دانلود پایان نامه:بررسی وضعیت فعلی مدیریت بازار فیروزه صادراتی استان خراسان و ارائه راهکارههای مناسب جهت افزایش صادرات مصنوعات …

دانلود متن کامل پایان نامه

عنوان : بررسی وضعیت فعلی مدیریت بازار فیروزه صادراتی استان خراسان و ارائه راهکارههای مناسب جهت افزایش صادرات مصنوعات فیروزه ای

مرکز آموزش مدیریت

(صنعتی شرق)

عنوان

بررسی وضعیت فعلی مدیریت بازار فیروزه صادراتی استان خراسان و ارائه راهکارههای مناسب جهت افزایش صادرات مصنوعات فیروزه ای

استاد محترم:

دکتر وظیفه دوست

زمستان ۸۳

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                                                    صفحه

فصل اول. ۱

طرح تحقیق. ۱

۱- مقدمه: ۲

۲- بیان مسئله: ۳

۳- ضرورت انجام تحقیق. ۵

۴- فرضیه های تحقیق: ۶

۵- اهداف مورد نظر برای انجام تحقیق. ۷

۶- روش تحقیق: ۷

۱- جامعه آماری: ۷

۲- نمونه گیری: ۸

۳- محدودیت ها و مشکلات انجام تحقیق. ۸

۴- پیشینه تحقیق. ۸

۵- تعریف واژه های تخصصی مورد استفاده در تحقیق: ۹

فصل دوم. ۱۱

پیشینه تحقیق. ۱۱

بخش اول: مبانی نظری مرتبط به «فیروزه». ۱۲

۲-۱-۱- مختصری در مورد تاریخچه جواهرات.. ۱۳

۲-۱-۲- قدمت استخراج فیروزه ۱۴

۲-۱-۳- علم شناخت سنگهای قیمتی و اهمیت آن در جهان. ۱۵

۲-۱-۴- انواع فیروزه ۱۶

۲-۱-۵- نحوه ساخته شدن فیروزه ۱۸

۲-۱-۶- فضیلت فیروزه در اسلام. ۱۸

۲-۱-۷- معادن فیروزه ۱۹

۲-۱-۸- کلیاتی در مورد برش و جلای کانی ها و سنگهای جواهر رنگی. ۲۶

۲-۱-۹- تراش فیروزه ۲۸

۲-۱-۱۰- مشخصات بهترین نوع فیروزه تراشیده ۳۳

۲-۱-۱۱- صادرات فیروزه: ۳۴

بخش دوم: مبانی نظری مرتبط با «آمیخته بازاریابی». ۳۶

۲-۲-۱- تعریف بازاریابی. ۳۷

۲-۲-۲- فلسفه مدیریت بازاریابی. ۳۷

۲-۲-۳- عوامل مؤثر در تغییر تقاضا ۴۱

۲-۲-۴- عوامل مؤثر در اقدام به خرید. ۴۲

۲-۲-۵- فرآیند تصمیم خرید. ۴۵

۲-۲-۶- مفهوم مدرن بازاریابی. ۵۱

۲-۲-۷- آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) 52

۲-۲-۸- جایگاه یابی در بازار ۶۳

فصل سوم. ۶۹

روش تحقیق. ۶۹

۳-۱ نوع تحقیق: به طور کلی تحقیقات علمی را به دو دسته تعرفه تقسیم می نمایند: ۷۰

۳-۲ روش تحقیق. ۷۰

منابع وماخذ: ۷۶

فصل چهارم. ۷۷

جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده ها ۷۷

۴-۱- ویژگیهای پاسخگویان. ۷۸

۴-۱-۱- ویژگیهای صادر کنندگان مصنوعات فیرزوه ای. ۷۸

۴-۱-۲-ویژگیهای فیروزه تراشان. ۷۸

۲-۴- آزمون فرضیه ها ۷۹

فصل پنجم. ۹۱

نتیجه گیری و پیشنهادها ۹۱

۵-۱- مقدمه. ۹۲

۵-۲- نتیجه گیری در مورد ویژگی های پاسخگویان. ۹۲

۵-۲-۱- نتیجه گیری در مورد ویژگی های «صادرکنندگان مصنوعات فیروزه ای». ۹۲

۵-۲-۲- نتیجه گیری در مورد ویژگی های «فیروزه تراشان». ۹۳

۵-۳- نتیجه گیری در مورد فرضیه های تحقیق. ۹۴

۵-۳-۱- نتیجه گیری در مورد فرضیه اول. ۹۴

۵-۳-۲- نتیجه گیری در مورد فرضیه دوم. ۹۵

۵-۳-۳- نتیجه گیری در مورد فرضیه سوم. ۹۸

۵-۳-۴- نتیجه گیری در مورد فرضیه چهارم. ۱۰۰

۵-۳-۵- نتیجه گیری در مورد فرضیه پنجم. ۱۰۴

۵-۵- موضوعات پیشنهادی برای تحقیقات تکمیلی. ۱۰۹

منابع. ۱۱۰

 

 

فصل اول

طرح تحقیق


۱- مقدمه:

بررسی آمار صادرات و واردات در سال ۱۲۶۸ ه ش نشان می دهد که محصولات کشاورزی و دامی عمده ترین بخش محصولات صادراتی ایران در یک قرن پیش بوده است. در آن زمان ابریشم، برنج، پنبه، توتون و تنباکو از اقلام عمده صادراتی کشور بوده اند که امروزه بمنظور وارد کردن اغلب آنها سالانه مبلغ قابل ملاحظه ای ارز از کشور خارج می شود. این آمار همچنین نشان می دهد که با وجود کسری موازنه تجاری در سال۱۲۶۸ ه ش ، درآمد حاصل از صدور کالاهای کشاورزی به تنهایی قادر به جبران بیش از نیمی از هزینه های مربوط به واردات کشور بوده است ولی تا سال ۱۳۲۰ ه ش سهم صادرات غیر نفتی به تدیریج تقلیل می یابد چنانکه سهم صادرات غیر نفتی از کل مبادلات بازرگانی خارجی به یک سوم می رسد و تا سال ۱۳۳۰ ه ش این نسبت به حدود یک چهارم تنزل پیدا می کند. روند گسترش واردات در پی افزایش درآمد های ناشی از فروش نفت به نحوی شتاب می گیرد که تولید داخلی تحت الشعاع واردات کالا واقع شده و تجارت خارجی به اهرم فشار بر اقتصاد ملی بدل می شود. بنابراین از حدود یکصد سال پیش رابطه تحویل نفت در مقابل دریافت کالای ساخته شده، هسته اصلی بازرگانی خارجی کشور گردیده و وابستگی اقتصادی در نتیجه وجود این بافت ناسالم ایجاد و تحکیم شده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بمنظور تغییر روند بازرگانی خارجی با توجه به نیازهای واقعی کشور، تلاشهایی بعمل آمد. اما از هم گسیختگی اقتصاد کشور بدلیل اعتصابات گسترده مردم در سال ۱۳۵۷ و عدم وجود برنامه مشخص و نیز بروز عوامل متعدد سیاسی موجب گردید که سهم واردات مصرفی همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد. بعدها نیز تحریم اقتصادی و جنگ تحمیلی، میزان صادرات را بشدت کاهش داد. بطوریکه در حال حاضر تجارت خارجی ایران با صادرات تک محصولی (نفت) و وابستگی شدید به ارز حاصل از آن مشخص می باشد. در سالهای اخیر دولت تلاشهای بسیاری به منظور افزودن بر سهم صادرات غیر نفتی بعمل آورده است. در این راستا صادرات سنگهای قیمتی و بخصوص فیروزه نیشابور می تواند مثمر ثمر واقع گردد، چراکه فیروزه نیشابور بعنوان بهترین فیروزه جهان، دارای شهرت بین المللی است و در صورت توجه بیشتر به صادرات آن می تواند ارز آوری مناسبی ایجاد نماید.

