پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه اثرات استریوالکترونی موثر برخواص پیکربندی ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن ، -دی­فسفن ، -دی­آرسن و -دی­استیبن با استفاده از روش­های مکانیک کوانتومی آغازین و تحلیلNBO

قسمتی از متن پایان نامه :

پیدایش

سبک­ترین مشتقات دارای پیوند دوگانه، ترکیبات آزو، دی­آزن­ها[۱] هستند پس از کشف دو ایزومر(سیس و ترانس ) در سال ۱۹۳۷ از آزوبنزن، آن­ها به موضوعاتی برای مطالعات تجربی و نظری متعدد تبدیل شدند [۵, ۶].

چندین دهه است که دی­آزن­ها در همه جا شناخته شده­اند. پایداری پیوند دوگانه با جایگزینی گروه­های بسیار بزرگ راه بدست آوردن ترکیبات همنوع  بالاتر از دی­آزن­ها  بود. یوشی فوجی[۲]  و همکارانش در سال ۱۹۸۱ اولین دی فسفن[۳]  پایدار را سنتز کردند، که  یک نقطه عطف واقعی در شیمی  بود( در زیر تصویر آن­را می­بینید) Mes*P=PMes* ،[۷].

شکل ۲-۱ : اولین دی­فسفن پایدار سنتز شده

از زمان جداسازی دی­فسفن  بالا، تمرکز کارها برروی شیمی این کلاس جدید از ترکیبات گسترش یافته است. یوشی فوجی  دی­فسفن  را از احیا (۲،۴،۶-تری-ترشیوبوتیل فنیل)دی­کلرودی­فسفین با عنصر منیزیم به دست آورد و ثابت شده است که احیا عوامل مختلف دیگر می­تواند در سنتز دی­فسفن  موثر باشند[۷].

از آن زمان به بعد، دی­فسفن­های بسیار دیگری سنتز شده­اند و ساختارشان مشخص  شده است. این رویکرد نیز با موفقیت در مورد سنتز این دو دی­آرسن، Mes*As=AsCH(SiMe3)2 و (SiMe3)3CAs=AsC(SiMe3)3   ، توسط کولی[۴]  و همکارانش در سال­های ۱۹۸۵-۱۹۸۳ استفاده شد. داستان پیوند دوگانه As=As  با ارائه  دو ترکیب  جدید  توسط تاملی[۵]  و همکارانش در سال ۱۹۹۹ با استفاده از لیگاندهای  خیلی حجیم  متا-تری فنیل   -C6H3-2,6-Mes2   و  -C6H3-2,6-Trip2 تکمیل شد. این محققین همچنین موفق به سنتز دی­استیبن  و همچنین  دی­بیسموتن­های مربوطه شدند. با این حال، اولین  ترکیبات دارای پیوند دوگانه همانند Sb=Sb  و Bi=Bi  توسط توکیتو[۶]  و همکارانش در سال ۱۹۹۸- ۱۹۹۷ سنتز شد. سنتز ساختار و واکنش­های  دی­فسفن­ها وترکیبات همنوع خود، توسط کولی  در سال ۱۹۸۴، کولی و نورمن[۷] در سال ۱۹۸۶، یوشی فوجی در سال ۱۹۹۰، وبر[۸] در سال ۱۹۹۲ و  پاور[۹] در سال ۱۹۹۹ بصورت جامع مورد بررسی قرار گرفته شده است[۸].

[۱] diazenes

[۲] Yoshifuji

[۳] Diphosphene

[۴] Cowley

[۵] Twamley

[۶] Tokitoh

[۷] Norman

[۸] Weber

[۹] Power

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نتیجه­گیری

محاسبات B3LYP/Def2-TZVPP  گزارش شده و تحلیل NBO یک تصویر مناسب از ساختار، انرژی، پیوند و اثرات استریوالکترونی بر خواص پیکربندی ترکیبات ۱ تا ۴ ارائه داد.

نتایج حاصل از روش B3LYP/Def2-TZVPP  نشان می­دهد که در ترکیبات ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن، ۱و۲-دی­فنیل دی­فسفن، ۱و۲-دی­فنیل دی­آرسن و ۱و۲-دی­فنیل دی­استیبن با توجه به کاهش اختلاف انرژی آزاد گیبس به پایداری پیکربندی سیس در مقابل پیکربندی ترانس با رفتن از ترکیب ۱ به ۴ افزوده می­شود.

در بررسی اینکه از بین اثر آنومری، اثرات الکترواستاتیک و اثرات فضائی کدام عامل می­تواند نتایج  را تائید کند، اثر آنومری تعمیم یافته GAE در توجیه افزایش پایداری پیکربندی سیس نسبت به پیکربندی ترانس در ترکیبات موردنظر، نتایج قابل قبولی ارائه نمی‌کند. روند مشاهده شده برای اختلاف بین مقادیر ممان­های دو قطبی(µ∆) پیکربندی­های ترانس و سیس در ترکیب های ۱ تا ۴ ، هم راستا با روند تغییرات DG مربوطه است. بنابراین مدل الکترواستاتیک مرتبط با برهم­کنش دوقطبی-دوقطبی توجیه کننده مقادیر DG محاسبه شده برای ترکیب­های ۱ تا ۴ است.

رابطه مستقیمی بین اثر آنومری و اختلاف طول پیوند وجود دارد بطوریکه با کاهش اثر آنومری تعمیم یافته  ( GAEtrans-cis) در ترکیبات ۱ تا ۴ اختلاف طول پیوند Δ[ rM1-M2 Trans – rM1-M2 Cis ] و نیز اختلاف طول پیوند Δ[ rM2-C4 Trans – rM2-C4 Cis ] در ترکیبات فوق کاهش می­یابد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  مطالعه اثرات استریوالکترونی موثر برخواص پیکربندی ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن ، -دی­فسفن ، -دی­آرسن و -دی­استیبن با استفاده از روش­های مکانیک کوانتومی آغازین و تحلیلNBO با فرمت ورد