پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه اثرات استریوالکترونی موثر برخواص پیکربندی ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن ، -دی­فسفن ، -دی­آرسن و -دی­استیبن با استفاده از روش­های مکانیک کوانتومی آغازین و تحلیلNBO

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۲-بررسی­های انجام شده دراین پروژه

ارزیابی صحیح از انتقالات دهنده-گیرنده و حالت هندسی و انرژی یک سیستم ، یک روش قدرتمند برای مطالعه واکنش­های شیمیایی می­باشد. در این راستا، به منظور مقایسه پایداری پیکربندی در ترکیبات دارای باند دوگانه E = E حاوی عناصر نیتروژن، فسفر، آرسنیک و آنتیموان یک تحقیق  در رابطه با عوامل موثر بر این پایداری،  با استفاده از روش مکانیک کوانتومی آغازین و همچنین تحلیل اوربیتال پیوند طبیعی، را انجام می­دهیم. مولکول­هایی  که ما بررسی می­کنیم عبارتند از:

۱,۲-diphenyldiazene                       (Ph-N=N-Ph)  ۱،۲-دی فنیل دی آزن

۱,۲-diphenyldiphosphene                (Ph-P=P-Ph)1،۲-دی فنیل دی فسفن

۱,۲-diphenyldiarsene                    (Ph-As=As-Ph) 1،۲-دی فنیل دی آرسن

۱,۲-diphenyldistibene                    (Ph-Sb=Sb-Ph) 1،۲-دی فنیل دی استیبن

شکل ۱-۱ : طرحی از مولکول­های مورد مطالعه در پیکربندی­های سیس و ترانس

 

اثرات استریوالکترونی، اثرات الکترواستاتیک و اثرات فضایی برروی خواص پیکربندی سیستم­های مورد نظر در این تحقیق تاثیر گذار خواهند بود. با توجه به اینکه تقابل­های همسو بودن این تاثیرات مشخص نیست در این تحقیق به این مطلب پرداخته خواهد شد.

پرسش اصلی تحقیق ( مساله تحقیق ) این است که چگونه اثرات استریوالکترونی می­توانند بر خواص پیکربندی ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن، -دی­فسفن ،-دی­آرسن ، -دی­استیبن تاثیرگذار باشد ؟

فرضیه­ای که در اینجا برای این بررسی­ها مطرح می­شود این است که پیش­بینی می­شود اولاً اثرات استریوالکترونی بر خواص پیکربندی ۱و۲-دی­فنیل­دی­آزن ، -دی­فسفن ، -دی­آرسن ، -دی­استیبن  تاثیرگذار باشد ثانیاً بین تغییرات ممان­های دوقطبی و خواص پیکربندی مولکول­های مورد مطالعه ارتباط منطقی و محکمی وجود داشته باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نتیجه­گیری

محاسبات B3LYP/Def2-TZVPP  گزارش شده و تحلیل NBO یک تصویر مناسب از ساختار، انرژی، پیوند و اثرات استریوالکترونی بر خواص پیکربندی ترکیبات ۱ تا ۴ ارائه داد.

نتایج حاصل از روش B3LYP/Def2-TZVPP  نشان می­دهد که در ترکیبات ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن، ۱و۲-دی­فنیل دی­فسفن، ۱و۲-دی­فنیل دی­آرسن و ۱و۲-دی­فنیل دی­استیبن با توجه به کاهش اختلاف انرژی آزاد گیبس به پایداری پیکربندی سیس در مقابل پیکربندی ترانس با رفتن از ترکیب ۱ به ۴ افزوده می­شود.

در بررسی اینکه از بین اثر آنومری، اثرات الکترواستاتیک و اثرات فضائی کدام عامل می­تواند نتایج  را تائید کند، اثر آنومری تعمیم یافته GAE در توجیه افزایش پایداری پیکربندی سیس نسبت به پیکربندی ترانس در ترکیبات موردنظر، نتایج قابل قبولی ارائه نمی‌کند. روند مشاهده شده برای اختلاف بین مقادیر ممان­های دو قطبی(µ∆) پیکربندی­های ترانس و سیس در ترکیب های ۱ تا ۴ ، هم راستا با روند تغییرات DG مربوطه است. بنابراین مدل الکترواستاتیک مرتبط با برهم­کنش دوقطبی-دوقطبی توجیه کننده مقادیر DG محاسبه شده برای ترکیب­های ۱ تا ۴ است.

رابطه مستقیمی بین اثر آنومری و اختلاف طول پیوند وجود دارد بطوریکه با کاهش اثر آنومری تعمیم یافته  ( GAEtrans-cis) در ترکیبات ۱ تا ۴ اختلاف طول پیوند Δ[ rM1-M2 Trans – rM1-M2 Cis ] و نیز اختلاف طول پیوند Δ[ rM2-C4 Trans – rM2-C4 Cis ] در ترکیبات فوق کاهش می­یابد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  مطالعه اثرات استریوالکترونی موثر برخواص پیکربندی ۱و۲-دی­فنیل دی­آزن ، -دی­فسفن ، -دی­آرسن و -دی­استیبن با استفاده از روش­های مکانیک کوانتومی آغازین و تحلیلNBO با فرمت ورد