پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۳٫ قوانین جهانی برای میزان گوگرد مجاز سوخت‌های تولیدی پالایشگاه‌ها  :

ارتباط مستقیمی که بین میزان گوگرد در سوخت دیزل و حضور ذرات معلق و سایر ترکیبات آلاینده در گازهای خروجی مشاهده شده، مهمترین دلیل برای کاهش هرچه بیشتر میزان گوگرد در دیزل و سایر سوختهای تولیدی پالایشگاه‌ها می‌باشد. مطالعات انجام شده بیانگر این هستند که با استفاده از سوخت با گوگرد بسیارکم و استفاده از فیلترهای ذرات معلق می‌توان درحدود۹۰% این ذرات و بیش از۹۰% مونوکسیدکربن و هیدروکربن‌های موجود در گازهای خروجی موتور را حتی پس از ۴۰۰۰۰۰ مایل[۱] کارکرد موتور کاهش داد. ضمن اینکه با کاهش قابل توجه میزان گوگرد، روند اسیدی شدن روغن روان‌کننده موتور[۲] نیز کندتر شده و اثر خورندگی آن به واسطه حضور ترکیبات گوگردی[۳] کاهش می‌یابد که در نهایت به افزایش طول عمر موتور و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن می‌انجامد ]۶۹[.

در ایالات متحده آمریکا میزان گوگرد مجاز سوخت دیزل مورد استفاده در مصارف جاده‌ای[۴]، ابتدا از
ppmw2000 بهppmw 500 در دهه ۹۰ و سپس به مقادیر ppmw350 و ppmw50 و ppmw15 در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ توسط CAA[5]و میزان گوگرد مجاز بنزین نیز به ppmw30 برای سال ۲۰۰۶ محدود گردید. آلمان نیز حد مجاز ppmw10 گوگرد موجود در دیزل را برای ژانویه ۲۰۰۳ و سایر کشورهای اتحادیه اروپا و نیز ژاپن همین مقدار گوگرد را برای فروش از سال ۲۰۰۸ اعلام کرده‌اند ]۷و۳۰و۶۹[. برای سوخت دیزلی که مصارف غیرجاده‌ای دارد نیز محدودیت‌هایی وضع کرده‌اند. به طوریکه اتحادیه حفاظت از محیط زیست آمریکا در سال ۲۰۰۴ قانونی را وضع نمود که به موجب آن از سال ۲۰۰۷ میزان گوگرد دیزل مصارف
غیرجاده‌ای شامل سوخت‌های مورد استفاده در سیستم حمل و نقل ریلی و دریایی باید از ppmw3000 به ppmw500 کاهش یابد. در سال ۲۰۱۰ میزان گوگرد موجود در اکثر این سوخت‌ها باید به ppmw15 کاهش یابد ]۶۹و۷۵[.

 

 

 

 

۲-۴٫ استانداردها و میزان گوگرد سوخت‌های تولیدی پالایشگاه‌های ایران :

میزان گوگرد موجود در سوخت‌های تولیدی پالایشگاه‌های کشور تفاوت فاحشی با استانداردهای جهانی دارد. بنا به گزارش ارائه شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران، میزان گوگرد موجود در دیزل تولیدی پالایشگاه‌ها بین ppmw10000-8000 است که هزار برابر استاندارد جهانی است. لازم به ذکر است که میزان گوگرد موجود در سوخت دیزل سیستم حمل و نقل عمومی برخی کلانشهرها نظیر تهران و کرج بین
ppmw700-350 می‌باشد که این مقدار نیز در بهترین شرایط ۱۰ برابر استاندارد جهانی می‌باشد. استاندارد آلایندگی که هم‌اکنون در ایران اجرا می‌گردد معادل استاندارد یورو۲ (۱۹۹۶) اروپا است که از سال ۱۳۹۰ به بعد سعی بر اجرای استاندارد یورو۳ می‌باشد ]۲۲[.

 

۲-۵٫ توزیع ترکیبات گوگردی در سوخت‌های تولیدی پالایشگاه‌ها :

توزیع ترکیبات گوگردی کاملاً به نوع خوراک نفت خام مورد استفاده بستگی دارد ]۶۹[. انواع معمول ترکیبات گوگردی در سه نوع اصلی از سوخت‌های مورد استفاده در صنعت حمل و نقل عبارتند از :

سوخت بنزین: شامل نفتا و نفتای کراکینگ بستر سیال((FCC[6]بوده و ترکیبات گوگردی آن شامل مرکاپتان‌ها، سولفیدها، دی‌سولفیدها، تیوفن‌ها و مشتقات آلکیلی تیوفن و بنزوتیوفن می‌باشد.

سوخت جت: شامل نفتای سنگین[۷]و میان تقطیر[۸]بوده و ترکیبات گوگردی آن شامل بنزوتیوفن و مشتقات آلکیلی آن می‌باشد.

سوخت دیزل: شامل نفتای میان تقطیر و LCO[9]بوده و حاوی ترکیبات دی‌بنزوتیوفن و مشتقات آلکیل‌دار بنزوتیوفن و دی‌بنزوتیوفن می‌باشد ]۶۵[.

به عنوان مثال در آنالیز انجام شده روی نفت گاز سبک (LGO)[10]ستون تقطیر اتمسفری پالایشگاهی در کویت، ترکیبات بنزوتیوفنی در برش‌هایی که نقطه‌جوش کمتر ازC °۳۰۰ دارند و ترکیبات دی‌بنزوتیوفنی نیز در برش‌هایی با نقطه‌جوش بیش ازC °۳۰۰ حضور غالب دارند. برش‌های در محدوده C°۳۴۰-۳۰۰ نیز شامل ترکیبات دی‌بنزوتیوفنی با استخلاف آلکیلی با ۲-۱ اتم کربن و نیز ترکیبات بنزوتیوفنی با استخلاف آلکیلی با
۵ و۶ اتم کربن می‌باشند ]۶۹[.  توزیع ترکیبات گوگردی در انواع سوخت‌ها در شکل (۲-۳)، آورده شده است.

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن