای توسعه ی صنعت گردشگری یاری جست. رسانه ها باتوجه به قدرت، اهمیت و توان خود به معرفی، شناسایی و ترغیب گردشگران برای سفر به مناطق خاص می پردازند.
لازمه اثرگذاری تبلیغات جهانی گردشگری آشنایی با ملل مختلف، فرهنگ، ارزشهاوباورها، اعتقادات، قوانین اخلاقی و رفتاری آنان است نیز برای دستیابی به اهداف توسعه گردشگری فراملی لازم است تا تبلیغات در زمینه ی گردشگری به شکلی علمی و  حرفه ای نهادینه شود.
 
۱-۳ ضرورت تحقیق:
« نگاهی به تاریخ گسترش جهانگردی در قرن بیستم نشان می دهد که پس از جنگ جهانی دوم جهانگردی به ویژه در اروپا از رشد صعودی و مداوم برخوردار شده است. از دید اقتصاددانان این رشد و تداوم که از مسافرت و انتقال بخشی از قدرت خرید مردم کشورهای مختلف به یکدیگر و به ویژه انتقال قدرت خرید از کشورهای مرفه به کشورهای فقیرتر ناشی می شود، به عنوان منبعی برای درآمد پدیدار شده است که می توان از آن به سود اقتصاد ملی کشورهای میزبان بهره گرفت. براساس این دیدگاه گسترش صنعت گردشگری در هر کشور  بخشی از گسترش ظرفیت های اقتصادی و افزایش کمی و کیفی موقعیت های شغلی و صنعتی است. بنابراین سهم آن را در توسعه ی ملی نمی توان نادیده انگاشت. این صنعت توان آن  را دارد که همواره با جلب جهانگردان بدون نیاز اساسی اولیه به سرمایه گذاری های کلان درآمد ایجاد کند و سودآور باشد.» (رستمی، ۱۳۸۸)
درآمدهای ناشی از آن در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی که متکی به اقتصاد تک محصولی هستند مانند ایران  نقطه ی امیدی برای بهبود وضعیت ارزی، افزایش درآمد و ایجاد زمینه های مختلف اشتغال به شمار می رود.
با عنایت به این موارد در سال های اخیر  بسیاری از کشورها از جمله اسپانیا، ترکیه، چین،  اندونزی، مالزی و تونس با استفاده مناسب از صنعت گردشگری، توانسته اند موقعیت اقتصادی خود را بهبود بخشند و در پرتو تحقیقات و رفع کاستی ها فرایند توسعه را تسهیل کنند.
برای کشور ایران که پس از پشت سرگذاشتن جنگ تحمیلی هشت ساله و با توجه به زیان های بیشمار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حاصل از آن گام هایی در راه توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه در قالب برنامه های اقتصادی پنج ساله برداشته است، توجه به صنعت گردشگری برای رسیدن  به اهداف توسعه ضروری است چرا که گردشگری یکی از زمینه های توسعه ی اقتصادی کشور می باشد. توجه به این بخش از فرایند توسعه و تأثیر درآمدهای صنعت جهانگردی و نیز افزایش ظرفیت های اقتصادی و اشتغال  منجر به توسعه ای می شود که ما امروزه به دنبال آن هستیم.
«تاریخ گردشگری ایران نشان می دهد که بعد از انقلاب تا سال ۱۳۷۰، این صنعت در کشور ما با نوعی رکود مواجه بوده است اما به تدریج بر تعداد گردشگران خارجی افزوده شد.»( جهانگردی و توسعه، مرکز تحقیقات و مطالعات سیاحتی وزارت ارشاد،۱۸۶)
از آن سال تاکنون گردشگری در ایران با افت و خیزهایی همراه بود  به طوریکه هنوز هم ایران نتوانسته موجودیت خود را در عرصه ی  گردشگری بین المللی به نحو شایسته ای اعلام نماید. عوامل متعددی در این زمینه مؤثر هستندمانند: مخدوش سازی چهره ی انقلاب و ایران در خارج از کشور، عدم انطباق جهانگردان برخی کشورها با فرهنگ اسلامی ما، کمبود امکانات مالی برای توسعه و تجهیز تأسیسات مورد نیاز گردشگری، عدم تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب در خارج از کشور و… اما در این میان بازاریابی، تبلیغات و اطلاع رسانی از ضروریات گردشگری است و این ضرورت از آنجا ناشی می شود که امروزه تبلیغات در جهان حرف اول را می زند. هیچیک از مؤسسات و سازمان های تولیدی و خدماتی در جهان حتی با برخورداری از مزیت های نسبی بسیار نمی توانند در عرصه ی تجارت جهانی به موفقیت های در خور دست یابند مگر با تبلیغات مناسب. تبلیغات  نوعی سرمایه گذاری است که اگر به خوبی تهیه و اجرا شود دستاوردهای ارزشمندی به همراه خواهد داشت. تحولات و تغییرات مستمر در بازارهای جهانی گردشگری نشان می دهد کشورهایی در این بازار ارتقاء می یابند که از هرگونه فرصتی برای تبلغیات مناسب، علمی و اثرگذار استفاده نموده و توانائی های خود را به گوش جهانیان برسانند در غیر این صورت جایگاه خود را به تدریج از دست می دهند و محکوم به انزوای اقتصادی ـ اجتماعی می شوند.
باتوجه به مواردی که ذکر شد لزوم تبلیغات در زمینه ی گردشگری باتوجه به زمینه های موضوعی آن از جمله خدمات حمل و نقل، خدمات رفاهی، صنایع دستی و هنری، نقاط دیدنی و باستانی و… برای کشور ما بیش از پیش احساس می شودزیرا تبلیغات گردشگری علاوه بر این که در زمینه شناخت و ارایه اطلاعات به گردشگران یاری می رساند،  مستقیماً در مخاطبان خارجی ایجاد انگیزه می کند که این خود منجر به جذب گردشگر می شود. همچنین در زمینه معرفی ایران به عنوان کشوری با فرهنگ، امن و صلح دوست که داعیه ی گفتگوی تمدن ها را دارد بسیار حائز اهمیت است.
اکنون زمان درست اندیشیدن و خوب گام برداشتن است. برای ایجاد تحول در  صنعت توریسم کشور انجام تحقیقات در زمینه های مختلف گردشگری  از ضروریات است. یکی از این زمینه ها پژوهش در مورد نقش و تأثیر تبلیغات در جذب گردشگران خارجی به ایران است.
یافته های حاصل از این پژوهش می تواند با ارائه ی تصویری روشن از گردشگری در ایران به معرفی شیوه ها و ابزار مناسب جهت شناخت هرچه بهتر ایران و جاذبه های بی نظیر آن، ایجاد نگرش مثبت در گردشگران نسبت به کشور و مردم ایران، امکانات و مسائل رفاهی ـ امنیتی  و بازاریابی مناسب بپردازد. نتایج حاصل از این پژوهش قطعاً دولت را در سیاستگذاری و برنامه ریزی های کلان اقتصادی و در نتیجه دستیابی به اهداف توسعه ی گردشگری که همانا افزایش گردشگر و سودآوری سرشار حاصل از آن است یاری می رساند. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که متولی اصلی امر گردشگری در ایران است از طریق نتایج این پژوهش می تواند به نقاط قوت و ضعف تبلیغات در گردشگری آگاه شود و با شناخت درست و پی بردن به اهمیت تبلیغات در این امر از شیوه ها و ابزار مناسب در جهت اطلاع رسانی و بازاریابی در سطح جهانی بپردازد.
همچنین وزارت امور خارجه به عنوان دروازه بان صنعت توریسم در خارج از کشور، با بهره گیری از این یافته ها می تواند با شیوه ی مناسبی به معرفی توانائی های ایران به عنوان کشوری امن و صلح جو بپردازد که این خود زمینه جذب گردشگر خارجی را فراهم می نماید.
بخش خصوصی چون مراکز تفریحی و اقامتی گردشگری، هتل ها، موزه ها، آژانش های مسافرتی، شرکت های حمل و نقل و… که در ارتباط با این صنعت هستند می توانند بازاریابی و تبلیغات خود را منطبق با یافته های حاصل از این پژوهش نمایندودر نتیجه به افزایش بازدهی در کار خود دست یابند.
در یک نگاه کلی می توان گفت پژوهش حاضر به عنوان یک تحقیق کاربردی می تواند تأثیرات مثبتی در جذب گردشگر خارجی به ایران، توسعه ی صنعت گردشگری و در نتیجه رشد و توسعه ی  اقتصادی کشور داشته باشد.
                                                                                                                                                         ۱٫U.N.W.T.O
تعداد صفحه : ۲۱۳
قیمت : ۱۴۷۰۰تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               minoofar.majedi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***