پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تشکیل نانوترکیبات پرانرژی ۲و۲َ بی ۱ هیدروژن ایمیدازول با روش‌های محاسباتی

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۴- سری پایه

بطور کلی سری پایه عبارت است از مجموعه­ای از بردارها که فضای مسئله مورد بررسی را در بر می­گیرند، و مسئله را در فضای سه بعدی از طریق بردار­ها بیان می­کند. در شیمی کوانتومی سری پایه توصیف ریاضی اوربیتال­های یک سیستم است و برای انجام محاسبات کوانتومی استفاده می­شود. سری­های پایه بزرگ­تر، با دقت بیشتری اوربیتال­ها را مورد تقریب قرار می­دهند. بر اساس نظریه مکانیک کوانتوم، حضور الکترون­ها در فضا محدودیت دارد، یعنی در هر جایی از فضا نمی­توانند قرار بگیرند و مکان­های خاصی از فضا را می­توانند اشغال کنند. هر چه سری پایه بکار رفته بزرگ­تر باشد محدودیت حضور الکترون در فضا دقیق­تر بدست می­آید. در اغلب روش­های مکانیک کوانتومی محاسبات با انتخاب یک مجموعه از توابع پایه شروع می­شود.

 

دو نوع تابع پایه در محاسبات ساختار الکترونی وجود دارد:

  • مجموعه­ی پایه حداقل
  • مجموعه­ی پایه بسط داده شده

با توجه به مجموعه­ی پایه بکار رفته در انجام محاسبات، اوربیتال­های نوع اسلیتر۴۰ (STO) و اوربیتال­های نوع گوسین۴۱ (GTO) توجیه کننده روند استفاده از تقریب­های کوانتومی در محاسبات هستند.

  از رایج­ترین مجموعه­های پایه حداقل، می­توان STO-nG را نام برد. در این نوع تعداد یکسانی از توابع گوسینی برای اوربیتال­های اتمی لایه­های داخلی و ظرفیت بکار می­رود. مجموعه­ی پایه بسط داده شده را با نام مجموعه­ی پایه شکاف ظرفیتی نیز می­شناسند. دراین نوع مجموعه، برای اوربیتال­های اتمی لایه داخلی فقط یک نوع تابع گوسینی و برای لایه­های ظرفیت چند نوع تابع گوسینی بکار می­رود. نماد­گذاری در آن­ها بصورت X-YZg می­باشد. X نشان­دهنده تعداد توابع گوسینی بکار رفته در اوربیتال­های لایه داخلی و YZ  نشان­دهنده توابع گوسینی بکار رفته در اوربیتال­های اتمی لایه ظرفیت است. به عنوان مثال می­توان سری­های پایه

۶-۳۱۱g و ۳-۲۱g را نام برد.

این دو نوع از توابع پایه در کنار هم می­توانند برای تشکیل سری پایه در انجام محاسبات استفاده شوند. از ویژگی­های GTO این است که انجام محاسبات و انتگرال­های پیچیده کوانتومی را راحت­تر می­کند، هر چند توابع STO توابع موج اوربیتال­ها را با دقت بیشتری توصیف می­کند، ولی از نظر محاسبه انتگرال­ها، پیچیده­تر عمل می­کنند. بنابراین مدت زمان انجام محاسبات در آن­ها طولانی­تر است.

به هر یک از سری­های پایه اشاره شده در فوق، می­توان عوامل قطبش­پذیری و عوامل نفوذی۴۲ را اضافه کرد که به ترتیب با علائم * و + مشخص می­شوند. به عنوان مثال می­توان ۶-۳۱۱++G**  را نام برد. ستاره اول و دوم به ترتیب مربوط به افزودن اوربیتال­های d وf  به اتم­های سنگین و اوربیتال p به اتم هیدروژن می­باشد. علامت مثبت اول مربوط به افزودن توابع با نفوذ بالا به هر اتم است (بجز هیدروژن) و علامت مثبت دوم مربوط به اتم هیدروژن می­باشد. لازم به ذکر است که علامت ستاره سبب می­شود محاسبه انرژی با دقت بالاتری انجام شود.

  1. Slater Type Orbital
  2. Gaussian Type Orbital
  3. Polarization and Diffuse Functions

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 محاسبات تئوری تابع چگالی

نانو لوله های کربنی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  مطالعه تشکیل نانوترکیبات پرانرژی ۲و۲َ بی ۱ هیدروژن ایمیدازول با روش‌های محاسباتی با فرمت ورد