بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید-پایان نامه رشته شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱-۵-۲ الکترود منفی

واکنش‌های الکترود منفی به شکل زیر است:

PbO(s) + SO2-4 ↔ PbSO4(s) + 2e                                      (۱-۱۷)

اگر خمیر تحت شرایط به‌دقت کنترل‌شده، احیا شود، سرب با تخلخل بالا به‌صورت جسمی از کریستالهای سوزنی با مساحت سطح بالا که گردش الکترولیت در قسمت‌های داخلی خمیر را مهیا می‌کند، تولید خواهد شد [۳۲]. افزودنی‌ها از قبیل BaSO4 که با PbSO4 ایزومورفیسم[۱] یا هم‌شکل هستند، سبب ایجاد لایه‌ی سولفات سرب متخلخلِ غیر رویینه‌گر[۲]، می‌شود. بررسی اثر افزودنی‌ها پیچیده است و به‌طور کامل درک نشده است. گفته می‌شود BaSO4 و افزودنی‌های آلی باهم برکنش دارند، زیرا در حضور یکدیگر مؤثرتر از مجموع تأثیرهای تک‌تک آن­ها هستند.

سیستم الکترود سرب/ سولفات سرب ( Pb/ PbSO4) در پتانسیل -۰/۹۵۰ تا -۰/۴۰۰ ولت نسبت به الکترود مرجع کالومل شکل می‌گیرد [۳۵].

[۱] Iso morphism

[۲] Non passivating

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در این رساله روشی نوین و سازگار با محیط زیست، جهت سنتز نانوذرات باریم سولفات ارائه شده ست. برای سنتز این نانوذره محلول آماده سازی را معرفی کردیم که ماده­ی اصلی سازنده­ی آن گلیسرین است. گلیسرین با ایجاد لیپوزوم­های کوچک (سایز نانو) و برقراری پیوند هیدرژنی با اتم­های اکسیژن یون SO42- ممانعت فضایی در راه رشد نانوذرات BaSO4 ایجاد میکند. بعد از بهینه­سازی غلظت واکنش­دهنده­ها، حجم محلول آماده­سازی، دمای واکنش و دور هم­زدن، آنالیز­های SEM و XRD روی نانوذرات حاصل انجام گردید. نتایج گواه از سنتز نانوذرات BaSO4 در اندازه­ی نانو با توزیع اندازه­ی ذره­ی یکنواخت است.

نانوذرات BaSO4 حاصل به خخمیر منفی باتری سرب اسیدی اضافه گردید، تا اثر آن بر عملکرد باتری سرب اسیدی سنجیده شود. تست­های پذیرش شارژ اولیه، استارت سرد و شارژ پذیری روی باتری تهیه شده از نانوذرات BaSO4 انجام گردید. نتایج بهبود چشمگیر عملکرد باتری سرب اسید را نشان میدهد.

سدیم فلوراید (NaF) و سدیم هگزامتافسفات (SHMP) در غلظت­های متفاوت به الکترولیت اسید سولفوریک        ۵ mol dm-3 افزوده شد و مشخصه­های الکتروشیمیایی الکترود سرب با استفاده از تکنیک­های ولتامتری چرخه­ای و ولتامتری با روبش خطی بررسی گردید. نتایج حاصل نشان میدهد که افزودنی­های معرفی شده، از سولفاتخ شدن الکترود سرب و بنابراین از رویینه شدن زودهنگام الکترود سرب جلوگیری می­نماید. علاوه­بر­آن افزودنی­های پیشنهادی، اورپتانسیل تولید هیدروژن و اکسیژن را نیز افزایش می­دهد که از زوال آب در طی چرخه­های شارژ و دشارژ جلوگیری کرده و سبب بهبود عملکرد باتری سرب اسید خواهد شد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :   بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید