دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

  بررسی و انتخاب سیستم مناسب تصفیه آب تولید شده همراه نفت

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

  • آلودگی های آب تولیدی

 

سمیت و آلودگی آب تولیدی ناشی از دو منبع اصلی است که عبارتند از:‌

  • آلودگی های ناشی از خصوصیات طبیعی آب تولیدی با توجه به محل قرارگرفتن آن در مخزن

این خصوصیات شامل مواردی از قبیل مواد آلی محلول، فلزات سنگین مانند کادمیوم، سرب و جیوه، شوری که میزان آن به رئولوژی مخزن بستگی دارد، موارد راداکتیویته طبیعی که نسبتا محلولند و… می باشد.

۲) آلودگی‌های به وجود آمده در طی فرآیند تولید

مواد آلاینده‌ای که در طول عملیات تولید ممکن است وارد آب شده و باعث سمیت شوند شامل هیدروکربن‌ها و مواد شیمیایی بوده که این سمیت و آلودگی به‌تدریج در طی عملیات تولید افزایش می‌یابد. مخاطرات مربوط به سمیت بنزن و PH در طول فرآیند تولید افزایش می‌یابد. همچنن سایر آلاینده‌ها مانند فنانترن، باریم و آرسنیک در مراحل انتهایی عملیات تولید مشاهده می شود. آب تولیدی قبل از تولید نیز دارای آلودگی‌هایی است که منابع تولید آن چندان مشخص نیست. این‌ آلودگی‌ها و سمیت‌ها عمدتاً نمک‌ها و رادیونوکلئیدها هستند.

مواد شیمیایی که در طی عملیات تولید اضافه می‌شوند به نوع عملیات اعم از تولید یا هدف بستگی دارد. از نظر شیمیایی این ترکیبات، مخلوط‌های پیچیده‌ای از مواد شیمیایی ناخالص هستند.

برخی از این مواد شیمیایی عبارتند از:‌

  • بیوسایدها

مهمترین مشکل باکتریایی که در مراحل تولید جریان‌های نفتی ممکن است بوجود آید، فعالیت میکروارگانیسم‌های احیا کننده سولفات (SRB)[1] می‌باشد. SRB ها یون‌های سولفات را احیا کرده و به سولفید هیدروژن تبدیل می‌کنند. سولفید هیدروژن باعث بروز خوردگی شیمیایی، رسوبگذاری و … بسیاری مشکلات دیگر در تجهیزات مربوط به عملیات تولید جریان‌های هیدروکربوری می‌شود. بیوسایدها برای کنترل رشد باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترکیباتی مانند  quaternary ammoniu و نمک‌های استات آمین رایج‌ترین بیوسایدهایی هستند که در عملیات تولید جریان‌های نفتی بکار می‌روند. همه بیوسایدها به مقدار زیادی در آب محلولند.

غلظت بیوساید مورد استفاده به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. معمولاًَ از این گروه مواد در غلظت‌های بین  ppm200-5 استفاده می‌شود و سمیت (۵۰LC) آنها از مقادیر کوچکتر از ppm1 تا مقادیر بیشتر از    ppm1000 تغییر می‌کند.

  • Scale inhibitor ها

scale inhibitor ها از رسوب کردن ترکیبات مختلف جلوگیری می کنند. رسوبات رایج عبارتند از: کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات استرونیسم و سولفات باریم.

در واقع این ترکیبات معدنی موجود در آب تولیدی روی سطوح فلزی رسوب می‌کنند و مشکلات عدیده‌ای را به وجود می‌آورند. ترسیب این مواد روی سطوح فلزی تجهیزات مربوط به عملیات تولید، می‌تواند باعث افزایش فشار عملیاتی و کاهش راندمان تولید شود. کنترل این رسوبات معدنی به وسیله روش‌های شیمیایی انجام می‌شود. همه مواد شیمیایی که برای جلوگیری از ترسیب این مواد بکار می‌روند به وسیله کنترل رشد کریستالی رسوبات معدنی، این کار را انجام می دهند.

سه گونه رایج ترکیبات شیمیایی که به منظور جلوگیری از ترسیب این مواد بکار می‌روند عبارتند از:  phosphonate ها، phosphate ester ها و پلیمرهای اکریلیک، که همگی به میزان قابل توجهی در آب محلولند. حداقل غلظت مورد استفاده این دسته از مواد ppm10-5  بوده و سمیت (۵۰LC) آنها بین ppm 11000-1000 تغییر می‌کند.

  • Corrosion inhibitor ها

خورندگی سیالات تولید شده از مخازن هیدروکربنی بیشتر مربوط به حضور موادی چون سولفید هیدروژن، دی‌اکسید کربن و یا اکسیژن می‌باشد. دی اکسید کربن رایج‌ترین ماده خورنده موجود در این سیالات است، سولفید هیدروژن بیشتر به دلیل آسیب‌هایی که به محیط زیست و انسان وارد می‌کند، مورد توجه است و اکسیژن،‌ به طور معمول در سیالات تولید شده از مخازن هیدروکربنی وجود ندارد.

Corrosion inhibitor ها ترکیبات بسیار پیچیده‌ای هستند که به طور کلی عبارتند از: آمید/ ایمیدازولین، آمین و نمک‌های amine quaternary و انواع hetrocyclic amine ها.

در عملیات تولید نفت استفاده از corrosion inhibitor های محلول در نفت به دلیل کارایی بالاتر ترجیح داده می‌شوند. غلظت معمول این مواد ppm 20-10 و سمیت (۵۰LC) مربوط به آنها در محدوده‌ ppm 20-1.2 می‌باشد.

[۱] Sulfate Reducing Bacteria

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی و انتخاب سیستم مناسب تصفیه آب تولید شده همراه نفت

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

  بررسی و انتخاب سیستم مناسب تصفیه آب تولید شده همراه نفت