۲- بیان مسئله:

قدیمی ترین اطلاعی که از فیروزه در دست داریم به ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح مربوط است و نوشته اند که فراعنه مصر این سنگ زیبا را از معادن شبه جزیره سینا استخراج کرده و در زینت آلات خود بکار می بردند و بدین گونه شاید استخراج فیروزه قدیمی ترین استخراج کانهای صخره ای در ستاریخ باشد ولی از همان زمانهای باستان بهترین و مطلوبترین فیروزه در معادن ایران بدست می آمده که از زمانهای بسیار قدیم آن را استخراج و صادر می کرده اند و چون این سنگ بهادار از راه ترکیه به اروپا وارد و شناخته گردیده است بدان سبب اروپاییان آن را، ترکواز (Turquoise) یعنی ترکی می نامند.

نام نیشابور با نام فیروزه همزاد است و در مقام تعریف، نیشابور را شهر فیروزه های درشت، شهری با سنگهای فیروزه و … می گویند. بشهادت گوهر شناسان دور و نزدیک، فیروزه نیشابور در روی زمین مقام اول را دارد. این سنگ گرانبها و پر ارزش که زینت بخش گنجینه های گرانبهای ثروتمندان جهان و خزاین ممالک می باشد همواره توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

از کتیبه کاخ داریوش در شوش معلوم می گردد که در آن تاریخ فیروزه «اخشائین» نامیده می شده و از خوارزم برای زینت آلات کاخ وارد شده بود. نمونه هایی که در اثر کاوشهای باستان شناسی بدست آمده نشان می دهد که فیروزه در هزاره دوم قبل از میلاد در ایران بعنوان سنگ زینتی مورد استفاده قرار می گرفته است. در دوره ساسانیان از فیروزه غیر از انگشتر و گوشواره و غیره ظروفی برای دربار سلاطین تهیه می شده است.

از مطالب فوق بخوبی می توان به مرغوبیت فیروزه نیشابور و قدمت استخراج و تراش آن و دیرینه بودن هنر ساخت زیور آلات فیروزه ای در ایران پی برد بطوریکه فیروزه نیشابور حتی به کشورهای اروپایی هم صادر می شده است. اما علی رغم این پیشینه افتخار آمیز، متأسفانه در حال حاضر فیروزه تراشی و صادرات فیروزه از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و بر اساس مصاحبه های انجام شده با فیروزه تراشان و صادرکنندگان مصنوعات فیروزه ای، هم اکنون بخش قابل ملاحظه ای از فیروزه های تراشیده شده در بازار داخلی را فیروزه های شیمیایی و یا فیروزه های آمریکایی که بصورت قاچاق وارد کشور می گردد، تشکیل می دهد. با وجود چنین مسأله نگران کننده ای تاکنون تحقیق علمی برای پاسخگویی به سؤالات زیر انجام نشده است:

  • وضعیت فعلی مدیریت بازار فیروزه صادراتی استان خراسان چگونه است؟
  • راهکارهای مناسب جهت افزایش صادرات مصنوعات فیروزه ای کدامند؟

امید است که این تحقیق بتواند از طریق پاسخگویی به سؤالات فوق در جهت آشنایی بیشتر با صنعت فیروزه استان خراسان و رفع موانع و مشکلات آن مفید واقع شده، نقش کوچکی در تحقق آرمان ملی اقتصاد بدون نفت ایفا نماید.

۳- ضرورت انجام تحقیق

با توجه به اینکه فیروزه تراشی یکی از صنایع دستی مهم استان خراسان محسوب می شود و برای پی بردن به ضرورت انجام این تحقیق، شایسته است که به اختصار اهمیت صنایع دستی را از ابعاد مختلف بررسی نماییم:

  • اشتغال زایی: اشتغال زایی صنایع دستی با توجه به تعداد قابل توجه شاغلین در رشته های گوناگون صنایع دستی و سنتی از مهمترین عوامل مؤثر توسعه اقتصادی به حساب می آید.
  • ارزش افزوده: تولیدات صنایع دستی، از ابعاد مختلف بخصوص در رابطه با صادرات کشور از ویژگی خاصی در زمینه های اقتصادی ارز آفرینی و تولید درآمد ملی برخوردار است. ارزش افزوده اینگونه تولیدات موجب توصیه اکید در زمینه توسعه و گسترش آن می گردد.
  • عدم وابستگی صنایع دستی: صنایع دستی بدلی عدم وابستگی به مواد اولیه خارجی و اتکا به تولیدات داخلی، از ویژگی بارزی برخوردار است و این امر در اکثر رشته های آن بوضوح دیده می شود. البته در بعضی موارد نادر، به میزان ناچیزی از مواد اولیه خارجی وابسته می گردد. در مجموع توسعه و گسترش صنایع دستی گام مفیدی در خود کفایی نسبی کشور به حساب می آید.
  • مظاهر فرهنگی صنایع دستی: اصالتهای فرهنگی صنایع دستی، مبین ارزشها و هویت سنتی جامعه بوده و اشاعه اینگونه صنایع در گسترش و تعمیم هویت فرهنگی جامعه بسیار با اهمیت می باشد.

علاوه بر موارد فوق می توان گفت که امروزه استخراج و فرآوری سنگهای قیمتی، بخش مهمی از اقتصاد کشورهایی مانند: برزیل، کلمبیا، افریقای جنوبی، استرالیا، برمه، سریلانکا، تایلند، چین، هند، کشورهای اروپایی، آمریکا و بسیاری از دیگر کشورها را تشکیل می دهد. بصورتیکه حذف این صنعت برای تعدادی از این کشورها حکم حذف صنعت نفت برای ایران را دارد.

ارزش تولید جهانی سنگهای قیمتی پس از فرآوری در سال ۱۹۹۵ میلادی به بیش از یکصد میلیاد دلار رسید. امروزه اهمیت بازار جهانی سنگهای قیمتی به حدی است که در اکثر کشورهای جهان متخصصان این رشته در محافل علمی-دانشگاهی ویژه ای تحت نام جمولوژی (Gemology) یا گوهر شناسی تربیت می شوند. در یک مقایسه اگر ارزش یک نگین زمرد با کیفیت عالی به وزن ۶۰ قیراط (۱۲ گرم) و به ارزش تقریبی یک میلیون دلار را با قیمت ۱۲ گرم طلا به ارزش تقریبی یکصد دلار بسنجیم در می یابیم که چرا امروزه اکثر سرمایه گذاران کوچک و بزرگ در جهان، خرید سنگهای قیمتی را به خرید فلزات قیمتی ترجیح می دهند.

اما متأسفانه در کشور ما بهره برداری از معدن فیروزه نیشابور از وضعیت مطلوبی برخوردار نمی باشد. زیرا مطابق اطلاعات دریافتی از اداره کل معادن و فلزات استان خراسان، میزان استخراج مجاز سالیانه این معدن ۳۷۰۰۰ کیلوگرم می باشد ولی در سال ۱۳۷۷ میزان استخراج،۱۳۵۰۰ کیلوگرم بوده است و بناچار فیروزه تراشان برای تداوم فعالیت خود، به فیروزه های وارداتی روی آورده اند و اگر این روند به همین صورت ادامه پیدا کند دور از انتظار نخواهد بود که در آینده ای نه چندان دور دستیابی به فیروزه مرغوب و معروف نیشابور به آرزویی برای فیروزه تراشان و خریداران داخلی و خارجی تبدیل شود.

تعداد صفحه :۱۱۶

قیمت : ۱۴۷۰۰تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       minoofar.majedi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***