پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱۷٫ تخلخل زئولیت‌ها :

در تشخیص و تعیین تخلخل کریستال‌ها و حفرات در زئولیت‌ها مهمترین عامل تعداد اتم‌های T,O تشکیل‌دهنده یک حلقه[۱] می‌باشند. اگر حلقه شامل ۶ بلوک T و یا کمتر باشد سایز حفرات در حدودA ۫ ۲ می‌باشد. پس بدین‌ترتیب مولکول‌هایی می‌توانند از این حلقه‌ها عبور کنند که سایز کوچکتری از این حد داشته باشند. حجم داخلی زئولیت‌ها نیز از اتصال کانال‌ها[۲] و قفسه‌ها[۳] به یکدیگر که دارای یک تا سه بعد می‌باشند تشکیل می‌شود. سایز حفرات در زئولیت‌ها در حدود ۲/۰ تا ۸/۰ نانومتر و حجم حفرات در حدود (cm3/g) 3/0- 1/0 می‌باشند.

 

۱-۱۸٫ ویژگی و موارد استفاده از زئولیت‌ها :

چهار خاصیت مهم زئولیت‌ها که استفاده صنعتی بالقوه آنها را باعث می‌شود عبارتند از :

– عمل کردن به عنوان مبادله‌کننده یون.

– پایداری بالای حرارتی، مکانیکی، رادیولوژیکی و شیمیایی آنها.

– ظرفیت بالا در انجام واکنش‌های کاتالیستی.

– توانایی مطلوب در جذب گازها، بخارات و میعانات مختلف.

شیمی ساختمانی، تمامی جنبه‌های مهم ساختمانی و شیمیایی زئولیت‌ها را که کنترل‌کننده و تعیین‌کننده کاربرد آنها هستند در برمی‌گیرد که عبارتند از :

– توپولوژی و ترکیب شیمیایی چهارچوب.

– کانال‌ها و حفرات اصلی.

– خواص تبادلات یونی.

– ویژگی‌‌های فیزیکی، اندازه ذرات و مورفولوژی.

– نقص‌های ساختمانی

خواص ویژه تبادل یونی زئولیت‌ها شامل گزینش‌پذیری کاتیونی و ظرفیت تبادل کاتیونی به وسیله ساختمان آنها (ترکیب شیمیایی و محل‌های قرارگرفتن کاتیون‌ها) کنترل می‌شود. برخی از موارد استفاده زئولیت‌ها به طور اختصار عبارتند از : استفاده به عنوان غربال مولکولی، استفاده از زئولیت‌ها در ذخیره‌سازی گازها، به عنوان مواد شیمیایی واکنش‌دهنده و فعال، کاربرد در صنایع هسته‌ای، تصفیه و بهسازی هوا، کاربرد در رابطه با انرژی خورشیدی، به عنوان حاصلخیزکننده، استفاده در دامپروری، کربناسیون نوشابه‌ها، استفاده در شوینده‌‌های خانگی به عنوان جانشین فسفات‌ها، استفاده به عنوان کاتالیست، استفاده در صنایع نفت (جذب نفت و دفع آلودگی‌های نفتی، خالص‌سازی محصولات نفتی) مصالح ساختمانی، استفاده در تهیه کودهای گیاهی، استفاده در تهویه و اصلاح خاک، استفاده در پرورش گل‌ها و گیاهان، کاربرد در حشره‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، استفاده در دامپروری، پرورش آبزیان، حفظ و نگهداری علوفه، جذب فلزات سنگین، تصفیه آب و فاضلاب و بالاخره زدودن بو از مکان‌های مختلف می‌باشد.

 

۱-۱۹٫ خواص زئولیت‌ها :

به طور کلی زئولیت‌ها دارای پایداری حرارتی بالایی می‌باشند. فروپاشی حرارتی زئولیت‌های کم‌سیلیکا در حدود Cº۷۰۰ می‌باشد. در صورتی که اگر ترکیب زئولیت کاملاً سیلیکاتی باشد، پایداری آن به حدود  Cº۱۳۰۰ خواهد
رسید. زئولیت‌های کم‌سیلیکا در مقابل اسید ناپایدار هستند ولی زئولیت‌های کاملاً سیلیکاتی در مقابل اسیدها بسیار مقاوم هستند. ترکیبات کم‌سیلیکا دارای ساختار ۴، ۶ و ۸ حلقه‌‌ای هستند. در صورتی که ترکیبات غنی از سیلیکا دارای ۵ حلقه هستند. کم‌سیلیکاها آب‌دوست و پرسیلیکاها آب‌‌گریز هستند. این اتفاق در نسبت Si/Al حدوداً ۱۰ اتفاق می‌افتد [۱۰].

 

۱-۲۰٫ انواع زئولیت‌ها :

زئولیت‌ها به طور کلی به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند :

 

۱-۲۰-۱٫ زئولیت‌های طبیعی :

تا کنون حدود ۵۰ خانواده از زئولیت‌های طبیعی کشف شده که عمده‌ترین آنها زئولیت‌های طبیعی آمریکا و نواحی هاوایی و ایسلند بوده است. این ترکیبات دارای نسبت Si/Al بسیار پائینی می‌باشند. برخی از عمده‌ترین کاربردهای زئولیت‌های طبیعی عبارتند از :

– در صنعت سیمان به عنوان یک کانی غنی آلومینا سیلیکاتی.

– در صنایع کاغذ و سنگ به عنوان پرکننده به دلیل خواص فیزیکی مطلوب از جمله سبکی آن در مقیاس با کانی‌های دیگر.

– خشک کردن و خالص‌سازی گاز طبیعی.

– تخلیص بیوگاز متان حاصل از فرآیندهای بیوشیمیایی باکتری‌ها.

– بهبود کیفیت خاک از راه مبادله یونی.

– تصفیه هوا.

– حذف منیزیم و استرانسیم از تفاله‌های هسته‌ای.

 

۱-۲۰-۲٫ زئولیت‌های سنتزی :

امروزه بالغ بر۱۵۰ نوع زئولیت مصنوعی سنتز شده است. زئولیت‌های سنتزی یا مصنوعی به دلایلی چون درجه خلوص بالا، تشکیل شدن از یک نوع خاص و نه مخلوطی از چند نوع، آسانی دسترسی به آنها در مقیاس سنتزی و تجاری و مهم‌تر از همه داشتن اندازه حفره‌ای ثابت و قابل‌ کنترل با تغییر شرایط سنتز، برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به انواع طبیعی خود دارند. در زئولیت‌های سنتزی، کاهش اندازه ذرات از میکرومتر به نانومتر منجر به تغییرات اساسی در خصوصیات این مواد می‌گردد که بر عملکرد زئولیت‌ها در کاربردهای کاتالیستی و جداسازی بسیار مؤثر است. با کاهش اندازه ذرات، نسبت تعداد اتم‌های خارج به داخل ماده سریعاً افزایش یافته و در نتیجه در نانوذرات زئولیت مساحت سطح خارجی زیاد بوده و فعالیت سطحی قابل ملاحظه‌ای را از خود نشان می‌دهند [۳۳]. به طور کلی زئولیت‌‌های سنتزی بر اساس نوع ساختار و نسبت  SiO2/Al2O3به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند :

۱- زئولیت‌های کم‌سیلیکا.

۲- زئولیت‌های با محتوای سیلیکای میانه.

۳- زئولیت‌های غنی از سیلیکا.

 

[۱] Ring

[۲] Channels

[۳] Cages

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن