دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۵-۱- خوردگی یکنواخت[۱]

در این نوع خوردگی لایه‌های سطحی فلز مورد حمله قرار گرفته و اثرات خوردگی در تمام سطح مشاهده شده و کاهش ضخامت در این نقاط تقریبا یکسان می‌باشد. به طور مثال زنگ زدگی معمولی آهن و کدر شدن نقره و تیرگی نیکل از این نوع خوردگی می‌باشند.

این نوع خوردگی معمول­ترین نوع خوردگی است. عمر تجهیزاتی که متحمل این نوع خوردگی می‌شوند، را می‌توان با آزمایش‌های ساده­ای همچون کوپن گذاری و اندازه­گیری میزان کاهش وزن تخمین زد ]۲S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

 

۱-۵-۲- خوردگی گالوانیکی[۲]

این نوع خوردگی وقتی رخ می‌دهد که دو فلز یا آلیاژ متفاوت (یا دو ماده متفاوت دیگر همانند آلیاژ کربن و فلز) درحضور یک محیط خورنده با یکدیگر تماس پیدا کنند. درمنطقه تماس، فرآیند الکتروشیمیایی به وقوع می‌پیوندد که در آن ماده‌ای به عنوان کاتد عمل کرده و ماده‌ی دیگر آند می‌شود. در این فرآیند کاتد در برابر اکسید شدن محافظت شده و آند اکسید می‌شود ]۲S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

 

۱-۵-۳- خوردگی شکافی[۳]

این خوردگی وقتی رخ می‌دهد که یک عامل خورنده در فاصله باریک بین دو جز گیر کند. با پیشرفت واکنش، غلظت عامل خورنده افزایش می‌یابد بنابراین واکنش با نرخ فزاینده‌ای پیشروی می‌کند ]۲S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

 


۱-۵-۴- جدایش انتخابی[۴]

این نوع خوردگی هنگامی رخ می‌دهد که عنصری از یک آلیاژ جامد از طریق یک فرآیند خوردگی ترجیحی و عموماً با قرار گرفتن آلیاژ در معرض اسیدهای آبی خورده می‌شود. متداول ترین مثال: جداشدن روی از آلیاژ برنج است] ۲S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

 

۱-۵-۵- خوردگی بین دانه ای[۵]

این نوع خوردگی وقتی رخ می‌دهد که مرز دانه‌ها در یک فلز پلی کریستال بصورت ترجیحی مورد حمله قرار گیرد. چندین عامل می­توانند آلیاژی مثل فولاد زنگ نزن را مستعد این نوع خوردگی سازند: از جمله حضور ناخالصی‌ها و غنی بودن یا تهی بودن مرز دانه از یک عنصر آلیاژی ]۲S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

 

۱-۵-۶- خوردگی حفره ای[۶]

این نوع خوردگی تقریباً همیشه بوسیله یون کلرید ایجاد می‌شود و بویژه برای فولاد زنگ نزن بسیار مخرب است. چون در این نوع خوردگی سازه با چند درصد کاهش وزن نسبت به وزن واقعی‌اش به راحتی دچار شکست می‌شود. معمولاً عمق این حفرات برابر یا بیشتر از قطر آن‌هاست و با رشد حفرات، ماده سوراخ می‌شود] ۲S/Cr2O3…………………………………………………………………………………………………………[.

[۱] Uniform Corrosion

۲ Galvanic Corrosion

[۳] Crevice Corrosion

[۴] Selective Leaching

[۵] Intergranular Corrosion

[۶] Pitting Corrosion

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مقایسه کارآیی پوشش‌های کروم و کروم‌ اکسید برای جلوگیری از خوردگی فولاد کورتن در آب دریا