دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۲-۶ مکانیسم­ها و اثرات مولکولی سلولی کادمیوم

بعد از ورود کادمیوم از طریق ریه­ها روده­ها به چرخه سیستماتیک، بیشتر کادمیوم خون به پروتئین­های پلاسما مانند آلبومین و فریتین باند شده و سپس اندام­های هدف انتقال می­یابد. با توجه به وابستگی بالای کادمیوم به گروه­های سولفیدریل در مولکول­های زیستی، مسیر دیگر انتقال کادمیوم در خون با سیستئین گلوتاتیون (GSH) و دیگر مولکول­های حاوی تیول همراه است. در طول ساعات اولیه پس از قرار گرفتن در معرض کادمیوم بیشترین مقدار جذب شده بوسیله کبد که اندام اصلی در این رابطه است، صورت می­پذیرد. در آزمایشی بر روی موش بوسیله زالوپس و بارفوس[۱]، (۲۰۰۲) نشان داده شد که کبد به طور کاملاً موثر کادمیوم را از خون جذب می­کند و کمتر از ۱ درصد از مقدار اولیه بعد از تزریق وریدی ۵ میکرومول بر کیلوگرم وزن بدن بعد از ۱ ساعت در معرض قرار گیری، در کل حجم خون باقی می­ماند. اگر چه فرضیات زیادی برای انتقال کادمیوم (انتشار بداخل یا خارج) در سلول­های کبدی مورد بررسی قرار گرفته­ است، اما جزئیات مکانیسم­ها هنوز بطور کامل مشخص نشده­است. ابتدا کادمیوم ممکن بوسیله تشکیل کمپلکس با پروتئین­ها وارد سلول­های کبدی شود، این پروتئین­ها نقش کمکی در انتقال فلزات ضروری خوراکی، یون­ها یا کاتیون­ها در طول غشای سلولی دارند. بعنوان مثال آهن جذب شده بوسیله سلول­های کبدی در اندوسیتوز ترانسفرین و فریتین در فرایند گیرنده­های حدواسط[۲] دخالت می­کند (تورستنسن و رامسلو[۳]، ۱۹۸۷).

از دیگر فرضیه­های پیشنهاد شده این است که کادمیوم می­تواند به­صورت مستقیم جایگزین فلزات یا یون­های ضروری مانند روی، مس، آهن، سلنیوم، منیزیم، کلسیم  شده و در فعالیت آنزیم­ها اختلال ایجاد کند (بلیاوا[۴] و همکاران، ۲۰۰۱). تمام مکانیسم­های بالا در رابطه با تغییر محیط اکسیداسیون و احیا بوده و بنابراین گونه­های اکسیژن فعال و در نتیجه تنش اکسیداتیو تحت شرایط افزایش می­یابد.

۲-۳ منابع و زیست فراهمی

۲-۳-۱ منابع

مقدار کادمیوم در سطوح طبیعی و زمین­های آبی معمولاً کمتر از ۱ میکروگرم بر لیتر می­باشد سطوح ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر ممکن است در بعضی از انواع سنگ­های رسوبی تجمع یابد. سطوح آن در اقیانوس­ها بین ۰۰۱/۰ تا ۱/۰ میکروگرم بر لیتر است و سطوح بالاتر از این در مناطق غنی از فیتوپلانکتون­ها وجود دارد. (پینوت و همکاران، ۲۰۰۰). ریزش یا رسوب آب از معادن می­تواند سطوح یا زمین­ها را آلوده نموده، و منجر به تجمع در سطوح بسیار بالاتری شود. قسمت­های بالایی خاک معمولاً سطوح بالاتری از کادمیوم نسبت به قسمت­های زیرین دارند که به دلیل آلودگی و ریزش از اتمسفر می­باشد و میزان کادمیوم در خاک­های غیرآلوده در ایالات متحده آمریکا به طور متوسط ۲۵/۰ میلی­گرم بر کیلوگرم است (آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده[۵]، ۱۹۸۵). غلظت­های بالای کادمیوم معمولاً نتیجه فعالیت­های انسانی مانند معدن کاری، ذوب فلزات، احتراق سوخت و دفع باتری­ها و دیگر محصولات حاوی کادمیوم است. به عنوان مثال، سطوح خاک در ۱ کیلومتری ذوب­آهن ۷۲ میلی­گرم بر کیلوگرم کادمیوم داشت، که در مقایسه با ۴/۱ میلی­گرم بر کیلوگرم بین ۱۸ تا ۶۰ کیلومتر دورتر، افزایش قابل توجهی را نشان می­دهد (ساپونار-پوستروزنیک[۶] و همکاران، ۲۰۰۱). در سال ۱۹۹۸، ۷۷۶ منطقه خطرناک در ایالت متحده وجود داشت، بنابراین حیوانات چراکننده در نزدیکی این مناطق ممکن است سطوح بالایی از کادمیوم را بوسیله آب یا غذا مصرف کنند. اصلی­ترین منبع در معرض قرارگیری که دارای بیشترین مقدار کادمیوم برای حیوانات نگهداری شده به صورت بسته­است، استفاده از مکمل­های معدنی در خوراک آنها می­باشد. به­خصوص فسفات و روی منابعی هستند که می­توانند به عنوان مهمترین منبع کادمیوم باشند (لیندن و همکاران، ۲۰۰۳). سطوح طبیعی کادمیوم یافت شده در سنگ­های فسفاته در محدوده ۳ تا ۱۰۰ میلی­گرم بر کیلوگرم است و مقدار آن بستگی به محل قرار گیری دارد (سینگ[۷]، ۱۹۹۴). فسفات­های مناطق جنوبی ایالات متحده تقریباً ۳۵ میلی­گرم بر کیلوگرم کادمیوم دارند (روش­های جهانی ایمنی مواد شیمیایی[۸]، ۱۹۹۲). سطوح کادمیوم در ۱۶ فسفات کلسیم اضافه شده در خوراک حیوانات در ایالات متحده بین ۳/۶۷ تا ۱ میلی­گرم بر کیلوگرم بود، فسفات کلسیم اضافه شده به خوراک حیوانات اغلب بیش از ۱ درصد در جیره استفاده می­شود، بنابراین می­تواند منجر به سطحی از کادمیوم در جیره شود که به اندازه­ای بالاست که در کلیه و کبد تجمع یافته و به مصرف انسان می­رسد (سالیوان و همکاران، ۱۹۹۴).

[۱] Zalups and Barfuss

[۲] Receptor mediated processes

[۳] Thorstensen and Romslo

[۴] Bliva

[۵] U.S.Environmental Protection Agency(EPA)

[۶] Sapunar-Postruznik

[۷] Singh

[۸] International Programme on Chemical Safety (IPCS)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم