بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید-پایان نامه شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱-۴ الکترولیت

اسیدسولفوریک مایعی شفاف، روغنی، بدون بو و محلول در آب است. وقتی اسید در آب حل می‌شود محلول بشدت گرم می‌شود و در این حالت به چرم، کاغذ و لباس صدمه وارد می‌کند. این اسید به‌عنوان الکترولیت باتری سرب اسید استفاده می‌شود [۲۹]. چگالی ویژه نسبی‌ی اسیدسولفوریک به دما وابسته است و با افزایش دما، کاهش میابد.

در طول فورماسیون، اسید برای آماده شدن خمیر استفاده می‌شود و کمی آب در حین تولید، بصورت بخار از دست می‌رود که دلیل بالا بودن غلظت در انتها نسبت به مراحل آغازی است.

بعد از شارژ، باتری نیازمند درجه‌بندی الکترولیت است و این امری ضروری است، زیرا معمولاً بعد از شارژ، باتری‌ها در درجه‌ی مناسبی از چگالی الکترولیت نیستند؛ اولاً به سبب گاز زایی و ثانیا به دلیل افزودن آب جهت جبران آب ازدست‌رفته در طول شارژ. درجه‌بندی با عملیات پیشنهادی استاندارد انجام‌پذیر است، برای مثال چنانچه در جدول (۱-۱) نشان داده‌شده است، جرم ویژه‌ی ۱/۲۸ g ml-1 برای الکترولیت باتری کامل شارژ شده ارائه‌شده است [۳۰]:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در این رساله روشی نوین و سازگار با محیط زیست، جهت سنتز نانوذرات باریم سولفات ارائه شده ست. برای سنتز این نانوذره محلول آماده سازی را معرفی کردیم که ماده­ی اصلی سازنده­ی آن گلیسرین است. گلیسرین با ایجاد لیپوزوم­های کوچک (سایز نانو) و برقراری پیوند هیدرژنی با اتم­های اکسیژن یون SO42- ممانعت فضایی در راه رشد نانوذرات BaSO4 ایجاد میکند. بعد از بهینه­سازی غلظت واکنش­دهنده­ها، حجم محلول آماده­سازی، دمای واکنش و دور هم­زدن، آنالیز­های SEM و XRD روی نانوذرات حاصل انجام گردید. نتایج گواه از سنتز نانوذرات BaSO4 در اندازه­ی نانو با توزیع اندازه­ی ذره­ی یکنواخت است.

نانوذرات BaSO4 حاصل به خخمیر منفی باتری سرب اسیدی اضافه گردید، تا اثر آن بر عملکرد باتری سرب اسیدی سنجیده شود. تست­های پذیرش شارژ اولیه، استارت سرد و شارژ پذیری روی باتری تهیه شده از نانوذرات BaSO4 انجام گردید. نتایج بهبود چشمگیر عملکرد باتری سرب اسید را نشان میدهد.

سدیم فلوراید (NaF) و سدیم هگزامتافسفات (SHMP) در غلظت­های متفاوت به الکترولیت اسید سولفوریک        ۵ mol dm-3 افزوده شد و مشخصه­های الکتروشیمیایی الکترود سرب با استفاده از تکنیک­های ولتامتری چرخه­ای و ولتامتری با روبش خطی بررسی گردید. نتایج حاصل نشان میدهد که افزودنی­های معرفی شده، از سولفاتخ شدن الکترود سرب و بنابراین از رویینه شدن زودهنگام الکترود سرب جلوگیری می­نماید. علاوه­بر­آن افزودنی­های پیشنهادی، اورپتانسیل تولید هیدروژن و اکسیژن را نیز افزایش می­دهد که از زوال آب در طی چرخه­های شارژ و دشارژ جلوگیری کرده و سبب بهبود عملکرد باتری سرب اسید خواهد شد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :   بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید