تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی-دانلود پایان نامه ارشد

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱۲- اکسایش الکل­ها

اکسایش انتخابی الکل­ها به ترکیب­های کربونیلی مربوطه به دلیل کاربردهای وسیع آلدهیدها وکتون­ها در تهیه داروها، ویتامین­ها و ترکیبات معطر همواره مورد توجه بوده است [۱۴۰,۱۳۹]. به طور مثال بنزآلدهیدها به عنوان ماده اولیه و یا حدواسط در تهیه بسیاری از ترکیبات معطر، رنگ­ها و داروها کاربرد دارند [۱۴۲,۱۴۱]. روش­های متنوعی برای اکسایش انتخابی الکل­ها به ترکیب­های کربونیل مربوطه شان وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

۱-۱۲-۱- روش­های اکسایش انتخابی الکل­ها

کبالت پورفرین تثبیت شده بر روی مونتموریلونیت[۱] (TM4PyP) به عنوان کاتالیستی موثر برای اکسایش انتخابی الکل­ها به ترکیب­های کربونیل مربوطه به کار برده شده است [۱۴۳]. این ترکیب با استفاده از اکسیژن هوا به عنوان اکسید­کننده، الکل­های آلیفانیک و بنزیلی را طی مدت زمان ۳- ۵/۱ ساعت با بازده ۹۵-۲۳ درصد اکسید می­کند (شمای ۱-۶۰).

شمای (۱-۶۰) اکسایش الکل­ها در حضور TM4PyP [143] .

برمید مس به همراه TEMPO [2] واکنش اکسایش انتخابی الکل­ها را انجام می­دهد [۱۴۲]. این واکنش در حلال استونیتریل رخ می دهد و بازده آن تقریباً برای کلیه الکل­های بنزیلی ۱۰۰ درصد و برای الکل­های آلیفاتیک بین ۱۰۰-۶۰ درصد می­باشد (شمای ۱-۶۱).

شمای (۱-۶۱) اکسایش الکل­ها در حضور برمید مس [۱۴۲].

برخی از نمک­های روی نیز برای اکسایش انتخابی الکل­ها به آلدهیدها و کتون­های مربوطه مورد استفاده قرار گرفته اند که از میان آنها روی­برمید فعالیت بهتری از خود نشان داده است [۱۴۴]. با استفاده از حلال استونیتریل و شرایط تقطیر برگشتی، برمید روی در حضور اکسنده کلرآمین تی[۳] تعداد زیادی از بنزیل الکل­ها و الکل­های آلیفاتیک را اکسید می­کند (شمای ۱-۶۲).

[۱] Montmorillonite

[۲] ۲,۲,۶,۶- Tetramethylpiperidyl-1-oxy

[۳] Chloramine-T

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

با استفاده از کاتالیست زیرکونیوم فسفات که به صورت نانو ذرات تهیه گردید برخی از واکنش­های مرسوم و مهم در شیمی آلی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج به دست آمده نشان می­دهند این کاتالیست از کارایی مناسبی برخوردار می­باشد. همچنین، دو نوع زیرکونیوم فسیفات تعوض­یون شده شامل مس زیرکونیوم فسفات و روی زیکونیوم فسفات تهیه گردید. این دو کاتالیست نیز فعالیت کاتالیستی قابل قبولی از خود نشان می­دهند. کلیه واکنش­ها در شرایط بدون حلال انجام پذیرفت که از نقطه نظر شیمی سبز هائز اهمیت می­باشد. امکان بررسی و مطالعه­ی بیشتر در مورد نحوه­ی تهیه این کاتالیست­ها وجود دارد تا بتوان کارایی آن­ها را افزایش داد و جانشین مناسبی برای برخی کاتالیست­ها موجود گردادند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی