تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی-پایان نامه ارشد رشته شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی

قسمتی از متن پایان نامه :

– گزینش­پذیری و بازده­ی بالا: یک نانوکاتالیست، واکنش را در یک مسیر خاص و با گزینش مواد اولیه پیش می برد. این به آن معنی است که ترکیبات ناخواسته کمتر واکنش­های فرعی را باعث می­شوند و از تولید فرآورده­های جانبی در طول فرایند جلوگیری می­شود. همچنین نانوکاتالیست با سطح فعال بسیار بالای خود، بازده واکنش را در مسیر اصلی خود افزایش می­دهد. به عبارت دیگر می­توان گفت که حجم بالاتری از مواد اولیه به فرآورده نهایی تبدیل می­شوند. مخلوط نهایی واکنش در این حالت بیشتر متشکل از فرآورده اصلی است و درصد کمی از فرآورده­های جانبی و واکنشگرهای باقی مانده (آن­هایی که در واکنش شرکت نکرده اند) وجود دارد. این فرایند، روند خالص سازی و استخراج فرآورده (برای مثال یک دارو) را آسان و کم هزینه می­کند.

۵- استعداد کلوخه­ای شدن[۱] :نانو ذرات در پایدارترین حالت ساختاری خود نیستند، فعالیت سطحی بسیار بالا داشته و از این رو مستعد به هم چسبیدن، کلوخه­ای شدن و در نتیجه از دست دادن ابعاد نانو می­باشند. اگر فرآیند کلوخه­ای شدن برای یک نانوکاتالیست اتفاق بیفتد، فعالیت آن کاهش چشم­گیری پیدا می­کند و به اصطلاح، غیرفعال می­شود.

۶- تنوع بالا و قابلیت اصلاح شیمیایی: به علت فعالیت سطحی بالا، گروه­های مختلف آلی می­توانند به سطح نانوکاتالیست­ها متصل شوند. ازجهتی فعالیت سطحی بالا باعث می­شودتا نانوکاتالیست­ها با مواد معدنی نیز کامپوزیت تشکیل دهند. اصلاح شیمیایی نانوکاتالیست­ها با اتصال گروه­های مختلف تنوع زیادی را در عملکرد آنها به وجود می­آورد.

۷- منبع تهیه: نانوکاتالیست­های طبیعی در طبیعت وجود دارند و در دسترس هستند. از این دسته می­توان به نانو ذرات خاک رس[۲] و نانوزئولیت­ها[۳] اشاره کرد. دسته دیگر نانوکاتالیست­های سنتزی هستند که توسط بشر تولید می­شوند و تنوع زیادی دارند؛ برای مثال نانو ذرات اکسید فلزی از این دست هستند. در جدول زیر، ویژگی­های یک نانوکاتالیست در قالب مزایا و معایب بررسی شده است:

[۱] Conglomeration

[۲] Nanoclay

[۳] Zeolite

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

با استفاده از کاتالیست زیرکونیوم فسفات که به صورت نانو ذرات تهیه گردید برخی از واکنش­های مرسوم و مهم در شیمی آلی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج به دست آمده نشان می­دهند این کاتالیست از کارایی مناسبی برخوردار می­باشد. همچنین، دو نوع زیرکونیوم فسیفات تعوض­یون شده شامل مس زیرکونیوم فسفات و روی زیکونیوم فسفات تهیه گردید. این دو کاتالیست نیز فعالیت کاتالیستی قابل قبولی از خود نشان می­دهند. کلیه واکنش­ها در شرایط بدون حلال انجام پذیرفت که از نقطه نظر شیمی سبز هائز اهمیت می­باشد. امکان بررسی و مطالعه­ی بیشتر در مورد نحوه­ی تهیه این کاتالیست­ها وجود دارد تا بتوان کارایی آن­ها را افزایش داد و جانشین مناسبی برای برخی کاتالیست­ها موجود گردادند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی