تحقیق رشته حقوق با موضوع حقوق بشر

دست یابی به برتری نظامی توجیح پذیر نیست چرا که گریختن رهبری دشمن به احتمال زیاد باعث تضعیف فرماندهی دشمن می شود نه تقویت آن!!!
۳)حمله به تأسیسات دولتی و سیاسی
یکی از موارد دیگر که بسیار در طول جنگ عراق مورد حمله واقع شده حمله به تأسیسات دولتی و سیاسی بود چنانچه در طول سال ۲۰۰۳ نبردهای هوایی چندین بار شامل بمباران فرماندهی، تأسیسات کنترل، وزارت خانه و مقر مرکزی و محلی اطلاعاتی و سرویس های جاسوسی و تأسیسات حزب بعث بود در ارتباط با حمله به وزارتخانه ها و تأسیسات دولتی تنها آنهایی را می توان مورد حمله قرار دارد که ارتباط انحصاری با عملیات نظامی داشته باشند. بنابراین بمباران وزارت منابع، صنایع نظامی و برنامه ریزی عراق از سوی دول ائتلافی توجیح پذیر بوده است.اما در خصوص حمله به وزارت اطلاعات با توجه به اینکه فعالیت های اطلاعاتی با عملیات نظامی در ارتباط است قابل توجیه است.
از مهمترین مسائلی که در طول جنگ مطرح می شود این است که در فرایند هدف گیری برای حملات هوایی از سوی دول آمریکا آیا اصل تناسب و اقدامات احتیاطی به طور قطع یا با حداقل خطا صورت می گرفته است؟
۴)حمله به شبکه برق عراق
در خصوص حمله به شبکه برق عراق که در حمله به آن این توجیح وجود داشت که، از آنجا که از بین بردن شبکه تأمین برق به عنوان یکی از تأسیسات کلیدی عراق باعث تضعیف قابلیت های حیاتی نظامی این کشور از جمله سیاست های راداری، جلوگیری از کاربرد سلاح های بیولوژیکی، تولید تسلیحات هسته ای و غیره می شود برای این منظور است که به شکل موثری کل شبکه برق عراق دچار اخلال می شود تا
اما آنچه مسلم است حتی اگر تصور شود این اهداف قانونی هستند آسیب های جانبی این حملات سوالاتی را در مورد قانونی بودن آن خصوصاً در ارتباط با اصل تناسب و اقدامات احتیاطی مطرح می کند در واقع عدم کفایت شبکه برق در دراز مدت و مشکلات فنی در این شبکه اثرات قابل توجه ای بر جمعیت غیرنظامی می گذارد از جمله آنها از کار افتادن سیستم های آسیب رسان باعث کاهش توان پزشکی می شود. با توجه به حملاتی که علیه بخش رهبری عراق صورت گرفته باید اذعان نمود این اهداف گر چه فی نفسه قانونی بوده اند و با استفاده از ابزارهای نظامی کافی یعنی مهمات هدایت شونده و دقیق انجام می شدند و مزیت نظامی پیش بینی شده آنها یعنی کشته شدن مهمترین رهبران عراق بسیار بالا بوده است.
اما بررسی جامع اسناد موجود حاکی از آن است که ارزیابی کافی ماهیت اهداف مورد نظر به طور دقیق صورت نگرفته است برای مثال در اظهارات دولت آمریکا به این نکته اشاره شده است که برخی از حملات زمانی انجام شده است که مقامات نظامی اطلاعات کافی در مورد شناسایی و حضور واقعی رهبران عراقی در ساختمان ها نداشته اند بنابراین نوع بمبارانها معمولاً علیه افرادی انجام می شود که در ساختمانهای غیرنظامی مانند سکونت گاههای خصوصی، پناه گرفته اند و مشابه حملات کورکورانه است آنگونه که از شواهد قضایا در خصوص حمله به عراق پیداست با وجود آنکه دول مهاجم سعی نمودند حملات خود را در بعد گسترده صرفاً نظامی و قانونمند جلوه دهند ولی شاهد آسیب های گسترده و بعضاً غیرقابل جبران به جمعیت غیرنظامی هستیم. و جالب ترین موضوع در خصوص این جنگ آن بود که در نهایت هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق یافت نشد.
گفتار دوم:حملات هوایی علیه یوگسلاوی
الف)اهداف ناتو ازحمله به یوگسلاوی
در ۲۴ مارس ۱۹۹۹ ناتو، اتحادیه نظامی بلوک غرب، در پنجاهمین سال عمر خود به یک کشور مستقل که اعضای آن اتحادیه را هم مورد تهدید قرار نداده و به مخاطره نیفکنده بود. حمله نظامی نمود. این حمله که در تاریخچه ناتو بی سابقه بود با حمله هوایی و بمباران آغاز شد ناتو از ماه اکتبر سال ۱۹۹۸ (شش ماه پیش از آغاز حمله)، یوگسلاوی را که به کوزوو ۱۴ هزار نیرو فرستاده بود تا به بهانه محافظت از اقلیت صرب دست به نسل کشی کروات ها و مسلمانان بزند. تهدید به مداخله نظامی می کرد. حملات هوایی به یوگسلاوی زیان مالی فراوان وارد و یک پل رود دانوب آن کشور توسط ناتو ویران شد. در این حملات دولت آمریکا یک بمب افکن رادار گریز خود را از دست داد.
علت آنکه از میان نبردهای گوناگون این نبرد برای بررسی انتخاب شده است این است که هیچ درگیری زمینی بین کشورهای ناتو و جمهوری فدرال یوگسلاوی وجود نداشته و حملات ناتو از هوا انجام می شده و تا حدودی نیز از طریق دریا و اصولاً حملات هوایی از طریق هواپیماهایی انجام می شد که از روی ناوهای هواپیمابر بلند می شدند.
ب)بررسی ابعاد حقوقی حملات در جنگ یوگسلاوی
۱)عدم تمییز بین جمعیت نظامی و غیر نظامیان
در این جنگ اغلب اوقات هواپیماهای ناتو از ارتفاع بالاتر از ۱۵ هزار پا تقریباً ۵ کیلومتری یا سه مایلی زمین پرواز می کردند که ناتو خارج از بردضدهوایی یوگسلاوی قرار داشت که این ریسک اشتباه در هدف گیری و افزایش تلفات غیرنظامیان را تا اندازه قابل توجهی افزایش می داد و از آنجا که سرعت هواپیما بالا بود. خلبانان ناتو به راحتی می توانستند نظامیان و غیرنظامیان را اشتباه گرفته و اهداف غیرنظامی را به جای اهداف نظامی دنبال کنند.براساس اصل تفکیک که در ماده ۴۸ پروتکل اول الحاقی آمده است طرفین درگیر باید تمام اقدامات لازم را انجام دهند تا بتوانند جمعیت نظامی و غیرنظامی را از یکدیگر تمییز داده و بین اهداف نظامی و غیرنظامی تمایز قائل شوند و بر همین اساس عملیات های خود را تنها علیه اهداف نظامی دنبال کنند.
در ۱۴ آوریل
۱۹۹۹ خلبانان ناتو به کاروانی از پناه جویان آلبانیایی تبار حمله کرد که در مسیر جاده جاکوویکا پریزرن در حال حرکت بوده اند. آنها فکر می کردند این کاروان نظامی و آن را هدف قرار دادند حمله باعث کشته شدن ۷۰ تا ۷۵ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۰۰ نفر دیگر شد ناتو عمیقاً در مورد اشتباه رخ داده اظهار تأسف کرد و ادعا نمود اگر چه خودروهایی که در این کاروان حضور داشتند در ویدئوی کابین خلبان شبیه تراکتور هستند اما ظاهراً زمانی که با چشم غیرمسلم از ارتفاع بالا به آنها حمله می شود به صورت خودرو نظامی دیده می شود حمله به این کاروان توسط کمیته دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق که برای بازنگری حملات ناتو تشکیل شده بود مورد بررسی دقیق قرار گرفت و تأکید بر آن شد که پرواز در چنین ارتفاعی و با سرعت چند صد مایلی در ساعت باعث می شود خلبانان نتوانند به درستی اهداف نظامی و غیرنظامی را در آن کاروان تشخیص دهند
۲)استفاده از بمب های خوشه ای:
نیروهای ناتو گاهی از بمب های خوشه ای علیه اهداف یوگسلاوی استفاده کردند براساس گزارش دیدبان حقوق بشر هواپیماهای آمریکایی حدود ۱۱۰۰ بمب خوشه ای CBU 78 را پرتاب کردند و هواپیماهای بریتانیا ۵۰۰ بمب از نوع RBL755 مورد استفاده قرار دادند.و هلند از ۱۶۵ بمب نوع CBU 87 استفاده کرد.
استفاده از بمب های خوشه ای توسط نیروهای ناتو پس از استفاده از این روش برای حمله به فرودگاه نیس مورد تردید قرار گرفت که بمبک های مختلفی روی نواحی مسکونی شهر افتادند خصوصاً بیمارستانی که همان حوالی بود و یک بازار در این حوالی مورد حمله قرار گرفت و انفجار باعث کشته شدن ۱۴ غیر نظامی و زخمی شدن ۲۸ نفر شد. ناتو تایید کرد که مسئول حمله بوده و آسیب وارده به بیمارستان و بازار را به سلاح هایی مربوط دانست که با هدف، یعضی فرودگاه ها برخورد نکرده اند و گزارش دیدبان جنگ بشر نیز نشان داد که بمب های CBU روی فرودگاز باز نشده اند بلکه درست پس از آزاد شدن از هواپیما باز شده و به بمبک ها با فاصله زیادی از هدف روی شهر پراکنده شده اند
۳)استفاده از اورانیوم ضعیف شده:
جمهوری فدرال یوگسلاوی مکرراً ادعا کرد که ناتو از مهمات اورانیوم تضعیف شده به طور غیرقانونی استفاده کرده است در گزارش مربوط به ۲۹ آوریل ۱۹۹۹ در دادگاه بین المللی علیه اعضای ناتو ادعا شده است که با مشارکت در استفاده از سلاح های حاوی اورانیوم ضعیف شده این دولت ها پایبندی خود به عدم استفاده از سلاح های ممنوعه را نقض کرده و باعث وارد شدن صدمات بسیار جدی به سلامت و محیط زیست شده اند.
با این حال دادگاه هرگز به ادعای مورد نظر رسیدگی نکرد هرگز نتوانست مصنوعات مطرح شده در این ادعا را بررسی کند آنگونه که مسلم است در این نبردها اصل تناسب منع حملات کورکورانه و سایر اصول پایه ای که در پروتکل اول الحاقی مورد تاکید قرار گرفته است آنگونه شد که باید رعایت نشده و همراه غیرنظامیان مورد تعرض واقع شدند و ارگانهای بین المللی نیز توجه چندانی به این مسأله جهت مبارزه با ابر قدرت ها نداشته اند

دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

۴)حمله به ایست گاههای رادیو و تلوزیونی:
حمله به ایستگاههای رادیو و تلویزیون و سایر اهداف همچون پل ها و غیره که اهداف نظامی را دنبال می کردند نیز همواره باعث آسیب شدید به غیرنظامیان شده است برای مثال در ۲۴ آوریل ۱۹۹۹ کمی پس از ساعت ۲ بامداد هواپیماهای ناتو مقر ایستگاه تلویزیونی را در برگلاد مورد حمله قرار دادند بمباران جای ۱۶ غیرنظامی را گرفت و ۱۶ نفر به شدت آسیب دیدند ناتو حمله به ایستگاه تلویزیوی را در راستای اهداف عملیاتی خود برای ایجاد اخلال در سیستم فرماندهی، کنترل و ارتباطی شبکه یوگسلاوی قرار داد.
در ۲۰ اکتبر سال ۹۹ آشنایان غیرنظامیان مجروح و ۴ تن از غیرنظامیان کشته شده در حمله به ایستگاه رادیو و تلویزیون در دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت کردند و این عمل را محکوم کردند اما در تصمیم گیری مربوط به ۱۰ دسامبر ۲۰۰۱ در این دادگاه اعلام شد که این دعوا ناروا است و استدلال ها بر آن بود که دعوای مذکور در حوزه مسئولیت های حقوقی دادگاه مورد نظر براساس ماده یک کنوانسیون نمی باشد.
با توجه به اینکه بمب های خوشه ای از پرکاربردترین ابزارها در این نبردها بوده اند در سطح بین المللی براساس قطع نامه ۱۳ دسامبر ۲۰۰۱ و ۱۳ فوریه ۲۰۰۳ و ۲۸ اکتبر ۲۰۰۴ پارلمان اروپا ضرورت بررسی هر چه سریع تر مسائل مربوط به نگهداری، تولید و انتقال یا صادرات مهمات خوشه ای به توافق بین المللی برای مشخص کردن مقررات و محدودیت ها یا ممنوعیت ها فراخوانده شد.
مبحث دوم :حمله آمریکا علیه افغانستان، حملات هوایی عراق علیه ایران
گفتار اول: جنگ آمریکا علیه افغانستان
الف)هدف دولت آمریکا برای حمله به افغانستان
هدف عملیات آزادی پایدار ، تخریب زیر ساخت های القاعده و اردوگاه های آموزش تروریست ها در افغانستان ، به دام انداختن رهبران القاعده و خنثی کردن فعالیت های تروریستی آن ها در افغانستان و حذف رژیم طالبان بود . از هفتم اکتبر ۲۰۰۱ تا انتهای مارس ۲۰۰۲ ائتلاف هواپیماها به رهبری ایالات متحده ۲۱ هزار قطعه بمب و مهمات را روی افغانستان به کار گرفتند . عملیات های اولیه شامل ترکیبی از حملات هوایی راهبردی علیه اهداف نظامی ثابت، مانند پایگاه های نظامی فرودگاه ها ، اردوگاه های آموزش تروریست ها و تأسیسات ارتباطی آن ها از پایگاه های زمانی با بمب های افکن های B1 ، B2 و B52 استفاده از هواپیماهای F14 از روی ناوهای هواپیما بر و جنگنده های FA18 و همچنین موشک های کروز توماهاک بود که هم از کشتی های نظامی آمریکایی و هم بریتانیایی و زیر دریایی ها پرتاب می شد . به دنبال این حملات چند هفته حمله هوایی تاکتیکی علیه اهاف متحرک و فعالیت های فرماندهی صورت گرفت و در ۱۹ اکتبر گروه کوچکی سربازان نیروی زمینی آمریکا به محل اعزام شدند تا به کمک و هماهنگی سازی حملات هوایی علیه نیروهای افغان بپردازند .

با کمک حملات هوایی این نیروهای ضد طالبان توانستند راه خود را به سمت مراکز شهری عمده کشور باز کنند . در ۱۹ نوامبر مزار شریف اولین شهر افغانستان بود که از چنگال طالبان بیرون آمد . در روزهای بعد طالقان ، هرات و شیندانت آزاد شدند به دنبال آن کابل پایتخت افغانستان و جلال آباد ، قوندوز ، قندهار و در نهایت آخرین سنگرهای طالبان در ۲۵ نوامبر و ۷ دسامبر سقوط کردند . سپس نیروها ائتلاف به سمت غارهای افغانستان در ناحیه کوهستانی پوراپرا حرکت کردند جایی که رهبران طالبان و القاعده مخفی شده بودند . در طول نبردهای هوایی هیچ فعالیتی از نیروی هوایی افغانستان و فعالیت های ضد هوایی صورت نگرفت .

به دنبال موافقت نامه ای که در بون منعقد شد رئیس دولت موقت حامد کرزی و دولت جدید افغانستان که گرایشاتی به غرب داشت در ۲۲ دسامبر حکومت را به دست گرفت . در میانه مارس ۲۰۰۲ طالبان از قدرت بر کنار شده و شبکه القاعده در افغانستان تا حد زیادی از کار افتاد آغاز جنگ در افغانستان در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ علیه ایالت متحده آمریکا بود و این عملیات جنگی در واقع برای حمایت مردم افقانستان علیه گروه تروریستی القاعده و رژیم طالبان اجرا نشد.
ب)بررسی ابعاد حقوقی حملات به افقانستان
در این رابطه معیار قوانین قرار دادی بشر دوستانه بین المللی و قابلیت استفاده از آن ها برای نبردهای مسلحانه بین المللی،چهار کنوانسیون ژنو ۱۹۴۹ و پروتکل الحاقی ۱۹۷۷ در ارتباط با حفاظت از قربانیان نبردهای مسلحانه بین المللی است . ایالات متحده و افغانستان طرفین کنوانسیون ژنو هستند اما نه آمریکا نه افغانستان پروتکل اول الحاقی را قبول نکرده اند . بریتانیا عضو کنواسیون های ژنو است و پروتکل اول را تصویب کرده است . با این حال روش هایی که اخیراً آمریکا به کار گرفته است نشان دهنده استقبال آن از کاربرد قوانین پروتکل اول الحاقی است .
ژنرال کالوین پاول رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در گزارش خود به کنگره در ارتباط با عملیات نیروهای ائتلاف در جنگ اول خلیج فارس ۱۹۹۱ به روشنی اذعان داشت که اصول پروتکل ۱ تا حد زیادی به عنوان قوانین مرسوم بین الملل قابل استفاده هستند . در نظر گرفتن قوانین بشر دوستامه مرسوم بین المللی توسط آمریکا در نبردهای هوایی افغانستان نیز مورد تأکید قرار گرفته است از هفتم اکتبر ۲۰۰۱ تا انتهای مارس ۲۰۰۲ ائتلاف هواپیماها به رهبری ایالات متحده آمریکا ۲۱ هزار قطعه بمب و مهمات را روی افغانستان فروریختند. نقش نیروی هوایی آمریکا در نبردهای هوایی قاطع بود در ۲ ماه و نیم اول عملیات آمریکا ۶۵۰۰ مأموریت هوایی را روی افغانستان انجام داده بود حدود ۱۷۵۰۰ قطعه مهمات علیه ۱۲۰ هدف ثابت و بیش از ۴۰۰ هدف خودرویی و توپخانه به کار گرفته شده بود. هواپیماهایی که از ناوهای هواپیمابر بلند شده بودند ۴۹۰۰ سورتی پرواز برای ۶۵۰۰ مورد حمله را انجام داده بودند که در مجموع ۵۷ درصد کل حملات را انجام می دادند. نیروی هوایی ۲۵٪سور تیر انجام داده بودو ۱۲۹۰۰ قطعه مهمات رابه کارگرفته بود که بیش از ۷۰ درصد کل مهمات به کار گرفته شده در افغانستان بود
در خصوص آمار تلفات غیرنظامیان در این حملات اختلاف نظرات شدیدی وجود داشته است که طالبان اذعان نموده بیش از ۱۵۰۰ افغان در حملات هوایی هفته اول نبردهای هوایی کشته شدند اما مقامات آمریکایی این مساله را تکذیب کرده و براساس آمار منتظر شده از آژانس اطلاعات و امنیت بریتانیا در اوایل نوامبر ۲۰۰۱ کمتر از ۳۰۰ تن کشته شده اند
پرفسور هرولو استاد اقتصاد دانشگاه نیوهمشایر (New Hampshire) پایگاهی از مقالات مربوط به جنگ افغانستان را از مطبوعات جهان به وجود آورده است در این پایگاه داده بیش از ۴۰۰۰ مورد مرگ غیرنظامیان از بمباران ۷ اکتبر ۲۰۰۱ تا ۱ ژانویه ۲۰۰۲ آورده شده است.
۱)رعایت اصل تناسب و اقدامات احیاطی
آنطور که به نظر می رسد حملات هوایی که توسط ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شده است سیستم های دفاعی هوایی، هواپیماها مقرهای نظامی/ فرماندهی نظامی تأسیسات ارتباطی، اردوگاههای آموزشی نظامی پست های نظامی خط مقدم و فرودگاههایی که برای اهداف نظامی به کار گرفته می شدند را هدف قرار می دادند.
از آنجا که حمله به افغانستان با هدف حذف طالبان و القاعده بوده این نیروها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *