جنبه های مشکلات رفتاری در تحقیق حاضر

جنبه های معضلات رفتاری در پژوهش حاضر

۲-۱-۴-۱- مشکل اضطرابی

همه افراد در زمانی احساس اضطراب می­کنن. شرایط استرس­زا مثل ملاقات شخص مهمی در وقت کم یا تعهدات مهم اجتماعی بیشتر واسه ما اضطراب­آوره. تجربه اضطراب کم ممکنه به افراد کمک کنه تا در مواجه با شرایط تهدید کننده تمرکز کنن و حواس جمع شن. اما آدمایی که ترس شدید دارن و نگرانی اینه فروکش نمی­کنه، از مشکل اضطرابی رنج می­برند. زیادی و شدت اضطراب می­تونه کارکرد روزانه رو پریشون کنه. حالا خوبیش اینه، اکثریت افراد گرفتار به مشکل اضطرابی با روان­درمانی موثر بهبود پیدا می­کنن (انجمن روان­پزشکی آمریکا، ۲۰۱۰). معضلات اضطرابی عادی­ترین معضلات عاطفی هستن و بیشتر از ۲۵ میلیون آمریکایی به اون گرفتار هستن و شروع اون قبل از ده سالگیه. علائم مشکل شامل: ا- احساس وحشت و ترس زیاد ۲- افکار وسواسی غیر قابل کنترل ۳- افکار نخونده و دردناک ۴- کابوس­های تکرارشونده ۵- علائم فیزیکی مثل احساس ناراحتی معده،  نا آرومی عضلانی، تپش قلب، وحشت زدگی و چیزای دیگه ای به غیر از اینا. معضلات اضطرابی درمان نشده میتونه افراد رو واسه دوری از موقعیتی که علائم اونا رو زیاد می­کنه، تحت فشار بذاره. افراد گرفتار به مشکل اضطرابی به احتمال زیاد از افسردگی رنج می­برند و واسه خلاص شدن از نشونه­ها، دارو و مواد مخدر دیگه به کار گیری می­کنن (وایت و کریول[۱]، ۲۰۱۴).

 

۲-۱-۴-۲- مشکل ارتباط اجتماعی

مشکل ارتباط اجتماعی[۲]، مشکل کارکردیه و طبق مشکل در به کار گیری ارتباط کلامی و غیر کلامی در بافت­های طبیعی که بر پیشرفت روابط اجتماعی و درک مباحثات اثر می­گذارد و  اینکه طبق توانایی­های کم در بخش­های ساختار کلمه و قوانین یا کلا توانایی شناختی قابل تبیین نیس، تشخیص داده می­شه. توانایی­های ارتباط اجتماعی پایین باعث محدودیت­های کارکرد در ارتباط موثر، مشارکت اجتماعی، پیشرفت تحصیلی یا کارکرد شغلی به تنهایی یا ترکیبی از این عوامل می­شه (فرانک[۳]، ۲۰۱۳).

 

۲-۱-۴-۳- رفتار ضداجتماعی

رفتار ضداجتماعی[۴] در درجه اول اینطور تعرف شده: ناتوانی در تکریم گذاشتن به حقوق بقیه که باعث نقض هنجارهای اجتماعی می­شه و به وسیله شکل های جور واجور جورواجور اعمالی که می تونه به گونه کامل جزیی تا شدید مثل تجاوز، سرقت، دزدی، تقلب، خشونت جسمی و روانی، چرخ­زنی و قلدری باشه، مشخص می­شه. هم اینکه می­تونه یه معنی ساخته جامعه، که در سراسر فرهنگ­ها فرق داره، باشه (گایک و همکاران[۵]، ۲۰۱۰). هر چند بعضی از اعمال ضد اجتماعی بی اهمیت و طبیعی یا رفتار مورد انتظار نوجوون باشه، اما یه نگرانی رو به رشدی در مورد رفتار ضداجتماعی نوجوانان در جامعه امروز هست. نوجوانانی که رفتارای اجتماعی بی رحمانه بروز می­بدن به احتمال بیشتری مشکلاتی نسبت به همسالان بدون رفتار ضداجتماعی مشکلاتی مثل اشتغال، روابط میان فردی و سوءمصرف مواد رو، تجربه می­کنن. رفتار ضداجتماعی در نوجوونی هم اینکه پیش­بینی کننده جرم و جنایت در بزرگسالی که خود با معضلات سلامت روان ربط داره، می­باشه. نوجوانان با رفتار ضداجتماعی معمولا از جامعه دوری می شن که  باعث بی تعهدی در اونا، ادامه معضلات رفتاری و افزایش بار مالی جامعه می­شه (کلمن و همکاران[۶]، ۲۰۰۹).

 

۲-۱-۴-۴- درخودماندگی

درخودماندگی[۷] با آسیب­های شدید در ارتباطات و تعاملات دوطرفه اجتماعی، رفتار و تخیل، هم اینکه علایق محدود و رفتارای کلیشه­ای و تکراری، مشخص می­شه. رفتارای درخودماندگی در افراد با کم­توانی ذهنی شامل دوری از تماس چشمی، جواب­های حسی غیرمعمول، تاخیر در زبون، گفتار بی­قانون و رفتارای کلیشه­ای و تکراری می­باشه. تحقیقات نشون داده­ان افراد گرفتار به کم­توانی ذهنی دارای رفتارای درخودماندگی، نسبت به افراد کم توان ذهنی با رفتارای درخودماندگی کمتر، بیشتر یافته های رشدی ضعیف­تر، توانایی شناختی و رفتار سازشی پایین­تر و معضلات رفتاری بیشتر دارن (هاتون و همکاران[۸]، ۲۰۰۶).

 

[۱]. Waite & Creswell

[۲]. Social Communication Disorder

[۳]. Frank

[۴]. Antisocial Behavioral

[۵]. Gaike & et al

[۶]. Colman & et al

[۷]. Self-Absorbed

[۸]. Hatton & et al