بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف-پایان نامه ارشد

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف

قسمتی از متن پایان نامه :

-۳- اندازه­گیری چگالی مایعات

ابتدا محلول­هایی با کسرهای مولی متفاوت از مخلوط دوتایی سولفولان با کلروبنزن، بروموبنزن و نیتروبنزن در محدوده کسر مولی صفر تا یک  تهیه شد.

برای تهیه این محلول­ها از ترازوی دیجیتالی Precisa مدل۲۴۰  با دقت ۴-۱۰ استفاده گردید برای اندازه­گیری چگالی مایعات از دستگاه چگالی سنج­ آنتون پار (مدل۵۰۰DA-) محصول ژاپن استفاده شده است که در شکل (۳-۱) نشان داده شده­ است.

روش کار به این صورت ­است که ابتدا دستگاه را روشن می­کنیم، سپس درپوش قسمت ورودی هوا را بر می­داریم. لازم به ذکر ­است که دستگاه قبل از شروع به کار باید به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روشن باشد تا هم موتورهای داخلی آن گرم شود و هم این­که به تعادل حرارتی برسد و در این مدت نباید هیچ استفاده­ای از آن صورت پذیرد. پس از این مدت، پمپ هوای آن را روشن می­نماییم تا هوا کاملاً داخل سل شیشه­ای آن جریان یابد. پس از طی چند دقیقه در هر دمایی که کار می­کنیم، چگالی­ی هوا را اندازه­ می­گیریم. چنان­چه دستگاه چگالی را به درستی نمایش داد یعنی این­که دستگاه آماده استفاده خواهد بود در غیر این­صورت، باید از انجام آزمایش خودداری شود و دستگاه کالیبره گردد. کالیبره نمودن دستگاه مطابق دستورالعملی می­باشد که خود شرکت مربوطه در دفترچه­ی راهنمای آن آورده ­است و باید جهت کالیبراسیون[۱] از آن استفاده شود. پس از اطمینان از صحت کار دستگاه مطابق با دفترچه راهنمای آن، سل را برای اینکه عاری از هرگونه آلودگی باشد با استون که یک حلال آلی است می­شوییم. نقطه جوش[۲] استون پایین بوده و چنان­چه دمای سل را کمی بالا ببریم استون کاملاً تبخیر می­گردد. پس از شستشو، مدت ۲ دقیقه برای خشک شدن سل صبر می­نماییم. پس از کالیبراسیون دستگاه پمپ آن را روشن نموده تا آنچه که در داخل سل می­باشد خارج گردد. سپس مقداری استون به دستگاه تزریق[۳] نموده و دمای دستگاه را به مدت چند دقیقه بالا برده تا سل عاری از حلال شده و مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه صبر نموده تا ضمن خشک شدن سل، دستگاه آماده انجام آزمایش شود. سپس نمونه را پس از توزین دقیق با استفاده از سرنگ­های شیشه­ای تمیز، که با دقت شسته شده و در دمای بالا خشک شده­اند، تزریق می­کنیم. بعد از تزریق نمونه، دستگاه شروع به خواندن چگالی نموده که پس از طی چند دقیقه بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می­شود.

[۱]– Calibration

[۲]– Boiling point

[۳]– Injection

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در این تحقیق ، ابتدا محلول­های دوتایی از مواد مورد نظر در محدوده­ی کسر مولی ۰-۱ تهیه شد. سپس اندازه­گیری چگالی و گرانروی این محلول­ها در دماهای ۱۵/۲۹۸ ، ۱۵/۳۰۳و ۱۵/ ۳۰۸ انجام شد. به­وسیله داده­های آزمایشگاهی، مقادیر حجم مولار اضافی، انحراف گرانروی و انرژی آزاد گیبس فعال­سازی اضافی، ضریب انبساط پذیری هم­فشار اضافی ترکیبات محاسبه گردید. همه داده­های مربوط به توابع اضافی، توسط معادله چند جمله­ای ردلیچ-کیستر تصحیح و به­هم مرتبط گردیدند. علاوه بر این حجم­های مولی جزئی نیز محاسبه گردید.

سپس با کمک این توابع و رسم منحنی­های آن بر حسب کسر مولی سولفولان به مطالعه نوع برهمکنش­های بین مولکولی پرداخته شد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف