دانلود پایان نامه معماری:ترمینال

متن کامل پایان نامه رشته :معماری

عنوان : ترمینال

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه:

پایانه جزئی از تسهیلات و تجهیزات و سیستم حمل و نقل است که سفرهااز آن آغاز و به آن منتهی می گردد.

در گذشته با ورود و توسعه وسایط نقلیه موتوری بخصوص اتوبوس برای ارتباطات بین شهری ارائه خدمات توسط گاراژها ی وابسته به بنگاههای مسافربری انجام می شد.

این گاراژها در مرکز شهر و در امتداد محور خیابانهایی که به جاده های ارتباطی شهر با خارج می رسید ،مستقر شده بودند .اکثر گاراژهای آن زمان در خیابانهای ناصر خسرو ،مولوی،باب همایون،سرگرد سخایی مستقر بودند و نام هایی از جمله اتو عدل،تی بی تی،میهن تور،ایران پیماو… از نام های آشنا و یا باقی مانده از آن زمان به شمار می روند.

با افزایش جمعیت  کشور و تراکم جمعیت در بافت شهری و بوجود آمدن مسئله ای بنام ترافیک در شهرها و همزمان بارشدسفرهای بین شهری، همچنین تغییر و تحول در نحوه ارائه خدمات مسافربری بین شهری ،بحث ایجاد واحدی به نام سازمان ترمینالها از  سال (۱۳۲۸)مطرح گردید ولی به صورت جدی به آن پرداخته نشد تا در سال (۱۳۵۳)احداث اولین ترمینال تهران (ترمینال جنوب)از طرف شهرداری تهران آغاز گردید.

 

فصل اول

اهداف و ضرورتهای طرح

۱-۱) طرح مسئله:

یکی از عوامل مهمی که باعث شد این موضوع را برای پایان نامه انتخاب کنم، علاقه شخصی خودم می باشد. چون در این طرح توجه خاصی به فرم و به عملکرد دو سیرکولاسیون باید کرد و باید سعی کرد که این موارد درست طراحی شوند و عامل دیگری که اشتیاق من را به انتخاب این موضوع بیشتر کرد. وضعیت بسیار بد ترمینال موجود که اصولاض برای ترمینال طراحی نشده است. طراحی یک ترمینال مسافربری برای این شهرستان لازم به نظر می رسد.

با ورود اتومبیل و عمومیت یافتن استفاده از آن به دنبال تحولات سریع جوامع شهری ایران در دهه اخیر، کاروانسراها جای خود را به گاراژها دادند. گاراژها محل سوار شدن مسافران به اتوبوسها یا مینی بوسهای شرکتهای مسافربری بودند این گاراژها اغلب در مرکز یا محلات پر تراکم شهرها قرار داشتند اما با گذشت زمان فضاهای بزرگتری نیاز است تا بتواند پاسخگوی نیازها باشد به همین دلیل ترمینال ها به وجود آمدند و این بنا در بیشتر شهرها ساخته شد و شهرستان ایلام نیز نیازمند این ساختمان می باشد. تا بتواند پاسخگوی نیازهای مردم شهر باشد.

۱-۲ شرح مساله:

پایانه در معنی عام کلمه به نقطه ای اطلاق می شود که در ابتدا یا انتهای مسیر قرار گرفته باشد. با توجه به این تعریف بدهی است که با تعیین جهت حرکت وسیله نقلیه مذکور هم می تواند یک نقطه ابتدایی و انتهایی طلقی گردد. پایانه مکانی است متشکل از یک مجموعه تسهیلات که در آن مکان دستیابی به یک دسته وسیله نقلیه و نیز امکان تعویض وسیله نقلیه از یک نوع به نوع دیگر جهت جابه جایی مسافر و کالا وجود داشته باشد.

البته با توجه به بررسی های به عمل آمده ترمینال شهدای شهرستان ایلام  مغایرت چندانی  با این تعاریف ندارد.

۱-۳  سوابق انجام موضوع در قالب زمان و مکان:

در حال حاضر تر مینال موجود در شهر ایلام در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده که سابقه آن حدود ۷ سال می باشد.

معرفی وضع موجود ترمینال ایلام:

معرفی موقعیت در شهر

سایت مورد نظر در قسمت جنوبی شهر ایلام که در مسیر ورودی جاده مهران به ایلام واقع است.

معرفی موقعیت سایت در منطقه و کاربردهای اطراف آن

سایت مورد نظر از سه طرف محدود است که کاربری های اطراف سایت به شرح زیر می باشد.

۱- از طرف جنوب سایت، کاربری مسکونی

۲- از طرف شمال سایت، به بر ۳۰ متری منتهی می شود.

۳- از طرف شرق سایت، کاربری آموزشی

۴- از طرف غرب سایت، کاربری فرهنگی

معرفی شبکه های دسترسی

از طرف شمال شرقی به مرکز شهر و از طرف شمال غربی به یکی از خروجی های شهر که به طرف شهر مهران است مرتبط است.

معرفی زمین پروژه (از نظر شکل، ابعاد، مساحت)

از نظر شکل تقریباً مستطیل شکل و ابعاد آن به شرح زیر می باشد.

۱- ضلع غربی به طول ۲۱۴ متر

۲- ضلع شرق به طول ۲۲۴ متر

۳- ضلع جنوب به طول ۱۵۸ متر

۴- ضلع شمال به طول ۱۳۶ متر

و مساحت سایت مورد نظر ۳۲۹۹۰ متر مربع می باشد.

۱-۴ هدف کلی:

ساماندهی حمل و نقل مسافرین در درجه اول و همین طور جلوگیری از ترافیک برون شهری و درون شهری

در واقع هدفطراحی فضایی است که مسافران داخل شهر و خارج شهر با آرامش و آسایش تمام به مکان مورد نظر سفر کرده و یا به استان وارد شوند. و برای نیل به این موضوع باید پارامترهایی را در نظر داشت که اینجانب به تفصیل در روند مطالعات و طراحی پروژه ذکر خواهم کرد.

۱-۵ اهداف جزئی:

مسافر کسی است که در ذهنش به رسیدن به مقصر فکر می کند بنابراین هیچ گاه نباید در این ذهنیت اختلال ایجاد کرد. اما می دانیم که گاهی مشکلاتی سخت افزاری در ترمینال ایجاد می شود مانند نقص فنی ماشین ها- کنسل شدن سفر به مدت چند ساعت و در برخی موارد در حد یک روز بنابراین:

الف: طراحی فضایی که امکان آسایش را ایجاد کند و استرس را از مسافر کم کند.

ب: در صورت مشکلات و نقص فنی در ترمینال ایجاد فضایی برای استراحت مسافران با امکانات ویژه.

ج: تداخل بین مسیر پیاده و سواره صورت نگیرد و این باید در طراحی سایت لحاظ شود. و پرداختن به این موضوع به دلیل افزایش تعداد مسافران و مشایعت کنندگان آنها مهم می باشد.

د: ترمینال از ساختمان های مینی مالیت است و می تواند به عنوان یک شاخص شهری خود را در سطح شهر نمایان کرده طوری که مسافر بعد از گذشت زمان ذهنیت مثبتی از آن ترمینال داشته و این امر به دلیل اهمیت جذب توریست و رفاه حال آنها مهم می باشد. بنابراین با طراحی المانهای معماری فواره ها، چراغ برق ها، … سعی در زیبا سازی و شاخص کردن بنا کرد.

این در صورتی است که ترمینال ابلام دارای معایب زیر است، و این پروژه سعی در رفع این مشکل با در نظر گرفتن امکاناتی ویژه دارند.

الف) تفکیک نشدن وظایف و خدمات ترمینال.

ب) کوچک بودن فضای استراحت و شاخص نبودن آن.

ج) تعادل بین عملکرد طرح و نمای ساختمان.

د) انتخاب سایت مناسب.

تعداد صفحه : ۱۸۶

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       minoofar.majedi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***